21 травня 2020

Чи правда, що перевірки можуть проводити навіть під час карантину?

Офіс ефективного регулювання

УВАГА! Лонгрід про мораторій на перевірки, або чи правда, що перевірки можуть проводити навіть під час карантину?
ℹ️Мораторій на перевірки — досить широке поняття, яким звикли оперувати як урядовці, так і ЗМІ. В Україні налічується мінімум дві великі категорії перевірок, про які, зазвичай, мало хто каже.
1️⃣Перша категорія, на яку є мораторій під час карантину — це т. зв. державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Він ідентифікується за сферами контролю, а НЕ за органами. Наприклад, у Держпродспоживслужба є біля 15 сфер контролю, і одні з них підпадають під дію мораторію (наприклад, захист рослин), інші — ні (наприклад, окремо виділене державне регулювання цін).
Під мораторій також потрапляють перевірки пожежної безпеки, охорони праці, екологічні перевірки тощо (❗️всього більше 80 сфер❗️). Весь цей вид контролю регулюється Законом України №877 від 05.04.2007 “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/877-16.
Цим самим законом встановлено всі базові правила проведення перевірок. Саме для цього виду перевірок поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) — Інспекційний портал inspections.gov.ua. На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.
2️⃣Друга категорія — це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію згаданого закону № 877:
🔘валютного контролю;
🔘податкового контролю;
🔘митного контролю;
🔘державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності);
🔘контролю за дотриманням бюджетного законодавства;
🔘банківського нагляду;
🔘державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції;
🔘державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення;
🔘державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
🔘державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.
Окремо варто зупинитися на останньому підпункті — державному ринковому нагляді та контролі нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють 7 органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю
Серед цих органів — Державна служба України з питань праці, ДСНС України, Держпродспоживслужба. Усі вони, з одного боку, перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але, з іншого, можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.
ℹ️Сам по собі ринковий нагляд — це дуже специфічні перевірки, які стосуються не діяльності підприємства як такої, а якості та безпечності його продукції. При чому, не всієї, а лише тієї продукції, щодо якої в Україні діють спеціальні технічні регламенти. Саме відповідність продукції цим регламентам і перевіряють. Посилання на перелік продукції наведено двома абзацами вище.
⛔️Мораторій встановлений двома нормами:
🔘“На період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-IX.
🔘“Тимчасово, до 30 червня 2020 року, забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):
а) за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
б) у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
в) у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-IX.
Згідно з формулюванням, обидві норми про мораторій не поширюються на види контролю другої категорії. У тому числі, ці норми не поширюються на податкові перевірки.
Тому додали ще одну норму, якою встановили мораторій на проведення документальних та фактичних податкових перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок у разі подання платником декларації про заяву на відшкодування податку на додану вартість https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-IX.
❗️Отже, три важливі висновки про перевірки під час карантину:
🔘перевірки під час карантину можливі
🔘перевірки категорії 2️⃣ НЕ підпадають під мораторій (за винятком податкових, заборонених окремо)
🔘перевірки категорії 2️⃣ НЕ відображаються на Інспекційному порталі (логічно, там відображаються плани перевірок категорії 1️⃣).




0 коммент.:

Дописати коментар