14 травня 2016

Запахло в лісі згарищами...

8

Ще за місяць до початку спекотного літа "червоний півень" почав гатити крилами по наших багатостраждальних лісах!    

Із повідомлення прес-служби ДСНС України: "18 квітня, о 16.00 до Служби порятунку у Херсонській області від чергового обласного управління лісомисливського господарства надійшло повідомлення про виникнення низової пожежі в лісі поблизу с. Пролетарки Цюрупинського району.

До гасіння пожежі було залучено всього 32 одиниці техніки та 163 чоловіки… О 20.30 пожежа локалізована на площі близько 15 га, в т. ч. 10 га — верхової…».

Названа пожежа до масштабних не належить. Однак…

Лісівники уперше прийшли під вікна «білого дому», аби хоча б нагадати нинішній недолугій владі про те, що від низової пожежі до трагедії — один крок. Усього один!

На акції протесту, яку висвітлював «Новий день» (20.04.16 р.), голова обкому профспілки працівників лісового господарства Марія Глод висловила думку своїх колег: «Сьогодні державні лісогосподарські підприємства взагалі залишені без засобів до існування. Через брак коштів близько 25% працівників цих підприємств (а це понад 200 осіб) уже звільнилися. І це не тільки рядові робітники, а й головні спеціалісти, головбухи, головні економісти, інженерно-технічні працівники. Немає можливості забезпечити повноцінну роботу лісопожежних станцій. Більшість колективів працюють неповний робочий день. Уся лісова охорона працює практично 4 години на добу. Заробляти кошти на себе не можемо, адже ліси Херсонщини не є ресурсними. Наше завдання — збереження і примноження рукотворних лісів. Сьогодні над ними нависла серйозна загроза!».

Вдруге лісівники зібралися на площі Свободи у день виїзного засідання бюджетного комітету Верховної Ради України, яке проходило у тому ж таки «білому домі».

Знаючи про те, що на площі — лісівники, до них ніхто ні з балакучих депутатів, ні з багатообіцяючих чиновників так і не вийшов. Люди протягом двох з половиною годин «маринувалися» під сонцем, яке в той день не по-весняному припікало…

Час від часу посланці мітингарів доповідали про те, що їхнє питання «ось-ось розглянуть»…

Тим часом у комфортабельний автобус, поданий для столичних гостей, обслуга на очах людей, котрі 4 місяці сидять без зарплати, вантажила у фірмених торбах подарунки. Ця привселюдна «гостинність» херсонського чиновництва викликала обурення у лісівників: «Такого неподобства навіть Компартія не дозволяла. Ті хоч крилися, а ці…».

Тим часом вибіг із «білого дому» захеканий начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Віктр Тищенко і, збиваючись, сповістив: «Доповіли ми питання кризового становища нашої галузі, яка знаходиться на Херсонщині... Комітет підтримав наше прохання на сьогоднішній день… Висловилися депутати від кожної області. І вони знають, що це проблема лісоводів не тільки Херсонщини. Це проблема усього південно-східного регіону України. І на засіданні підкомітету буде прийняте положітєльне рішення в нашу користь. Це все поки що, що я можу вам сказати. Надіємся…».

Хтось із натовпу запитав у свого начальника: «Чого ви так пізно кинулися шукати гроші?». Тищенко «не почув».

Тим часом слово взяв перший заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради України «радикал» Василь Омельченко. І — розвів руками:

«На жаль, зміни у законодавстві сьогодні поки що не дозволяють із Закарпаття, Прикарпаття, інших ре­гіонів перекинути якісь ресурси на ваші території. Якби я був міністром, я б зробив усе, щоб…».

Нарешті на площу, відчувши, що назріває скандал, змушений був вийти сам голова Держлісагенства України Олександр Ковальчук і з «порогу»:

— У нас була пропозиція не маніпулювати людьми, не тримати їх три години на площі, а зібратися в актовому залі обласного управління лісового господарства…

— Яка маніпуляція! Ми прийшли сюди з відчаю…

— Тоді я буду відповідати тут і розповім про ситуацію, яка трапилася. У серпні (2015 р. — В. П.) Держлісагент­сво при формуванні бюджету на поточний рік дало фінансовий запит на суму, якщо не помиляюся, 787 мільйонів гривень у МінАПК. Це сума, яка за нашими розрахунками, була достатня для функціонування галузі з урахуванням її розвитку, а також інфляції. Програма реформування, прорахована нами, була винесена на колегію. І мої слова (дослівно, щоб не перекручувати те, що ви десь чули) звучали таким чином. Після проведення тієї реформи, яку ми запропонували, галузь зможе відмовитися від держфінансування. На колегії обговорювалася концепція реформування лісової галузі. До цього ніякої реформи не проводилося, бо вона не була затверджена Кабінетом Міні­стрів України, не обговорена громадськими організаціями, не донесена до трудових колективів. Були розрахунки і наша концепція реформи. Після формування бюджету на поточний рік була позиція Міністерства фінансів: реформу необхідно проводити, оскільки це записано в коаліційній угоді, і при формуванні бюджету перед його голосуванням із галузі із тих 787 мільйонів гривень, які ми заявили, нам залишили 66 мільйонів — тільки на фінансування бюджетних закладів. Усе, крапка!

Голос із натовпу:

— Ми запитуємо у вас прямо: ви хочете знищити лісове господарство у нашому регіоні?

— Пряма відповідь на пряме запитання: ні, я не хочу знищити лісове господарство!

— Чому немає програми «Ліси України»?

Ковальчук запитання «не почув», продовжуючи:

— Сьогодні було засідання бюджетного комітету, на якому вирішувалося питання прийняття Закону «Про внесення змін у бюджет поточного року з тим, щоб виділити галузі 422 млн. гривень. Через 3 тижні комітет збереться знову…

— Та навіщо ви нам це розказуєте! Ви дайте відповідь на конкретне питання: буде жити галузь чи ні?

— У нас є певні кроки, після яких область одержить фінансування, — пообіцяв лісовий «генерал». — Ми сподіваємося, що до 1 травня область одержить близько 400 тисяч гривень у вигляді фінансової допомоги. Крім того, ми формуємо резерв пально-мастильних матеріалів, необхідних для боротьби з пожежами в області.

— Якщо у травні у нас не буде того, що ви обіцяєте, ми виходимо на мітинги і до Києва доберемося!

— З приводу фінансування на перехідний період я вам розказав. Але гарантій ніяких не даю. Ви кажете про мізер — 400 тисяч гривень на Херсонську область. Це те, що ми виділяємо поза планом. Якщо говорити далі, то ми забезпечимо фінан­сування нересурсних областей до 1 липня. Це те, що я можу вам обіцяти і що ресурсні області можуть собі дозволити. А далі все буде залежати від того, як проголосує Верховна Рада. І якщо вона не проголосує, значить, я знову недопрацював…

Казав пан: кожух дам…

Сказав пан Ковальчук і про таке:

— Ми у серпні минулого року при формуванні бюджету подали запит на 787 мільйонів гривень, були присут­німи на всіх засідання бюджетного комітету при формуванні бюджету на 2016 рік. Парламент в результаті голосування затвердив суму 66 мільйо­нів — це факт. Розуміючи те, що Мін­фін і Кабінет Міністрів України наполягатимуть на скороченні витрат, ми усвідомили, що єдиним джерелом фінансування підприємств півдня і сходу будуть ресурсні області й господарства. Іншого законодавчого шляху не було. Ми запропонували єдиний можливий шлях — створення єдиного держпідприємства, яке б об’єднало в собі всі держпідприємства України. Таким чином, усі ресурсні області оптимізували б оподаткування, а нересурсні мали б можливість одержувати нормальне і легальне фінансування від ресурсних областей. Із цією концепцією торік у вересні ми й виступили на колегії МінАПК. Спочатку був запит на 787 млн. гривень. Ми розуміли позицію Мінфіну, прем’єр-міністра і Кабінету Міністрів України. Нам потрібно було приймати якісь свої рішення, крім відстоювання суми фінансування. Це було створення єдиного державного підприємства.

— На жаль, амбіції і та протидія, яку ми зустріли з боку керівників, у тому числі й ресурсних держпідприємств, не дозволили нам запустити цю реформу у жовтні минулого року, — ви­правдовувався перед лісівниками краю Олександр Ковальчук. — Запустивши її тоді, ми зараз уже її закінчили б і не збиралися б на мітинги. На жаль, першими, хто не підтримав реформу, були профспілки.

Знову чинна влада продемонструвала своє основне завдання — пошуки крайнього. Для цих пошуків і великого розуму не треба!
Василь ПІДДУБНЯК

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар