Ешелони з лісом: як було до мораторію, так є і після його запровадження
Фото «Погляду»
Фото «Погляду»
Верховна Рада може скасувати мораторій на експорт необробленої деревини, бо без цього Україні не дадуть грошей
Фактично рік в Україні діє мораторій на експорт необробленої деревини. А з 1 січня наступного року мала діяти заборона на вивезення за межі держави необробленої деревини хвойних порід. Але можливо, незабаром ці заборони скасують, бо Європа лише на таких умовах погоджується надати останній транш 600 мільйонів євро.
Тема вивезення лісу-кругляка – чи не одна з найулюбленіших для різних громадських активістів, політиків, депутатів, чиновників різного калібру тощо. Усі ніби ратують за українські ліси та за вітчизняну переробну галузь. Зрештою, після запровадження відповідного мораторію кількість вагонів із лісом на кордоні не змінилася. Але лісівники стверджують, що принаймні в нашій області це не місцевий ліс, а з інших регіонів, і він не є діловою деревиною. Хоча щодо останнього є великі сумніви.
Нещодавно заговорили взагалі про відміну цього мораторію. Але заклики лунають з боку ЄС. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер за результатами саміту Україна-ЄС у Брюсселі заявив, що Україна нібито вже найближчими тижнями скасує заборону на експорт необробленої деревини.
- Я був радий, що український президент висловив намір зняти заборону на експорт деревини. Це була умова, яку ми виставляли. Це дозволить нам надати останній транш сумою 600 мільйонів євро, який ми обіцяли Україні в рамках фінансової допомоги, - сказав він.
Але якщо в Європі однозначно виступають за скасування мораторію, бо це чималі прибутки для тамтешньої переробної галузі та пов’язаного з цим бізнесу і виробництва, то в Україні не все так однозначно. Навпаки, лунають заклики не скасовувати цю заборону, бо це призводить до занепаду вітчизняної деревообробної галузі та перетворює нас на сировинний придаток.
- За цей час (дії мораторію, - авт.) обсяг реалізації продукції у деревообробній галузі зріс на 15%, у меблевій промисловості – на 12%, - наголошує директор Асоціації деревообробників Буковини Володимир Дорош. – З даними ДФС, сплачені податки до бюджету деревообробної, паперової та меблевої галузі становлять 53,3 мільйона доларів. Але виникла загроза, що Україна перетвориться на сировинний придаток для країн Європи.
Будувати зону вільної торгівлі з країнами ЄС і влаштовувати якісь бар'єри на шляху міжнародної торгівлі - це нонсенс
Лісівники також не у захваті від скасування цього мораторію. Але запевняють, що нашої області це взагалі не має стосуватися, бо жоден із лісгоспів не буде експортувати деревину на зовнішні ринки через те, що її заледве вистачає навіть для власних потреб – місцевих переробників та споживачів.
- У жодній державі Європи немає заборони на експорт такої деревини. Хто погоджується платити високу ціну, тому ліс продають, - каже в. о. начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Череватий. - Це ринок і має бути відповідна ціна. Якщо за прийнятну ціну готовий купувати внутрішній споживач (переробник) – будь ласка, якщо за кордон – то за відповідну ціну. Я не прихильник того, щоб круглий ліс вивозили за межі області чи держави. Лише перероблений. Це не лише створює додаткові робочі місця, але й приносить чималі доходи.
На жаль, Україна нині надзвичайно залежна від зовнішніх фінансових вливань та допомоги (хоча сума 600 мільйонів – абсолютно несерйозна). Також ми прагнемо євроінтегруватися, а тому доведеться грати за іншими правилами.
- Щодо вимог Європи, то тут все принципово правильно. Будувати зону вільної торгівлі з країнами ЄС і влаштовувати якісь бар'єри на шляху міжнародної торгівлі - це нонсенс, - вважає економіст-міжнародник, голова Чернівецького осередку Європейських студій Володимир Козменко. - Треба боротися не з експортом лісу, а з його нерозумною вирубкою. А це зовсім інша річ, ніж міжнародна торгівля. Тож гроші треба брати, мораторій відміняти, а на ті гроші будувати систему збереження і відродження лісів.
Відтак потрібно заробляти гроші на експорті деревини, а не вивозити її за безцінь, відновлювати насадження, а не закривати очі на незаконне вивезення лісу.
0 коммент.:
Дописати коментар