20 травня 2017

Обгрунтування недоцільності скасування «Сезону туші» заради боротьби зі шкідниками лісу - Російський сайт

Дотримання “сезону тиші” у лісі на території природо-заповідного фонду є одним з ключових факторів збереження біологічного різноманіття, яке є запорукою гармонійного і сталого існування лісової екосистеми. Здорові ліси взагалі не потребують жодних «санітарних» заходів.

Оптимальні терміни лісогосподарських заходів, які в тому числі враховують максимізацію прибутку, були встановлені ентомологами. Згідно з результатами досліджень фенології небезпечних стовбуровихшкідників, у Лівобережному Лісостепу України вирубування слід проводити післязакінчення вегетації (в зимовий період) та вивозити зрубанудеревину не пізніше 15 березня наступного року.

Санітарні рубки взагалі мають проводитись лише за особливих умов та після всебічного обстеження і моніторингу відповідних ділянок лісу. Якщо основна задача санітарних рубок полягає в тому, щоб разом із деревиною видаляти осередки розмноження комах, то це треба робити вже після того як вони цю деревину заселили (і до того, як вилетить нове покоління жуків).Досліджувана нами динаміка різноманіття і чисельності жуків ксилофагів, показує наступний результат. Сумарна кількість видів та кількість дорослих особин комах-ксилофагів поступово зростає і досягає максимуму в першій половині червня. Це означає що в цей час комахи відкрито літають, розселяються і відкладають яйця. З середини червня кількість та різноманіття дорослих комах-ксилофагів поступово знижується. Одночасно з цим починається активний розвиток їхнього потомства в стовбурах дерев. Тому якщо є задача разом з деревиною видалити личинок ксилофагів, найдоцільніше це робити після середини червня, щоб максимальна кількість жуків встигла відкласти яйця і почався розвиток молодого покоління комах в деревині.

Для найбільш шкодочинних видів жуків-короїдів (шестизубчастий та верхівковий короїди, великий та малий соснові лубоїди) “сезон тиші” – це час активності дорослої стадії першого покоління (а не личинок в деревині) і санітарні рубки в цей час не здатні суттєво вплинути на зменшення чисельності цих видів. Навпаки, деякі наслідки рубок в період активності жуків, наприклад різке освітлення, сприятимуть ослабленню сусідніх дерев, що залишилися в лісі, і, як наслідок, заселенню їх стовбуровими комахами.

Як раз після завершення сезону тиші, починаючи з середини червня є проміжок часу, коли личинки вже відродилися, але вони ще знаходяться в товщі деревини, до виходу жуків нового покоління. В цей час, близько ІІІ декади червня, якщо є відповідні дослідження і обґрунтування, проведення санітарних рубок може мати сенс.

Отже з біологічної точки зору терміни забороненої і дозволеної лісогосподарської діяльності в об’єктах природо-заповідного фонду синхронізовані, не суперечать один одному, і не потребують змін. Навпаки, відміна сезону тиші несе загрозу нормальному існуванню лісових екосистем на територіях ПЗФ. Моє відношення до пропозиції скасування заборони рубок в сезон тиші різко негативне.


Терехова Вікторія Валеріївна,
ентомолог, старший викладач кафедри зоології ХНУ ім. В.Н Каразіна

0 коммент.:

Дописати коментар