ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від 26 лютого 2019 року N 93
Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта
Державна регуляторна служба України (далі - ДРС) відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"розглянула проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження Правил пожежної безпеки в лісах України" (далі - проект наказу), а також документи, що додаються до проекту наказу, подані листом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.02.2019 N 37-49-7/3920.
За результатами проведеного аналізу проекту наказу та аналізу регуляторного впливу (далі - АРВ) на відповідність вимогам статей 4, 5, 8 і 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про регуляторну політику) встановлено:
проектом наказу пропонується затвердити Правила пожежної безпеки в лісах України (далі - проект Правил).
Згідно з преамбулою проекту наказу його розроблено відповідно до пункту 3 розділу I Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року N 1417.
Однак проект регуляторного акта не може бути погоджений ДРС у наданій редакції з огляду на таке.
Наданий розробником АРВ до проекту наказу не у повній мірі відповідає вимогам Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 308 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 N 1151) (далі - Методика).
Так, у розділі I АРВ "Визначення проблеми" згідно з вимогами Методики розробник повинен чітко визначити проблему, яку пропонується розв'язати шляхом державного регулювання, зокрема:
- визначити причини її виникнення;
- оцінити важливість зазначеної проблеми, зокрема навести дані у цифровому чи кількісному вимірі, що доводять факт існування проблеми і характеризують її масштаб.
Проте, в АРВ до проекту наказу розробником зазначено, що проект регуляторного акта було розроблено у зв'язку із втратою чинності Закону України "Про пожежну безпеку" та набранням чинності Кодексу цивільного захисту України та Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 N 1417.
Тобто, виходячи зі змістовного наповнення розділу I АРВ, по суті відсутнє належне обґрунтування доцільності затвердження редакції проекту Правил пожежної безпеки в лісах України.
У зв'язку з цим, вищезазначене не відповідає вимогам статті 4 Закону про регуляторну політику, зокрема, принципу доцільності - оскільки розробником не доведена наявність проблеми, що потребує державного втручання, та не обґрунтована необхідність державного регулювання господарських відносин з метою її вирішення.
У розділі III АРВ до проекту наказу "Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей" розробнику необхідно описати їх та оцінити вигоди і витрати держави, населення та суб'єктів господарювання від застосування кожною з них.
Наведені розробником альтернативні способи досягнення цілей є формальними та належним чином не проаналізовані, що, в свою чергу порушує вимоги пункту 5 Методики, згідно з якими при визначенні та оцінці прийнятних альтернативних способів досягнення цілей державного регулювання необхідно оцінити кожний із способів, причини відмови від застосування альтернативних способів розв'язання проблеми, аргументи щодо переваги обраного способу.
Вищезазначені обставини унеможливлюють надання об'єктивної оцінки тому, наскільки обраний розробником спосіб державного регулювання відповідає проблемі, що потребує врегулювання, та наскільки його застосування буде ефективним для її вирішення.
Також у розділі III АРВ "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" розробником наведені цифрові дані щодо кількості суб'єктів середнього підприємництва, що становить 100 % від загальної кількості суб'єктів господарювання.
Однак, у таблиці додатка 2 до Методики, де зазначаються витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта, розробником наведені не всі фінансові розрахунки, які понесуть суб'єкти господарювання.
По всій редакції проекту Правил передбачаються норми для суб'єктів господарювання стосовно проведення певних процедур, які тягнуть за собою "прямі" витрати для них, наприклад, створення відомчої пожежної охорони та пожежної охорони, створення диспетчерських пунктів, проходження навчання і перевірка знань, покладання функцій на суб'єктів господарювання щодо придбання вогнегасних речовин, техніки, пально-мастильних матеріалів, обладнання, засобів зв'язку, а також забезпечення харчування для осіб, які гасять пожежу понад три години тощо.
Слід зазначити, що відсутність всіх обрахованих "прямих" витрат у вищезазначеній таблиці додатка 2 до Методики не дозволяє оцінити дійсний вплив регулювання на суб'єктів середнього підприємництва і оцінити витрати, які вони понесуть внаслідок провадження регулювання.
Таким чином, розробником порушено принцип ефективності, а саме, забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів для суб'єктів господарювання, громадян та держави.
Підсумовуючи викладене, АРВ до проекту наказу потребує доопрацювання з урахуванням вищезазначених зауважень.
Виходячи із наведеного, за результатами розгляду положень проекту наказу встановлено, що проект розроблено з порушенням основних принципів державної регуляторної політики, а саме: доцільності, збалансованості та ефективності, визначених статтею 4 Закону про регуляторну політику.
Керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Державна регуляторна служба України вирішила:
відмовити в погодженні проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження Правил пожежної безпеки в лісах України".
Голова Державної
регуляторної служби України
К. Ляпіна
0 коммент.:
Дописати коментар