21 травня 2016

Лісопожежна брехня

Одне з джерел лісопожежної брехні: 1 "МНСівський" гектар може дорівнювати 16 загальнолюдських (приклад з Раменського району Підмосков'я)

14 травня 2016 року ДУ МНС по Московській області повідомило про локалізацію та ліквідацію пожежі у виділу 3 кварталу 47 Томілінского сільського дільничного лісництва в Раменському районі Московської області на площі 1 гектар. Згідно з повідомленням МНС, в гасінні брали участь 23 людини і 9 одиниць техніки; в повідомленнях ЗМІ про цю пожежу говорилося про застосування на його гасінні двох вертольотів МНС Росії (Мі-8 і Ка-32), "скинули понад 120 тонн води на місце загоряння". Посилання на повідомлення про цю пожежу:

Ліквідація природного пожежі в Раменському муніципальному районі, міське поселення Острівці (офіційне повідомлення на сайті ГУ МНС по Московській області)

Авіація МНС гасить лісову пожежу в Підмосков'ї

У Раменському районі Підмосков'я ліквідували лісову пожежу площею 1 га

Співробітники МНС ліквідували лісову пожежу на площі 1 га в Раменському районі

Авіація МНС гасила пожежу недалеко від поселення Острівці

Лісова пожежа в Підмосков'ї мало не знищила селище

Вся ця інформація виглядала досить підозріло. По-перше, керівники МНС постійно говорять про те, що гасіння лісових пожеж - не їх відповідальність, а тут раптом виявляється, що саме МНС цю лісову пожежу загасило. По-друге, незрозуміло, з чого б це на лісовій пожежі площею всього в гектар, в умовах ідеальної наземної доступності, поблизу місць скупчення величезних наземних сил пожежної охорони (в межах Московської агломерації, в 28 кілометрах від Кремля і 10 кілометрах від адміністративного кордону Москви) , застосовувати для гасіння авіацію, та ще відразу два вертольоти, та ще довго (щоб скинути 120 тонн води). Крім того, система дистанційного моніторингу FIRMS зафіксувала на місці цієї пожежі відразу дві термоточки (що явно багато для пожежі площею в 1 гектар).

Можна було припустити, що в реальності пожежа була або більше сильною , ніж повідомило МНС, або сильнюо ближче до населеного пункту, або те й інше відразу - і що в реальності загроза була набагато серйознішою, ніж можна припустити за офіційною звітністю. Оскільки лісопожежна брехня - штука дуже небезпечна (саме вона стала однією з найважливіших причин, наприклад, пожежної катастрофи 2010 року і багатьох наступних) і злочинна (згідно зі статтею 237 КК РФ - "Приховування інформації про обставини, що створюють небезпеку для життя чи здоров'я людей") 19 травня 2016 року добровольці Грінпіс перевірили це припущення і обстежили пройдену цією пожежею площа.

Підозри підтвердилися: площа, пройдена цією пожежею, склала 16,2 гектара, відстань від кордону пройденої вогнем площі до найближчих житлових будинків - трохи більше 100 метрів, до найближчої багатоповерхової забудови - 350 метрів. Ось як виглядає контур цієї пожежі:


Пожежа торкнулася ділянки загиблих насаджень, відведених на суцільну санітарну рубку на 2016 рік. Наразі, швидке поширення цієї пожежі на досить велику по підмосковним мірками площа було пов'язано саме з великою кількістю сухих горючих матеріалів, в тому числі мертвої деревини (це, до речі, підтверджує, що санітарні рубки в загиблих лісових насадженнях, що прилягають до населених пунктів, проводити потрібно - хоча б із міркувань пожежної безпеки). На жаль, інформації про цю рубці на мапі санрубок, розміщеної на сайті Комітету лісового господарства Московської області, знайти не вдалося, але відведення в натурі присутні (тепер уже сліди колишнього відведення):



Ось як виглядають наслідки цієї пожежі (автор всіх фотографій - Марина Каніщева):



Ця історія показує, що офіційна інформація про масштаби лісових пожеж в Московській області, яка поширюється в тому числі МНС і його підрозділами, може бути недостовірною, і що в цьому відношенні з 2010 року мало що змінилося. Поки пожежна небезпека в регіоні - не дуже, і ситуація з лісовими пожежами далека від катастрофічної, це може не становити великий безпосередньої небезпеки. Але при погодних умовах, порівнянних з погодними умовами шестирічної давності (як в червні-серпні 2010 року) такі спотворення даних про масштаби пожеж можуть привести до прийняття абсолютно неадекватних управлінських рішень, що в кінцевому підсумку може стати однією з причин повторення катастрофи.



Система лісопожежній брехні в Росії повинна бути знищена - в іншому випадку захистити наші ліси та інші природні території від вогню ніколи не вийде.

http://forestforum.ru/viewtopic.php?f=9&t=19544&sid=4605179c921a5f9458163c68be1225e6

0 коммент.:

Дописати коментар