20 липня 2018

Чернівецький правозахисник Петіченко заявив про фальсифікації в розслідуванні Earthsight, – ЗМІ



Микола Петіченко, голова чернівецької ГО "Стоп корупція". Фото: realist.online

Протягом останніх 2 років британська неурядова організація Earthsight досліджувала нелегальну лісозаготівлю та корупцію в Україні. За даними організації, Україна щорічно продає іншим країнам 1,2 млн куб. м пиломатеріалів, які матеріалізувалися з повітря, що не існують у жодному офіційному документі про виробництво. Як і очікувалося, розслідування викликало серйозний скандал у владних кабінетах. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман анонсував перевірки лісгоспів для боротьби з незаконним вивезенням лісу. Однак чиновники не бажали ані вислухати лісівників, ані перевірити достовірність інформації, що оприлюднені в розслідуванні. Знайшлися й ті, хто зовсім поставив під сумнів достовірність викладених фактів.

Про це повідомило інтернет-видання Realist.

Журналісти профільного інтернет-видання "Ресурс" поспілкувалися з громадським діячем, правозахисником і головою чернівецької організації "Стоп корупція" Миколою Петіченко, який, співпрацював з Earthsight в рамках підготовки даного звіту. Петіченко вважає, що є всі підстави вважати, що звіт був зроблений на швидку руку і сфальсифікований з метою обмовити керівництво лісгоспів. Чи так це і на чому грунтуються доводи правозахисника - Realist пропонує ознайомитися з витягом з цього інтерв'ю.

Яким чином Ви співпрацювали з Earthsight?

Я займався розслідуванням незаконної вирубки лісів на Буковині. У мене були на руках необхідні документи, фото, відеодокази. Тоді до мене звернулася співробітниця цієї організації, попросивши надати їй інформацію, яку я "накопав". Я, звичайно ж, надав їй ці матеріали. Потім вона попросила, щоб ми відвезли її на місце вирубок. Але я сказав, що туди треба їхати далеко і на кілька днів, і якщо вона хоче зафіксувати все на місці, то треба для супроводжуючої групи виділити гроші на той же бензин і харчування. Вона сказала, мовляв, ми неприбуткова організація і грошей немає. Потім вона полетіла до Англії, але обіцяла пізніше зі мною зв'язатися. Потім виявилося, що вона місяць була у відпустці. Мене це здивувало. Наступного разу ми зустрілися в Києві на засіданні НАБУ (Національного антикорупційного бюро України). Там були присутні представники інших громадських організацій.

Коли вийшла ця доповідь, я був дуже здивований, тому що вони використовували мою інформацію, наші фотографії та відео, але повністю її спотворили. Вийшло так, що обмовили нормальні державні лісництва, хоча звинуватили і тих, хто "кришує" незаконну вирубку та контрабанду лісу.

Дані, про які Ви говорите, були взяті з Вашої згоди?

Так, усі фото та відеоматеріали були використані з моєї згоди. Але мені не повідомили, як саме вони будуть їх використовувати. А вийшло так, що мої матеріали використані некоректно. Наприклад, в своєму матеріалі вони заявляли, що мова йде про Закарпаття, але я писав про ситуацію в Чернівецькій області. Я їздив на Закарпатті та бачив, що там одна труха. Все це зафіксовано, в тому числі відеозйомкою з дрона. Пізніше я спілкувався з головою Мокрянського лісництва, який теж поскаржився, що документи, які він надав, не були використані в сюжеті.



Ви ставите під сумнів достовірність досить серйозного розслідування. Хто, на Вашу думку, в такому випадку стоїть за цим розслідуванням?

Я вважаю, що в фальсифікації цих даних якось замішаний народний депутат Остап Еднак ("Об'єднання "Самопоміч"), який лобіює незаконний експорт деревини до Європи і має зв'язки в уряді та Верховній Раді. Адже чому тоді в розслідуванні немає даних про ті фірми-прокладки, які працюють на (Максима) Бурбака (голова фракції "Народний фронт"). У нього під контролем митниця, біржа, всі проходять через нього, тоді як в доповіді йдеться про більш старі "схеми".

У чому Ви бачите мету такої кампанії?

Мабуть, Еднак хоче зі скандалом замінити директорів лісництв і поставити своїх людей, та пиляти ліс "по-чорному" без будь-якого контролю. Тут йому допомагають так звані псевдоактівісти, які знаходяться під його опікою. Наприклад, та ж "Карпатська лісова варта" претендує на посаду директора нацпарку. А це - дуже ласий шматок. Його директор майже нікому не підпорядковується, тому вони і воюють проти нацпарку і лісгоспів. Ще одна причина - змусити лісгоспи отримувати ліцензію на експорт. Голова Закарпатського управління Держлісгоспу повідомив, що вони за ці ліцензії заплатили 0,5 млн доларів. Але кому потрібно, щоб за твої ж гроші тебе перевіряли, а потім вимагали хабарі, погрожуючи закрити.

Я регулярно робив сюжети про незаконні вирубки лісу, і можу сказати, що бажаючих контролювати лісгоспи багато. Це й лісові варти, і карпатські, і WWF. Вони усі "лягли" під Єднака та просять собі "частину пирога", в тому числі з цих ліцензій.

Закарпатські лісгоспи першими відмовилися від ліцензій, оскільки не мають прямих поставок за кордон, вони продають місцевим переробникам, ті переробляють деревину і відправляють за кордон. Це їх дратує. Чому вони саме зараз підняли цей кіпіш? Якраз зараз закінчується період ліцензування і треба його оновлювати. А на Закарпатті сказали: нам не потрібні ці ліцензії, на ці півмільйона ми краще купимо трактора. А це їх дратує. Ось вони й оголосили війну тим лісгоспам, які не хочуть платити.

0 коммент.:

Дописати коментар