22 травня 2016

Вчені з'ясували, що дерева ночами сплять



Вчені з Австрії, Фінляндії та Угорщини, використовуючи інфрачервоний лазерний сканер, розкрили особливості добового циклу дерев і з'ясували, що вони, як і люди, сплять ночами.

Майже всі живі організми адаптували свою поведінку до циркадного ритму, пов'язаному зі зміною активності біологічних процесів вдень і вночі, і рослини не є винятком. Але до сих пір дослідження були зосереджені тільки на невеликих рослинах, вирощених в горщиках. Предметом нової наукової роботи став добовий цикл дерев.

«Результати спостережень показали, що протягом ночі все дерево знаходиться в пониклому стані. Зміни положення листя і гілок були не занадто значні - до 10 см при п'ятиметрової висоті дерева, - але вони носили систематичний характер і знаходилися в межах точності наших інструментів », - розповів провідний автор дослідження Еету Путтонень з фінського інституту вивчення геопросторових даних (Finnish Geospatial Research Institute).

Щоб виключити можливість спотворення результатів місцевими умовами і погодою, команда провела свій експеримент двічі з двома різними деревами - з одним в Фінляндії, а з іншим в Австрії. Обидва експерименту проводилися в період сонячного рівнодення при спокійній погоді без вітру і підвищеної вологості.

Вночі листя і гілки дерев опускалися поступово, досягаючи найнижчої позначки за кілька годин до сходу сонця. Коли наставав ранок, вони поверталися в початкове положення за кілька годин. Учені поки не можуть з упевненістю сказати, що є для них сигналом до «пробудженню» - сонячне світло або власні внутрішні годинник.

«Рух рослин завжди тісно пов'язане з водним балансом в окремих клітках, який залежить від наявності світла в процесі фотосинтезу. Але зміни в формі рослин важко виявити навіть у невеликих трав, так як класична фотозйомка використовує видиме світло, який впливає на рухи рослин під час сну », - пояснив Андраш Злинський з Угорської академії наук.



За допомогою лазерного сканера команда змогла подолати ці труднощі за рахунок застосування інфрачервоного світла, який практично не впливав на рослини. Інфрачервоне світло відбивався листям, що дозволило команді отримати картину зміни повнорозмірних дерев протягом декількох хвилин у високій роздільній здатності.

«Наступним кроком буде багаторазовий збір даних про всіх" позах "дерева за добу і визначення споживання їм води протягом дня і ночі на основі порівняння отриманих результатів. Це дасть нам краще розуміння щоденного використання води деревами і їх впливу на клімат в локальному і регіональному масштабах », - повідомив Путтонень.

Підсумки дослідження були опубліковані 29 лютого в журналі Frontiers in Plant Science.

0 коммент.:

Дописати коментар