Через скорочення внутрішнього ринку України основною можливістю для браконьєрів, які видобувають бурштин і вирубують ліс, стала контрабанда сировини за кордон, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" член британського Інституту зеленої економіки, головний радник Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна" В'ячеслав Потапенко.
Потапенко: Будь-які країни, що є на периферії ЄС або США, поки мають можливість, намагаються працювати "в сіру"
Фото: newukraineinstitute.org
Україна не зіткнулася б із проблемою контрабанди і незаконного вирубування лісу, якби на українську сировину не було попиту в Євросоюзі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" член британського Інституту зеленої економіки, головний радник Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна" В'ячеслав Потапенко.
"Загалом рівень тіньової економіки України експерти оцінюють приблизно в 50%. Саме тому у нас найнижчі в Європі зарплати і маса інших проблем. І тепер, коли внутрішній ринок скоротився, основною можливістю для браконьєрів, які видобувають бурштин і вирубують ліс, стала контрабанда. По суті, це стосується як увезення товарів, так і вивезення з країни. Вирубування лісу в Україні здійснюють за "сірими" схемами. Наприклад, оформлюють документи на санітарні вирубування тощо. Якби Євросоюз не купував наших бурштину й лісу, проблем із вирубуванням та контрабандою не було б. На цей момент основне джерело доходу – експорт. І ті компанії, які можуть займатися легальним експортом, – роблять це. Ті, які не можуть, – вдаються до "сірих" схем. Україна стала сировинною країною. До того ж вивозять не тільки природні, але і трудові ресурси", – зазначив Потапенко.
За його словами, будь-яка інформація про обсяги лісу, який вирубують в Україні, вимагає повторної перевірки.
"Будь-які країни, що є на периферії ЄС або США, поки мають можливість, намагаються працювати "в сіру". Просто так більше можливостей заробити. І посадовці з багатих країн теж беруть у цьому участь. Інша річ, що там це краще відслідковують, і їх частіше ловлять. І якщо наші посадовці не порушують активно теми незаконного перевезення товарів, отже, там можуть бути їхні інтереси. А що стосується інформації про обсяги лісу, який вирубують в Україні, то її потрібно перевіряти. Нашим офіційним даним теж довіряти не можна. Життя таке", – резюмував Потапенко.
20 червня Кабмін затвердив план дій із боротьби з контрабандою та тіньовими схемами на митниці. Уряд, зокрема, дозволив поліцейським цілодобово контролювати роботу митників. Поліцейські і посадовці Міністерства внутрішніх справ також дістали доступ до автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор-2006".
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман говорив, що введені урядом заходи з боротьби з контрабандою та тіньовими схемами на кордоні збільшили щоденні надходження до бюджету України на 70–80 млн грн.
Із 1 січня 2016 року в Україні діє мораторій на експорт лісо- та пиломатеріалів в необробленому вигляді. ЄС лобіює його скасування.
3 липня 2018 року Верховна Рада посилила кримінальну відповідальність за незаконне вирубування лісу і контрабанду лісоматеріалів.
За даними британської неурядової організації Earthsight, з України в Європейський союз вивозять контрабандної деревини більше, ніж із будь-якої іншої країни світу.
18 липня, 2018 18.45
0 коммент.:
Дописати коментар