21 березня – Міжнародний день лісів, офіційно проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2012 році. 2019-й рік задекларовано як «Ліс і освіта», тому у цій статті лісівники ДП «Жмеринський лісгосп» розповідають цікаві факти про ліс і розвінчують «міфи», які склалися в народі про ліс і лісників.
Так слалося, що в суспільстві побутує думка про лісівника, який безщадно знищує ліс, вирубує багатовікові насадження і на тому збагачується. Особливо тут активні псевдо-екологи і активісти, які не розуміють біології лісу, тому давайте розглянемо це питання ближче.
Мабуть кожному відомо, що ліс – це легені планети: за один рік дерево виділяє 100-200 кг кисню. Цього вистачить для однієї людини на цілий рік. Як і людина, дерево старіє, втрачає свою біологічну стійкість, здатність до фотосинтезу і стає менш продуктивним у поглинанні вуглекислого газу з атмосфери. Крім того, з віком дерево перестає боротися з хворобами лісу, які поступово перетворюють його в розплідник шкідників і воно стає причиною зараження інших рослин. Лісівники протягом століть досліджували процеси старіння деревостану і на основі цього визначили «стиглість лісу» – це його стан, коли він починає втрачати свою стійкість і екологічну ефективність, але його деревина ще є цінною. І лише такий ліс підлягає зрубуванню, а на його місці створюється новий ліс, який переймає на себе всі потрібні функції. Тому лісівникам буває дуже важко пояснити, що ліс не можна залишати тільки через те, «що він там вже сто років ріс і дуже красивий», як це часто чути від місцевого населення. Тож ліс потрібно рубати – це необхідність, підтверджена сотнями років лісівничої науку.
Висадити ліс – це одне, а от доглянути його – інша справа
Але тут виникає інший «міф» про те, що лісівники нічого не садять натомість. Наведемо кілька цифр. У 2019 році державне підприємство «Жмеринський лісгосп» відновить 60 га лісових культур – що становить 100 відсотків від зрубаного у минулому році, крім того додатково буде створено 3 га нових лісів на непридатних для сільського господарства землях. Лісівники підприємства не лише відновлюють ліси, а й створюють нові! Та це ще не все. Висадити ліс – це одне, інша справа його доглянути. Багато хто думає, що ліс росте сам по собі і навіть не замислюється, що над ним працюють кілька поколінь лісівників. Так, за перші 5 років в середньому проводиться 6 ручних і 9 механізованих доглядів, за кожним рядом, за кожним деревцем! Та це ще не все, до самої стиглості деревостану лісівники стежать за його станом: видаляють кволі і пошкоджені дерева, розселюють мурашники, розвішують шпаківні і навіть вступають в боротьбу з пожежами!
Учнівські лісництва активно переймають досвід
На жаль, ця робота мало помітна і такий стан речей є наслідком необізнаності населення в лісівничому житті. Тому ДП «Жмеринський лісгосп» активно розпочав працю в цьому руслі. На сьогодні на базі підприємства існують 3 шкільних лісництва та один еколого-просвітницький центр, де молоде покоління наших співвітчизників має змогу приєднатися до лісу, побачити його очима людей, які пов’язали з ним своє життя та навіть долучитися до прекрасної справи- створення нових лісів.
Кожного року під час акції Державного агентства лісових ресурсів України «Майбутнє лісу у твої руках», яка цього року розпочинається 21 березня, спеціалістами підприємства разом з учнями учнівських лісництв та всіма охочими створюються нові лісі, що має на меті особисто долучити кожного до лісу і дати зрозуміти, що майбутнє наших лісів у надійних руках!
Віктор Черватюк – інженер з охорони та захисту лісу
ДП «Жмеринський лісгосп»
23.03.2019 10:07
0 коммент.:
Дописати коментар