07 травня 2016

Кораблі пустелі наступають

Так заявили херсонські лісівники, які проводили акцію протесту на площі Свободи обласного центру Херсонщини. В руках вони тримали плакати: «Без лісу буде пустеля», «Допоможіть зберегти ліси Херсонщини», «Знищити ліси можна за рік, а щоб виростити їх, потрібні десятиліття» ...

Ліс рятує від піщаних бур


- Нас довела до відчаю доля лісового господарства, - говорив інженер лісових культур держпідприємства «Великокопансое лісомисливське господарство» Володимир Мазуркевич. - Адже ліс єдиний порятунок від пилових і піщаних бур. Якщо не стане лісів - зникне все живе навколо. Моя думка: ми пізно зібралися. Раніше потрібно було, а не тоді, коли почали горіти і пропадати гектари лісів, що садили наші батьки і діди.

Відповідаючи на питання журналістів, лісівники заявляли, що Херсонщина переживає екологічну диверсію. У бюджеті 2016 року на програму розвитку лісомисливського господарства не виділено жодної копійки. Вперше з часу створення штучних лісів на Херсонщині, які виконують захисну функцію, держава припинила фінансування охорони цих насаджень від пожеж і самовільних рубок, а також висадку нових лісів. Оптимізація штату лісомисливського господарства за останні п'ять років дійшла до критичної межі. Чисельність працівників скоротилася вдвічі і становила на початку року 896 осіб. Люди змушені працювати на півставки, неповний робочий день, а деякі взагалі знаходяться в безкоштовному відпустці. Борг із зарплати становить чотири місяці.

- Через брак коштів на державних лісогосподарських підприємствах останнім часом знову були змушені звільнитися більше двохсот чоловік, - додає голова обкому профспілки працівників лісового господарства Марія Глод. - Уже немає можливості забезпечити повноцінну роботу лісопожежних станцій. Більшість колективів працюють неповний робочий день. Причому лісівники не можуть самі заробляти гроші. Адже ліси Херсонщини не є ресурсними. Наше завдання - збереження і примноження рукотворних лісів. Сьогодні над ними нависла серйозна загроза!

- Якщо чиновники не почують лісівників, - зазначав краєзнавець Сергій Потапов, - то нашим онукам доведеться добиратися в Скадовськ або Каланчак на «кораблях пустелі» - верблюдах. У давні часи просування пісків в лівобережній частині Дніпра стримував степовій покрив рослинності. Однак через хижацького ставлення до природи царських магнатів було порушено екологічну рівновагу цього куточка. Тільки один барон Фальц-Фейн, засновник заповідника Асканія-Нова, випасав тут до мільйона своїх овець, які, знищуючи траву, розширювали можливості для вітрової ерозії.

Потапов розповів, як створив ці тягнуться на півтори сотні кілометрів від Каховки до Чорного моря піски могутній Дніпро. Відхиляючись, під впливом обертання землі вправо, він залишав на лівобережжі величезні кварцові наноси. У п'ятдесятих роках минулого століття багато жителів Херсонщини допомагали працівникам лісгоспів висаджувати саджанці сосен на пісках. А потім раділи, що деревця, міцно вчепилися в піски, дали притулок кабанам, косулям, плямистим оленям і манили людей грибним ароматом.

А може, обійдемося без радикальних заходів


СПОЧАТКУ під деревами з'явилися маслюки, зеленушки. А коли ліс «дозрів», то прийшла пора в старих сосняках і білим грибам. Збирати їх почали не тільки місцеві жителі, а й приїжджі херсонці. А для деяких гриби стали мало не головним видом заробітку. Причому їх навіть не було потрібно вивозити на ринок. Оптовики і заготівельники приїжджали на фургонах прямо до узліссях лісу. А головне, ліс стримав згубний вплив суховіїв, почала підвищуватися врожайність полів, на яких стало більше накопичуватися вологи.

Однак останнім часом великих втрат рукотворним лісах стали наносити пожежі. Учасники акції протесту наголошували, що через безгрошів'я лісові пожежні станції забезпечені сьогодні кадрами лише на десять відсотків своєї потреби. Бракує пального. У лісників створюється таке враження, що хтось із спритників «стимулює» в верхах ситуацію, що склалася, щоб можна було збагатитися на продажу або переробки стовбурів дерев, звільнених вогнем від гілок. І багато жителів області впевнені, що лісові пожежі починаються не від чиєїсь пустощі або необережності, а саме на «замовлення» «діловарів», що втратили совість.

Через кілька днів після протестної акції в Херсоні відбулося виїзне засідання Комітету з питань бюджету Верховної Ради України, на якому були обговорені питання фінансового забезпечення місцевих лісомисливських господарств. Начальник Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Тищенко зазначив на засіданні, що 90 відсотків лісів Херсонщини мають штучне походження і виконують суто екологічні та захисні функції. Він підкреслив, що прийнятий Верховною Радою Закон «Про Державний бюджет України на 2016 рік», що економить на розведенні лісів і захисту їх від пожеж, обернеться ерозією ґрунтів і зниженням урожаїв сільськогосподарських культур.

- Не можна ставити лісове справу в наших місцях в залежність від промислового використання деревини, - говорив заступник голови Цюрупинської райдержадміністрації Костянтин Буганов. - Адже херсонські ліси в першу чергу необхідні для утримання сипучих пісків. Якщо про це забути, то дуже скоро міста і селища Херсонщини виявляться в оточенні піщаних барханів.

На засіданні було одноголосно прийнято рішення звернутися до Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України з приводу збільшення видатків Державного бюджету України на 2016 рік, що стосуються фінансової підтримки державних підприємств лісової галузі Херсонської області, на суму два мільйони 805 тисяч гривень.

- Профспілки Херсонщини підтримують протестні дії лісівників, - підкреслював голова Херсонського обласного міжгалузевої ради профспілок Петро Лазник. - Якщо ж Уряд нічого не зробить для поліпшення ситуації в області, то, думаю, заходи доведеться приймати більш радикальні. Треба рятувати землю від бездумних і бездушних тимчасових правителів, для яких боротьба за владу стає важливіше справжньої турботи про природні ресурси.

Херсонська область.
http://rg.kiev.ua/page5/article36192/

Related Posts:

Сторінки (16)12345678910111213141516 Вперед

0 коммент.:

Дописати коментар