В даний час Мінприроди Росії намагається офіційно зареєструвати в Мін'юсті нові Правила заготівлі деревини, затверджені наказом від 13 вересня 2016 № 474. Поки незрозуміло, що з цього вийде - нові правила у різних редакціях вже, наскільки це відомо, шість разів поверталися Мін'юстом на доопрацювання. Тим не менш, з великою ймовірністю в кінці кінців якийсь близький до цього варіант нових правил буде зареєстрований, вступить в силу і якийсь час буде діяти. З останньої за часом редакцією нових правил можна ознайомитися тут:
Правила заготовки древесины и особенности заготовки древесины в лесничествах, лесопарках, указанных в статье 23 Лесного кодекса Российской Федерации
Примітка. За чинної редакції Лісового кодексу РФ, традиційні Правила заготівлі деревини розділилися на два самостійних нормативних правових акта - "Правила заготівлі деревини та особливості заготівлі деревини в зазначених у статті 23 Лісового Кодексу РФ" і "Види лісосічних робіт, порядок і послідовність їх проведення, граничні (максимальні) розміри лісосік, форму технологічної карти лісосічних робіт, форму акта і порядок огляду лісосіки". У зв'язку з цим деякі елементи старих Правил заготівлі деревини з нової версії просто зникли - вони тепер повинні появитьс в іншому документі, але коли це буде, поки що передбачити неможливо.
В іншому зміни Правил у порівнянні з чинною редакцією невеликі, але деякі мають принциповий характер. Символічні дві зміни, зроблених напередодні оголошених президентськими указами "екології" і "Року ООПТ" в Росії (обидва припадають на 2017 рік):
по-перше, сильно змінені, до ступеня, що суперечить чинному природоохоронному законодавству, вимоги щодо збереження "червонокнижних" видів: чинна редакція вимагає зберігати все, нова - тільки дерева, чагарники і ліани;
по-друге, вводиться спеціальна норма, яка допускає недотримання пунктів 43-45 Правил при заготівлі деревини на ООПТ (ці пункти стосуються вимог до організаційно-технічним параметрам рубок, граничних значень площі, граничного кількості зарубів) - тобто фактично створюються умови для безмежного лесопользовани на ООПТ, не виключених повністю з заготівлі деревини.
Нові правила створюють умови для більш інтенсивної заготівлі деревини в кедрових лісах. Вони не допускають "проведення рубки стиглих, перестійних лісових насаджень з часткою кедра 5 і більше одиниць у породному складі деревостану лісових насаджень" (у чинній редакції ця частка становить три одиниці). Це дозволить лесозаготовителям, особливо в районах півдня Сибіру і Далекого Сходу з критично виснаженими лісовими ресурсами, залучити в рубку лісу з часткою ялини у складі деревостану від 25 до 44%, які в цілому охоронялися від промислових рубок з кінця 80-х р. р. минулого століття.
Нові правила скасовують вимоги до встановлення стовпів на всіх кутах лісосік, залишаючи його лише для тих кримінального проц, які інструментально прив'язані до постійних орієнтирів в лісі (формулювання залишає бажати кращого, але, тим не менш, це суттєве покращення в порівнянні з діючою редакцією).
Нові правила повертають норму, що забороняє при заготівлі деревини пошкодження лісових насаджень, рослинного покриву і ґрунтів, захламление лісів промисловими та іншими відходами лише в 50-метрових смугах, що примикають до лесосекам (в чинній редакції ця заборона стосується лісів в цілому).
З нових правил вилучено норму збереження підросту на площах, не зайнятих навантажувальними пунктами, трасами магістральних і пасечных волоків, дорогами, виробничими і побутовими майданчиками, при суцільних рубках. Тепер ця норма стосується лише вибірковим проведення рубок.
Нові правила включена норма точності обліку деревини при відведенні лісосік: "похибка вимірювання об'єму деревини при таксації визнається задовільною, якщо його відхилення від об'єму заготовленої деревини на лісосіці не перевищує: ±10 відсотків за загальним обсягом і ±12 відсотків по окремим породам". Правда, незрозуміло, що робити з цією нормою у нинішній ситуації, коли вимоги до обліку в ЕГАИС обліку деревини і угод з нею аналогічної норми не містять.
0 коммент.:
Дописати коментар