07 серпня 2016

Ліс рубають – долари летять

Українські ліси знищують під гучні обіцянки політиків зупинити цю екологічну катастрофу. В першому півріччі 2016 року обсяги незаконної вирубки збільшилися на 36%

фото: espreso.tv
За приблизними підрахунками, виторг від незаконної вирубки лісів в Україні можна оцінити у 80 мільйонів доларів щороку. Однак держава зазнає не лише фінансових втрат… 
Масова вирубка лісів є однією з основних причин паводків. Раніше на Закарпатті, в гірських районах Львівщини та Івано-Франківщини існувала умовна екологічна рівновага, коли ліси утримували велику кількість опадів. Однак “лисі” галявини з пнями від зрубаних дерев, які тепер можна побачити навіть біля Говерли й Петросу, вже не здатні захищати від паводків.
Цього року минає 15 років з часу катастрофічного паводка в Закарпатській області. І хоч у цьому регіоні паводки бувають чи не щороку, паводок 2001-го став одним із найжахливіших за останні 200 років. Дев’ятеро людей загинули, майже 14 тисяч осіб були відселені й евакуйовані. Фахівець із водних ресурсів Володимир Чіпак вважає, що саме люди, які власноруч нищать ліси, винні у тому, що сталося.

Ситуація погіршується…

Цього тижня в.о. голови Державного агентства лісових ресурсів Христина Юшкевич повідомила, що за останні півроку ситуація в лісовій галузі ще більше загострилася. “Зараз я можу відверто сказати, що в 2015 році було незаконно вирубано 24 тисячі кубів лісу. Що стосується 2016-ого, то тільки за перші півроку обсяг незаконних вирубок становив 15,8 тисячі кубометрів, що на 36% більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Як бачимо, ситуація тільки погіршується”, – написала Христина Юшкевич на своїй сторінці у Facebook.
Щоправда, в.о. керівника Держагентства знаходить і привід для оптимізму, переконуючи, що відверте повідомлення про масштаби трагедії є першим кроком до реформування галузі. 
Річ у тім, що, зі слів Христини Юшкевич, раніше існувала тенденція тримати в таємниці інформацію про справжні масштаби незаконної вирубки лісів. Аргументація була досить простою: що більше рубають лісу – то гірше оцінюється праця лісових господарств. А говорити про власну незадовільну роботу не хотілося нікому… 
Проте світовий досвід показує, що відсоток незаконної вирубки не можна відносити до незадовільної роботи лісників, оскільки це явище має системний характер і силами одного лісгоспу проблеми вирішити не вдасться. 
Однак незрозуміло, чиїми силами цю проблему можна вирішити, адже незважаючи на всі зусилля влади, результатів, як бачимо, немає. Ба більше – ділянки, де раніше росли ліси, порожніють щораз швидше.

фото: galka.if.ua

Підміна понять

Майже з кожного вікна потягів, що курсують прикордонними Львівською, Івано-Франківською, Чернівецькою чи Закарпатською областями, і зараз можна бачити довжелезні поїзди, повністю завантажені деревиною. Минулого року парламент запровадив 10-річний мораторій на вивезення необробленої української деревини за кордон. От тільки метою цього мораторію було не зупинення екологічного лиха, а захист українських виробників, які могли б займатися обробкою деревини, створюючи готовий продукт (і відповідно додану вартість), а не відправляти за кордон дешеву сировину. Щоправда, таке рішення порушує умови членства України в Світовій організації торгівлі й положення Угоди про асоціацію з ЄС. Тож нещодавно посадовці вже заговорили про скасування мораторію. 
“Не можна ухвалити закон у Верховній Раді, говорити про підтримку національного виробника, а потім їхати в Європу з байдужим виразом обличчя і розповідати, що насправді ми дбаємо про екологію. Якби українських депутатів турбувала проблема знищення лісів, мораторій мав би бути введений не на експорт, а на вирубку”, – передає Європейська правда слова свого неназваного джерела у Кабміні. 

Колоди замість дров

Після ухвалення рішення про обмеження вивезення деревини лише в Чернівецькій області, зі слів голови місцевої митниці Миколи Салагора, після того, як мораторій набув чинності, обсяг експорту дров за кілька місяців зріс у дев’ять разів. Фішка в тому, що під виглядом дров (тобто некондиційної деревини, призначеної лише для спалювання) вивозять промислову деревину – так званий “кругляк” довжиною до шести метрів, який вивозити заборонено.
Причому “дрова” ці масово везуть через усі митниці. Нахабство контрабандистів набуло таких масштабів, що нещодавно голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль, в якого увірвався терпець, підписав спеціальне розпорядження, згідно з яким будь-яка деревина, що вивозиться за кордони України, має мати довжину не більшу за метр. Колоди товщиною від 16 до 26 см мають бути розколоті на дві частини, а товщиною від 28 до 40 см – на чотири. 
Відрізнити дрова від якісного лісу намагається й Генеральний прокурор України. Минулого тижня Юрій Луценко заявив, що підлеглі нового прокурора Львівщини Юрія Квятківського провели більше десятка обшуків у працівників лісгоспів області. “Нарешті притягуються до відповідальності ті, що незаконно крадуть український ліс. Формальні збитки в справі – 6,5 мільйона. Реально ж ідеться про екоцид Карпат, адже вирубують столітні смереки, які оформляють як дрова. Тому завдання №1 західноукраїнських прокурорів – зупинити  конт­рабанду лісу”, – пише Юрій Луценко на своїй сторінці у Facebook. І чомусь особливо наголошує, що на Івано-Франківщині прокурорів мінятимуть до тих пір, поки вони не перестануть покривати нищення лісу.

фото: uk.wilipedia.org

Санітарні вирубки: під сокиру – здорові дерева

Очевидно, проблема незаконного експорту починається з незаконної вирубки. Однак формально левова частка знищених лісів вирубувалася… цілком законно, що підтверджується великою кількістю документів. 
Найпростіший спосіб – санітарна вирубка. Бо вона не тільки законна, а й навіть входить до обов’язків лісгоспів. Щоправда, “санітари лісу” вирубують не тільки сухостій, ослаблені, хворі дерева, а й знищують цілі гектари цілком здорових дерев, які потім, власне, й везуть за кордон. Кілька місяців тому Кабмін тимчасово заборонив санітарні вирубки. Однак ця заборона, на думку видання “Український лісовод”, не зупиняє лісорубів – лісові “жнива” попри всі існуючі заборони в розпалі.
Цього року половина здорової деревини, яку вирубали в Україні, була вирізана саме під час санітарних вирубок. Екологи б’ють на сполох, адже, з їхніх слів, 80% дерев, відкрито вирубаних лісниками, були здорові. А отже, вирізані незаконно.
Понад те, навіть після санітарних чисток “хворе і криве лишається на місці”, переконував колишній працівник лісогосподарства Микола Кокіш-Мельник у ефірі “24 каналу”. Цю проб­лему порушує й громадська діячка, співачка Руслана Лижичко, яка, як сама стверджує, зараз проводить багато часу в лісах Карпат. Вона розповідає, що цілі галявини, на яких раніше ріс здоровий ліс, спорожніли. Водночас лишилося багато сухостою, прогнилих зсередини дерев, які конт­рабандистам ні до чого, бо продати їх не вдасться.
Співачка запевняє, що цікавиться альтернативними джерелами енергії, які могли б замінити природний газ. І саме сухостій, який лишився в лісах, а не був зрізаний лісниками, є найкращою сировиною для екологічно чистих опалювальних брикетів. Тож, за логікою, лісгоспи мали б у першу чергу освоювати саме той сухостій. 

Чи притягають винних до відповідальності

Потроху так, хоча масштаби вирубки не до порівняння з кількістю порушених кримінальних справ. До прикладу, вчора, 5 серпня, працівники СБУ викрили двох вінничан, які провадять незаконний бізнес з вирубки лісу в чотирьох державних та комунальних лісгоспах, організувавши підставні підприємства, оформлені на півсотню місцевих мешканців, передає “24 канал”. 
“Співробітники Служби безпеки України викрили масштабну вирубку дерев у чотирьох державних та комунальних лісгоспах Він­ниччини. Правоохоронці виявили майже дві тисячі кубометрів незаконно вирубаної лісосировини на суму понад 20 мільйонів гривень. У рамках кримінального провадження, відкритого за частиною 3 статті 191 Кримінального кодексу України, двом організаторам повідомлено про підозру в скоєнні злочину. Триває досудове слідство”, – ідеться у повідомленні СБУ.
Силовики періодично інформують про викриття тих чи тих груп “чорних лісорубів”, натомість повідомлень про доведення цих справ до суду чомусь немає. Як видно, на “дровах” можна заробити на найкращих адвокатів.
Руслана Лижичко, громадська діячка, співачка:
– Якщо так вирубувати Карпати, як це відбувається сьогодні, то через 10 років ми можемо забути про них як про курорт. Сьогодні я намагаюся достукатися до всіх і зупинити знищення золотого ресурсу, який випилюють бензопилою, підбираючись до реліктових верхівок пралісів. Гроші осідають у кишенях окремих людей, місцевих корупціонерів, та в київських кабінетах. Той ліс, який сьогодні зникає через “чорні схеми”, мав би стояти віками і стати основним ресурсом не як лісоповалу, а як курорту України та Європи. Кому ж вигідна ця рубка, якщо держава з цього нічого не має і якщо людям немає з цього перспективи? У Карпатах є надзвичайні автентичні праліси льодовикового періоду. Такий праліс може сягати віку десятків тисяч років. Вражає і не вкладається в голові, що навіть неподалік цих лісів ми знайшли щойно зрубані дерева. Це свідчить про те, що наразі в карпатських лісах Франківщини немає господаря, який би навів лад і пояснив, який ліс можна рубати, а який не можна. Зрештою, саме безкарність за такі злочини щораз більше плодить браконьєрів. Олег Погрібний, науковий співробітник Національного природного парку “Гуцульщина”, пояснив мені, що кожне дерево, яке підлягає легальній рубці, має бути обліковане та інвентаризоване (йому присвоюється номер). На зрубі (на пні) має залишатися реєстраційний номер зрубаного дерева. Свіжі пні, які ми з ним побачили поруч із мегалітами, до яких робили сходження, звичайно, не мали ніяких реєстраційних номерів. Після того як ми подивилися на ці праліси, зійшли на вершину. Звідти було видно свіжу залисину в лісі. Навіть здалека це виглядає як варварство – зруйнована і скалічена гора. Джерело: особиста сторінка Руслани у Facebook
http://www.lvivpost.net/ukraine/n/36788

0 коммент.:

Дописати коментар