18 серпня 2016

Лісовий ресурс — нова політична валюта Сумщини?

Олексій Коваленко | 18 августа 2016 13:00



Епідемія гучних скандалів, пов’язаних із останніми викриттям злочинних оборудок в лісовій галузі, схоже,  слідом за Західною Україною докотилася і до Сумщини. Поки що правоохоронці повідомили тільки про організоване угруповання, учасники якого  вирубали 250 столітніх дубів на території Лебединського агролісгоспу, але про негаразди з продажем деревини на повну вже заговорили  обласні депутати, деревообробники і біржовики.

За їх словами, на тлі інших регіонів Сумщина відзначилася тим, що її лісова галузь стала заручником ще й політичної корупції. Щоб краще розуміти, як таке може бути, пояснимо, як працює система з продажу необробленої деревини.

За діючим законодавством та наказами Державного агентства лісових ресурсів України, необроблена деревина має продаватися державними лісгоспами на щоквартальних біржових торгах через аукціони. На Сумщині такі аукціони проводила приватна «Сумиагропромбіржа», засновником і директором якої є Владислав Луговий. До 2015 року  «Сумиагропромбіржа» залишалась єдиним спеціалізованим організатором аукціонів з продажу деревини в області. Її монополію було порушено після скандального аукціону 19 листопада 2014 року, коли нікому невідома фірма без виробничих потужностей «Агроальянс»  так «задерла» ціни, що місцеві товаровиробники залишилися без сировини, а лісгоспи без грошей, бо заявлену кількість деревини «Агроальянс» у них так і не вибрав. Згодом стало відомо, хто є власником таємничої фірми – все той же Владислав Луговий. А сенс афери полягав в тому, що «Сумиагропромбіржа», на відміну від інших українських бірж, бере собі 1,5% комісійних (втричі вище загальноукраїнського рівня) з усього обсягу суми укладених угод. Чим вищі ціни на аукціоні, тим більше грошей заробить власник біржі, а після цього хоч потоп, і виберуть у лісгоспів деревину, чи ні, його не хвилює.

Такі «ігри» на завищення ціни мають ще один негативний наслідок. Невибрану деревину лісгоспи мають потім продати за стартовою, тобто нижчою від ринкової ціною за так званими «прямими договорами», системою яка, по-перше, є поживним середовищем для корупції, а, по-друге, значно зменшує потенційні надходження до бюджету області.

Для того, щоб не допускати, в майбутньому аукціонів подібних тому, що відбувся в листопаді,  було створено Сумську ресурсну біржу (директор — Юрій Смоляр, голова Біржового комітету Данііл Маландій).

За короткий час, вона порушивши монополію «Сумиагропромбіржі», створила альтернативний майданчик за сучасними критеріями. Реєстраційний збір за участь в аукціоні СРБ зменшила в чотири рази, суму комісійної винагороди  за укладання договорів запропонувала майже вдвічі меншу, ніж  на «Сумиагропромбіржі», а місцевих деревообробників, з початку 2016 року, взагалі звільнила від внесення цієї комісії. Окрім погоджених з усіма учасниками ринку  і зрозумілих їм  процедур, за якими працюють усі світові біржі, на СРБ були впроваджені й перші в Україні електронні торги з необробленої деревини, які не тільки дозволяли заощадити державні кошти і збільшити надходження до обласного бюджету через збільшення кількості  торгів та прискорення часу на оформлення договорів купівлі-продажу, а й вперше контролювати обіг лісової деревини в регіоні.

«Протягом 2015 року ця система успішно працювала, — говорить Данііл Маландій, — з огляду на це,  її впровадили у себе, запозичивши наші процедурні  розробки і електронну базу даних, Житомирська та Івано-Франківська області. Усі були задоволені: і лісгоспи і деревообробники області. Державне агентство лісових ресурсів запросило нас вже в якості експертів для підготовки документів з модернізації цієї галузі, а Сумщина отримала неформальний статус «піонера» з впровадження в Україні біржових торгів за світовими стандартами і технологіями».

Втім, після виборів в органи місцевого самоврядування у жовтні 2015 року  ситуація в області на торгах з необробленої деревини різко змінилася. Директор і власник «Сумиагропромбіржі» Владислав Луговий став депутатом обласної ради і очолив в ній фракцію партії «УКРОП». Це, за словами Данііла Маландія, дало йому можливість, торгуючи голосами своєї фракції під час важливих голосувань,   задіяти адміністративний ресурс з тим, щоб у «добровільно»-примусовому порядку заставити лісгоспи виставляти на продаж деревину тільки на його біржі. Звичайно ж, на це не могла не відреагувати тимчасова депутатська комісія з контролю за використанням ресурсів області, очолювана Віктором Дубінко.  Тож її швиденько розпустили. Не сподобалось це і деревообробникам, яких повернули в ярмо, здавалось би ліквідованої залежності від монополіста, і керівникам лісгоспів.

«Останні, — говорить Даніїл Маландій, — де-юре мають самостійно вести свою господарську діяльність і обирати майданчик для торгів – СРБ, «Сумиагропромбіржу» чи будь-яку іншу біржу України, та де-факто їм, де продавати і у яких обсягах, наказує начальник обласного управління лісового господарства Віктор Чигринець. Віктор Петрович – один з найкращих менеджерів в області та у даному випадку поганий громадянин. Адже від такого «ручного» управління несуть збитки місцеві  деревообробники, які залишаються без сировини, лісгоспи, які не можуть продати деревину за ринковими цінами і бюджет області».

Обсудити ситуацію, що склалася у лісовій галузі Сумщини і на біржових торгах, мав  ініційований Сумською обласною організацією роботодавців деревообробного та меблевого виробництва «круглий стіл». Таке обговорення відбулося 12 серпня в стінах конференц-зали Сумської ТПП, хоча до цього місцем зустрічі облрада пропонувала свій зал засідань. Та напередодні раптом передумала і разом із структурами, що причетні до лісової галузі, цей захід проігнорувала. Не прийшли на обговорення і деякі деревообробники. Як з’ясувалося їм не порадили це робити у «високих» владних кабінетах. Тиснули, щоб відмінити «круглий стіл» і на голову розпущеного комітету з контролю за використанням обласних ресурсів Віктора Дубінко, якого деревообробники попросили бути модератором заходу. Зате не відмовилася від запрошення Служба безпеки України, яка могла і мабуть, таки зібрала з висловленого 12 серпня на «круглому столі» щодо прозорості торгів  та «прямих договорів» свою поживу, що згодом ляже у матеріали карних справ.

З тим, аби лісогосподарські підприємства та деревообробники визначилися 12 серпня з організатором торгів і тим самим публічно заявили свою позицію щодо того кому, виходячи з критеріїв прозорості, зручності та економічної вигоди, віддають перевагу, організатори «круглого столу» запросили до нього представників «Сумиагропромбіржі», Сумської ресурсної біржі, Всеукраїнської та Прикарпатської бірж. Кожна з них мала можливість довести свої переваги над іншими, та на запрошення відгукнувся тільки директор СРБ Юрій Смоляр. Тож, два десятки деревообробних та меблевих підприємств Сумщини одноголосно проголосували за визначення єдиним оператором аукціонних торгів з продажу необробленої деревини Сумську ресурсну біржу.

У відповідь «Сумиагропромбіржа» «вистрілила» сюжетом на телеканалі «ATV», в якому депутат Дубінко звинувачувався у лобіюванні інтересів Сумської ресурсної біржі, а одного з деревообробників примусили відкликати свій підпис під підсумковим документом «круглого столу». Стало зрозумілим, що конфлікт лісгоспів, підприємців  і СТРБ з тіньовим бізнесом має стати відомим широкому загалу громадськості. Саме через це 17 серпня депутат Віктор Дубінко і голова Біржового комітету СРБ Данііл Маландій провели у Сумському прес-клубі прес-конференцію, під час якої розповіли журналістам про вищенаведені тіньові схеми та використання лісової галузі області для маніпулювання голосуванням в обласній раді.

«Голові облради Семену Салатенку потрібні були голоси на його підтримку, коли «Солідарність» винесла на голосування рішення про висловлення йому недовіри. Фракція «УКРОПу» при голосуванні утрималась. Тим самим за рахунок її голосів рішення було заблоковане, — пояснив депутат Віктор Дубінко.- Але за це голова фракції «УКРОП», він же керівник «Сумиагропомбіржі»  Владислав Луговий отримав підтримку керівництва облради у вирішенні своїх комерційних питань».

Яких саме стало зрозумілим після того, як лісгоспи, за даними Данііла Маландія,  отримали від обласного управління лісового господарства неофіційний наказ усі обсяги квартальної необробленої деревини виставити на торгах 23серпня тільки на «Сумиагропромбіржі». З усіма її «накрутками» і відсутністю гарантій, що задекларовані обсяги деревини будуть вибрані. Зате власник біржі, за оцінками експертів, може заробити на них майже 1 мільйон гривень. «Це – ніщо інше, як політична корупція, політичний хабар і корупційна змова чиновників», — вважає Даніїл Маландій.

Про ситуацію вже повідомлено Державне агентство лісових ресурсів України, яке може відтермінувати щоквартальні торги в Сумській області, щоб розібратися, чи дійсно в них є корупційна схема. «У разі подальшого ігнорування громади та зловживань з боку посадових осіб Сумщини, — прогнозує Даніїл Маландій, — найближчим часом колеса правоохоронної  машини в Сумській області закрутяться на повну, бо ниточки нелегальної торгівлі деревиною у справах, які розслідують  СБУ та Генеральна прокуратура в Західній Україні, ведуть і на Сумщину».

На його думку, від публічної ганьби та тюремних строків деяких депутатів обласної ради і чиновників може врятувати тільки те, що в ситуацію із біржовими торгами, що склалася, втрутиться обласна державна адміністрація і поверне їх у визначене законом правове поле. «Поки, — говорить голова Біржового комітету, — позицію губернатора Миколи Клочка можна визначити як нейтральну. Я думаю, що це серйозна помилка, яка може коштувати йому посади».

http://xpress.sumy.ua/article/politics/8268

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар