23 серпня 2019

Пожежі в лісах Росії й Канади нагрівають клімат Землі

18:44, 23 серпня 2019 

REUTERS
У 2014 році група дослідників вирушила в тайгу Канади, щоб розпалили експериментальні багаття для дослідження впливу лісових пожеж на глобальний цикл вуглецю. На жаль їм не вдалося виконати свою місію. Тому що пожежники, які повинні були допомагати вченим, вже були зайняті вогнем, який охопив територію завбільшки з Бельгію.
Той сезон лісових пожеж був одним з найсуворіших в регіоні, який входить у більш широку бореальну екосистему, яка огортає субарктичні території Північної півкулі Землі, — пише Newsweek.

Читайте також Пожежі в Амазонії: Єврокомісія пропонує свою допомогу, Макрон хоче підняти питання на саміті G7 (фото)

Завдяки голодним на вуглець ґрунтам і торфовищам, які вони містять, такі ліси вкривають близько 10% земної суші, але при цьому зберігають в собі третину вуглецю на планеті. Згідно з новим дослідженням впливу лісових пожеж в Канаді 2014 року, ці захоронені поклади вуглецю тепер в небезпеці. Пожежі стають масштабнішими й трапляються все частіше. Тож вони перетворюють тайгу з поглинача вуглецю в найбільше джерело його викидів.

Більша частина вуглецю в таких екосистемах консервується не в деревах, а в ґрунтах під ними. В холодних і часто заболочених ландшафтах тайги організми, які живуть у ґрунтах, не здатні «їсти» мертву органічну матерію з такою ж швидкістю, як і в більш сухому кліматі. Це дозволяє ґрунтам акумулювати вуглець тисячоліттями, перетворюючи екосистему тайги в найбільш важливий інструмент поглинання у світі.
Лісові пожежі найчастіше починаються через блискавку. Вони переривають процес накопичення вуглецю спалюванням дерев і верхніх шарів органічного ґрунту. Під час горіння останнього виділяється в тричі більше вуглекислого газу, ніж під час згорання самих дерев.

Читайте також Greenpeace: «перелому» у боротьбі з пожежами в Сибіру немає, ситуація погіршується

В рамках природного циклу втрачений вуглець знову поглинається новими деревами, які висмоктують його з атмосфери для власного росту. Може минути багато десятиліть, перш ніж вся кількість речовини, яка була вивільнена під час пожежі, знову буде засмоктана екосистемою. І за умови, що період між двома пожежами буде довшим, ніж час, потрібний на висмоктування всього вивільненого вуглецю, тайга лишається головним інструментом поглинання шкідливих газів.

Але, зібравши зразки з більш ніж 200 місць, вчені виявили, що більше чверті дерев, які згоріли в Канаді у 2014 році, були лише 60-річними. А цього періоду не достатньо для очищення атмосфери. Раніше в канадській тайзі між пожежами минало століття чи й два.

Читайте такожЛісові пожежі в Сибіру: дим досяг Аляски і Канади

Використовуючи вуглецевий аналіз, вчені виявили, що майже на половині території, яку у 2014 році сталася пожежа, було виділено більше вуглецю, ніж поглинуто після попередньої пожежі в 1960-х роках. Іншими словами, інтервал між пожежами був надто коротким. Крім того, у 2014-му згоріли верхні шари ґрунту, в яких зберігався вуглець, накопичений до 1960-х років. Таким чином, це місце в канадській тайзі перетворилося з поглинача шкідливих речовин на джерело. Видання зауважує, що це стосується не лише лісів Канади чи Північної Америки.
Такі ж процеси спостерігаються також в Росії, Китаї й інших полярних регіонах, вкритих екосистемою тайги.

Пожежі в Амазонії: Єврокомісія пропонує свою допомогу, Макрон хоче підняти питання на саміті G7 (фото)

15:48, 23 серпня 2019



Наслідки лісової пожежі в Бразилії / REUTERS

У Європейській комісії заявили про глибоку стурбованість пожежами в Амазонії та підтримали термінове обговорення проблеми на саміті G7 цими вихідними у Франції.
Як повідомляє "Європейська правда", про це у п’ятницю на брифінгу в Брюсселі повідомила речниця комісії Міна Андреєва.

REUTERS
"Комісія глибоко стурбована. Амазонія має найбільші запаси тропічних лісів і є домом для однієї десятої світових видів. Тому ми підтримуємо намір президента Макрона обговорити це питання на зустрічі G7. Відчуття терміновості виправдане", - сказала вона.

Андреєва зазначила, що комісія готова надати підтримку у гасінні пожеж.

"Ми підтримуємо зв'язок із бразильською та болівійською владою та готові надати допомогу. Наприклад, надавши пряму допомогу чи активувавши нашу систему мап Copernicus", - сказала вона.

REUTERS
На запитання, чи планує комісія здійснювати тиск на Бразилію через вирубку лісів, Андреєва відповіла, що ЄС може діяти у рамках Угоди про вільну торгівлю між ЄС та МЕРКОСУР (економічний союз держав у Південній Америці, до якого входить Бразилія). За її словами, угода вимагає від Бразилії дотримання Паризької кліматичної угоди, метою якої є припинення незаконної вирубки лісів в басейні Амазонки до 2030 року.

Речниця комісії зазначила, що у документі "є інструменти, які примушують до виконання даних за угодою зобов’язань".

REUTERS
REUTERS

Національний інститут космічних досліджень Бразилії (INPE) заявив, що в період з січня по серпень 2019 року в країні було зареєстровано близько 73 000 лісових пожеж.

REUTERS
Президент Бразилії Жаїр Болсонару звинуватив французького колегу Еммануеля Макрона у колоніальній ментальності після заклику в терміновому порядку обговорити на саміті "Групи семи" в Біарріці пожежі в лісах Амазонії.

"Наш дім горить, Амазонія, легені нашої планети, що виробляють 20% кисню, охоплені вогнем, це міжнародна криза і члени G7 матимуть два дні для обговорення, що можна зробити для вирішення цієї надзвичайної ситуації" – заявив Макрон.

REUTERS
На що Болсонару заявив: "Пропозиція президента Франції про те, щоб амазонські справи обговорювалися на саміті G7 без участі регіону в 21 столітті асоціюється з застарілим колоніальним менталітетом".

За останні 48 годин у лісах на території Бразилії почалися майже 2,5 тис. нових пожеж. Президент Бразилії при цьому розцінює допомогу інших країн у гасінні пожеж як втручання у внутрішні справи.

REUTERS
Про необхідність негайних дій для порятунку лісів Амазонії, 60% яких – територія Бразилії, заявив і генсек ООН Антоніу Гуттеріш.

Ірландія пригрозила заблокувати угоду ЄС з блоком МЕРКОСУР через пожежі в лісах Амазонії.

https://www.unian.ua/ecology/10661577-pozhezhi-v-lisah-rosiji-y-kanadi-nagrivayut-klimat-zemli.html

0 коммент.:

Дописати коментар