20 травня 2020

Врятувати українські “легені”. Як відновлюють ліси після масштабних пожеж

Екологи кажуть: мине не одне десятиліття, перш ніж вигорілі ліси повністю відновляться.


Фото facebook.com/MNSZhytomyr

Через масштабні пожежі тільки на Житомирщині цьогоріч вигоріло близько 4 тисяч гектарів лісу. В області немає жодного лісового господарства, яке б не постраждало від пожеж. Очільник Держлісагентства Андрій Заблоцький 5 травня у Facebook похвалився, що лісівники вже почали відновлювати пошкоджені вогнем ділянки на Житомирщині. Утім...

“Заліснили лише невелику ділянку, трохи більше як гектар, — розповідає Наталія Горай, фахівчиня з Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства. — На місці вигорілих три тижні тому дерев висадили сіянці сосни із закритою кореневою системою — ці деревця виростили в торф’яних таблетках. Їх можна висаджувати навіть улітку, адже мають запас вологи і поживних речовин. А от звичайні саджанці можна буде насаджувати лише восени або аж навесні”.

Щоб заліснити всі вигорілі території деревами з таблеток, лісівникам не вистачає ресурсів. Крім того, кажуть вони, потрібно прибрати з території всі спалені дерева. А це — тривалий процес. Зазвичай такі дерева продають на дрова за зниженими цінами.

Приміром, ціна куба горілої деревини сосни — близько 200 гривень. Для порівняння, вартість якісної деревини з діаметром стовбура від 40 сантиметрів може коливатися в межах 1500 — 1700 гривень за куб...

Утім і це ще не всі проблеми. Екологи кажуть: мине не одне десятиліття, перш ніж вигорілі ліси повністю відновляться.

“Якщо сталася верхова пожежа, коли вогонь піднімається до верхівок дерев, то ліс відновлюватиметься стільки, скільки ростимуть нові дерева — 40 — 60 років”, — каже виконавчий директор екологічної групи “Печеніги” Сергій Шапаренко.

За словами фахівця, лісові пожежі найчастіше стаються у хвойних лісах. У листяних — вища вологість, і це часто рятує їх від вогню.
читайте також:На Сонці незвично "тихо". І це насторожує деяких науковців

“Від пожеж страждає і фауна. Скажімо, деякі птахи — орли, яструби — селяться лише у лісах, де є високостовбурові дерева. Тож навіть якщо спалені ліси швидко засадять, ці птахи заселять їх нескоро”, — додає Сергій Шапаренко.

За словами еколога, причина масштабних пожеж цього року — суха зима та весна. І небезпека ще не минула. “Найбільші посухи останніми роками на території України спостерігалися з червня по вересень”, — наголошує він.

Як повідомили у Держлісагентстві, цьогоріч українські лісівники висадили майже 122 мільйони молодих дерев. Із них майже 71 мільйон — на Поліссі, понад 38 мільйонів — у лісостеповій зоні, майже 8 мільйонів — у степовій і 4,5 мільйона — у Карпатах.

У середньому на одному гектарі висаджують близько п’яти тисяч саджанців, з них приживається близько 90%.


0 коммент.:

Дописати коментар