Кілька років відбулися суттєві зміни у фінансуванні лісової галузі. Зокрема, держава відмовилася від виділення коштів на відновлення українських лісів з 2016 року, поклавши ці обов’язки на лісгоспи. Державне фінансування залишили лише для відтворення заповідного фонду. Виділяються на це кошти з розрахунку 30 центів на га. Поки увага держави зосереджена здебільшого на спробах вирішення питання незаконних рубок деревини, на збереженні мораторію на експорт лісу-кругляку, українські ліси доходять до максимальних показників своєї стиглості і вже за 5-10 років нас заскочать зовсім інші, набагато більш глобальні проблеми.
Україні потрібен ліс
Сьогодні одна з основних проблем українських лісів – малий рівень заліснення. Ліси всихають, хворіють, часто їх неконтрольовано рубають, тож сьогодні середній показник заліснення по країні – 15,7% при цьому для того, щоб досягти оптимальних показників цей відсоток має бути на рівні 20. А це значить, що найближчим часом потрібно засадити молодим лісом приблизно 2 млн га українських земель.
Та через обмежене фінансування досягти таких показників буде явно непросто. «Нам знадобиться 40-50 років, щоб вийти на показники оптимальної лісистості», - говорить керівник сектору «Сільське господарство» Офісу ефективного регулювання BRDO Андрій Заблоцький та зазначає, що фінансування галузі забезпечується у межах 5-8%.
Для порівняння, у Білорусі, де показник лісистості більше 40%, підтримка складає 9 доларів на га, в Польщі, з показником лісистості 29% - 17,5 доларів, в Угорщині з показником 24% – 43 долари. «Чим менше рівень лісистості, тим менше коштів виділяється на лісовідновлення», - говорить Андрій Заблоцький.
Для того, щоб чіткіше уявити темпи збільшення лісових насаджень, можна поглянути на дані, які наводить найбільший лісокористувач України – Держлісагентство. Так, за 2016 рік було відновлено 52,6 тис. га лісів, натомість зрубано 50,1 тис га. На 2017 рік заплановано відновити порядку 50 тис га лісу. Такі цифри не додають оптимізму, враховуючи, що за підрахунками Держлісагенстсва ще 600 тис га пошкоджено хворобами та шкідниками.
«Норма 2 млн га – це не 40-50 років, це 400 років», - дає більш песимістичний прогноз керівник кафедри дендрології та лісової селекції НУБІП Юрій Марчук, зауважуючи стрімке скорочення фінансової підтримки держави.
За його даними, цього року на все лісове господарство разом з заповідниками виділяють 4 млн доларів. Для порівняння у 2011 році воно становило 100 млн доларів.
Проблеми балансу
Окрім того, що в Україні потрібно відновлювати площі лісів, дуже важливо зрозуміти, які породи дерев варто висаджувати. «Якщо немає балансу деревини, звідки ми знаємо, яка потреба на будівництво, ми не знаємо, скільки потрібно для залізниці, для шахт», - пояснює Юрій Марчук і додає, що планувати такі речі потрібно на перспективу, адже ліс росте 80-100 років.
І це та проблема, яку не просто потрібно планувати вирішувати, а потрібно вирішувати вже прямо з сьогоднішнього дня, оскільки вже за 10 років на Україну чекає маса лісу повної стиглості. Справа у тому, що у нас основні масиви лісів були висаджені у 50-60-ті роки минулого сторіччя після масштабних повоєнних рубок. Тепер же у нас молодих насаджень, за даними Держлісагентства, налічується усього 16,9%. Стиглих і перестиглих лісів – 37,4%, середньовікових – 47,5%.
Можна сказати, що такий поділ є доволі умовним, оскільки облік лісів останній раз проводився у 1996 році. Про необхідність вирішення цієї проблеми у тому числі й за рахунок надання належного фінансування галузі, говорить і голова Держлісагентства Христина Юшкевич.
"Вже за 5 років через непроведені заходи Україна стикнеться зі значно більшими проблемами, ніж незаконні рубки. Для того, щоб ситуацію хоч якось покращити, Держлісагентство звертається до донорів, щоб отримати фінансування для створення власного кадастру лісу", - зазначає вона.
Незаконні рубки
Та й питання незаконними руками сьогодні потребує уваги, бо ліс нищать нещадно. За оцінками експертів, несанкціоновані рубки складають від 20 до 40% від загальної кількості зрубаної деревини. Перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максим Нефьодов говорить, що в Україні щороку незаконно рубиться 3-4 млн кубометрів деревини. За неофіційними підрахунками такі показники можуть становити й більше 6 млн кубометрів.
При цьому така діяльність в Україні майже не карається. За словами Андрія Заблоцького, в Україні діє єдиний розмір штрафу за незаконні рубки – 170 грн. Для порівняння, в Румунії і Швеції, де показники лісистості також набагато вищі, ніж в Україні передбачена, зокрема, й кримінальна відповідальність. В Румунії до 1-го року позбавлення волі, в Швеції – до 2-х років.
Зміни до законодавства України в цьому питанні наразі готуються, можливо відповідний закон про посилення відповідальності буде проголосований вже цього літа.
Та тільки це не зможе повністю вирішити проблему з незаконними рубками, оскільки сьогодні лісівники, які мають опікуватися лісом, масово звільняються через борги по зарплаті. За словами Христини Юшкевич, найкатастрофічніша ситуація є на півдні та сході країни, де співробітники лісогосподарств масово звільняються. Щоб вирішити проблему, Держдісагентство намагається знайти можливості отримання додаткового фінансування та зберегти кадри. Але й, якщо можна буде зупинити масові звільнення лісівників, посилювати охорону лісів все рівно необхідно.
Саме тому галузь продовжує очікувати на створення екологічної поліції. Про те, що такий орган буде створено почали говорити ще на початку березня 2015 року, навіть були зроблені певні напрацювання, потім змінився уряд, і все пішло по новому колу.
Чинний Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак ще на початку літа минулого року говорив про те, що йде робота по створенню нової екологічної поліції, яка має фактично прийти на зміну екоінспекції та посилити контроль захисту довкілля. Можливо, що вже найближчим часом створення нового органу все ж почнеться.
"Найближчими тижнями обіцяють на уряді представити концепцію екологічної поліції. Ідея – ліквідувати поточну екологічну інспекцію та створити новий орган, з новими повноваженнями, з кращою структурою управління", - розказує про процес реформування народний депутат України Остап Єднак.
Складність ситуації в лісовій галузі є у тому, що проблеми, які потрібно вирішувати потребують часу та немалих коштів. Україна сьогодні немає ні того, ні іншого. Та все ж у планах Держлісагентства створити програму комплексного реформування галузі. Для того, щоб розробити попередній план дій, за словами Христини Юшкевич, буде потрібно близько року.
0 коммент.:
Дописати коментар