27 серпня 2019

У лісі масова різня чи тиха година: чим вирубка дерев загрожує Полтавщині



Фото: Питання рубок в лісі, їх необхідність та іноді законність залишає багато запитань


У Полтавському регіоні постійно фіксують непоодинокі випадки вирубування дерев. Нелегальних лісорубів не лякають навіть великі штрафи (які інколи сягають до пів мільйона гривень). Спробуємо розібратися, чим це загрожує нам у майбутньому та як цьому протидіють в інших країнах.

Яка ситуація на Полтавщині


Нарешті, питання екології стало актуальним і в нашій країні. Більшість каналів щодня розповідають про те, що люди мають стати більш свідомими до довкілля і, як результат, до самих себе. Разом із цим ми можемо спостерігати численні відео зі зрубаними деревами, а інколи – майже з цілими лісами. 

Останні декілька років вирубка лісів активізувалася і в Полтавському регіоні, і особливість такої ситуації саме в тому, що резонансні справи з рубки дерев досі не закриті, а винуватці – не покарані. 

Як ми повідомляли минулого тижня, правоохоронці четвертий місяць розслідують схему розкрадання деревини в Полтавському районі. Теруправління Державного бюро розслідувань підозрює керівництво місцевих обласних лісгоспів і профільних чиновників у причетності до злочинної групи з розкрадання державної деревини з подальшим експортом на суму 5 млн доларів. 

До злочинної групи увійшли посадовці Полтавського обласного управління лісового мисливського господарства, ДП «Полтавське лісове господарство», ДП «Полтавське державне лісогосподарське підприємство «Полтаваоблагроліс», ДП «Гадяцьке лісове господарство», ТОВ «Техно-Форест» і дві фізособи-підприємці та інші. Їх підозрюють у розкраданні деревини під час рубок догляду та рубок головного користування.

Минуло три місяці, й ця справа має дивну для наших країв тенденцію: не до розпаду, а до навертання обертів. За цей час у судовому реєстрі опубліковано близько 100 ухвал слідчих суддів Октябрського райсуду щодо дозволу детективам ДБР на слідчі дії. 

Ці випадки непоодинокі. Як писало ІВ “Полтавщина”, лише позаминулого року було зареєстровано 117 проваджень з вирубки лісу, і лише п’ята частина з них дійшла до суду. Що вже казати про неофіційні випадки вирубки, яких у рази більше. 

Хто має право виконувати рубки? Лісник або особа, призначена ним. Але при цьому рубки обов’язково мають бути узгоджені з відповідними державними органами. Звісно, ці правила не для вас, якщо ви відноситеся до полтавського лісничого синдикату. Тоді, дійсно, узгоджувати нічого не треба. 

Хто має контролювати незаконність рубок? Поліція. Але, на жаль, за останні десятки років притягнути до відповідальності майже нікого так і не вдалося. Хоча ні, вдалося — саму поліцію. 

Так, згідно Єдиного державного реєстру судових рішень, 20 квітня 2018 року шишацький підполковник вирішив сам заробити на деревині, отримавши кошти від підприємця-чорноруба, але попався на хабарі. Тепер «розпилювати» державну власність він навряд чи зможе.  



Садити – не пересадити


Проблеми вирубки українського лісу турбують навіть британські неурядові організації, наприклад Earthsight, що вивчає проблеми незаконної вирубки лісів по всьому світу. Аналітики організації вивчали дану проблему протягом 2016-2017 років, і їм вдалося простежити весь ланцюжок від незаконної вирубки дерев в Україні до кінцевого споживача продукції з української деревини у країнах ЄС.

Дослідження звучало так: «Співучасть у корупції. Як ЄС стимулює нестримну незаконність в українських лісах». Автори відзначають, що 30% поставленого в ЄС лісу з України  заготовляється незаконно. Вони дійшли висновку, що корпоративні європейські гіганти отримують неабиякий зиск завдяки недобросовісним чиновникам із Держлісагентства.
Наприклад, в Україні заборонили експорт  кругляку (заборона діє з 2015 року), що можна прослідкувати в залежності від породи та об’єму деревини. Але на початку 2019 наші недобросовісні законодавці вирішили обійти це, частково змінивши підходи до визначення розмірно якісних характеристик лісо- та пиломатеріалів. 

Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала низку сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року — розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їх напрямку використання.

Найвідоміші закордонні корпорації що використовують незаконно добутий кругляк (Джерело – Earthsight)
За їхніми словами, з переходом на систему європейської стандартизації лісопродукції знімуться питання й надлишковий контроль за реалізацією деревини і продукції з неї з боку цілої низки контрольних органів країни. Які, через недоліки в системі стандартизації, мали претензії до лісгоспів та деревообробних підприємств.

Ось так британські дослідники коментують діяльність передніх можновладців в Україні:
«Найчастіше отримуємо негативну реакцію саме від компаній, а не від країн. В усіх країнах, де ми працюємо, незаконною вирубкою займаються приватні компанії. Особливість України в тому, що тут саме держава займається незаконною вирубкою. Тому це зовсім інша ситуація».
При цьому всьому лісництва знаходяться в невигідному положенні, платячи ренту за вирубку в бюджети. Згідно з Державним бюджетом України на 2017 рік, місцеві бюджети  отримали 587 млн, а державний бюджет — 315 млн грн рентної плати від вирубки лісів. Їх заробіток залежить тільки від об’єму реалізованої деревини. Тобто галузь, якою де-юре має опікуватися держава, де-факто залишилася сам на сам із ринком. За умов слабкої прозорості в плані замовників деревини, конкретного об'єму, якості добутої та молодої деревини (підріст деревини, висадка конкретних різноманітних видів дерев), ми отримуємо таку «корупційну прогалину».
Проблеми, що створюють корупційну прогалину.


Як без людини немає держави, так і без дерев немає природи

Які зміни у навколишнє середовище принесе зникнення дерев або насадження дерев «по-старому»? Відповідь проста — загальна деградація флори та фауни. Дерева вкрай важливі, тому що вони:
  • Попереджують глобальні зміни клімату. Виконуючі фотосинтезуючі функції, дерева поглинають парникові гази та виділяють кисень. Насадження нових дерев є одним із найефективніших механізмів профілактики кліматичної катастрофі.
  • Створюють умови для зростання певних видів рослинності, грибів, тварин тощо. Дерева є невіддільними членами біотопів, тому існування інших без них неможливе. Для когось це – дім, для когось – їдальня або просто невід’ємна умова для життя і розвитку.
  • Регулюють ґрунтові води. Ні для кого не секрет, що дерева створюють важливі умови попередження підтоплення, збільшують вологість і підтримують життєдіяльність інших рослин.
Догляд за деревиною в лісі – відповідальна та складна задача, бо дерева є невіддільною та важливою складовою будь-якого біотопу.

Взаємозв'язок між типами та видами рослинності та тварин.
Взаємозв'язок між типами та видами рослинності та тварин.
Взаємозв'язок між типами та видами рослинності та тварин.

Що там у німців та чому в Росії так палають ліси

Проаналізувавши умови лісництва у Німеччині — одній із найпрогресивніших у різних галузях країні, зокрема і лісництва, та Росії, де ситуація кардинально інша, нами визначена така відмінність актуального та прогресивного ведення лісництва від старого совкового:
  • Лісники отримують встановлену державну зарплату, що додатково субсидується за умови ведення більш актуального лісництва (наприклад, при посадці не тільки хвої, а засадженні широколистяними деревами).
  • «Не трактором єдині». На радість екології Німеччини, їхні лісничі не використовують масове насадження, що дозволяє садити дерева поступово. Такий підхід створює більш збалансовану екосистему, що запобігає масовому висиханню дерев та зараження шкідниками.
  • Використовувати «зелені» методи захисту від короїда. Наприклад: розводити в лісництвах мурахо-жука на заражених деревах. Ця комаха з радістю поласує короїдом і не допустить  зараження інших дерев. Також ефективний метод розміщення гнізд-приманок для птахів-жукоїдів.
Мурахо-жук або Thanasimus formicarius (Джерело – wikipedia.org)

  • Заборонити використовувати деревину після вітровалів на задоволення потреб лісництва, а направляти на потреби держави. Такий досвід доволі успішно впроваджує Німеччина.
  • Гарні дороги до деревини. Так, проблеми з інфраструктурою дісталися і сюди. При висадці дерев на певній території з планом у майбутньому їх зрубати, має бути попередньо прокладена якісна дорога, щоб недобросовісні лісники не спокушалися рубати «те, що під рукою», і не винищували рідкісні та цінні породи дерев просто тому, що вони ростуть попід дорогою.
  • Законодавство піклується в першу чергу про збалансований вплив на довкілля, але при цьому дає можливість лісникам виконувати певні види рубок.
  • Заборона спалювання взагалі. Одна з найбільших проблем горіння масового загоряння лісів Росії – саме проблема законодавства. Так, закони зобов’язують після вирубки деревини прибирати тирсу тощо. Але при цьому дозволяє це просто спалювати. Саме тому будь-яка вирубка в Росії супроводжується законним навмисним підпалом.
...
Підбиваючи підсумок можна сказати, що проблему з незаконною порубкою в лісі створили група людей, але з її катастрофічним результатом доведеться зіткнутись нам усім. Усі наслідки та їх масштабність назвати важко, але для Полтавщини це – пришвидшення змін клімату та комплексна деградація флори та фауни, що призведе до знищення регіонально рідкісних видів рослин та тварин. 

Але ліс – це не тільки частина полтавської екосистеми. У лісах наші пращури проводили язичницькі обряди, готували їжу, ховали отаманські скарби, відчайдушно билися з нацистами. Ліс  зберіг не одне покоління полтавців, так чому ми маємо його знищувати?
Отже, хоча питання рубок в лісі, їх необхідність та іноді законність залишає багато запитань. Відповідь залишається простою — професійна безвідповідальність та байдужість до інших буде завжди однією з головних перешкод до гарного майбутнього для всіх.

Автор: Ресурс ЗМІСТ, 26 серпня, 16:41
Антон Юрченко
Обкладинка і графіка Марини Вісич

0 коммент.:

Дописати коментар