21 липня 2018

20 липня в Петрозаводську відбулася урядова нарада з охорони і захисту лісів та глибокої переробки деревини

20 липня о Петрозаводську відбулася урядова нарада з охорони і захисту лісів та глибокої переробки деревини під головуванням Д.А.Медведєва, за участю головним чином федеральних чиновників і депутатів, керівників великих лісових регіонів Північно-Західного федерального округу, а також великих лісопромислових підприємств і асоціацій. Що вирішили - поки незрозуміло (мабуть, інформація про це з'явиться в найближчі дні, наприклад, у форматі урядових доручень), але обговорювали всякі традиційні теми: незаконні рубки, лісові пожежі, глибоку переробку деревини, дерев'яне житлове будівництво, пріоритетні інвестпроекти і т.д. Малоймовірно, що стандартне обговорення стандартних для останніх пари десятиліть лісових тем призведе до яких-небудь проривним рішенням, здатним принципово змінити ситуацію в російському лісовому секторі.

Нижче наводиться вступне слово Медведєва - з повідомлення на сайті Уряду РФ.

Нарада про охорону та захист лісів і глибокої переробки деревини

Вступне слово Дмитра Медведєва

20 липня 2018

Сьогодні обговоримо стан і перспективи розвитку лісопромислового комплексу. Це не перша зустріч на цю тему і, напевно, не остання, але я бачу сенс це робити регулярно, оскільки лісопромисловий комплекс для нас дуже важливий. Наша країна, як відомо, лідер і за площею лісів, і за запасами деревини, тому наше завдання - дотримуватися балансу між розумним використанням такого ресурсу і його збереженням і відновленням.

Я кілька тем торкнуся спочатку, потім ми їх розвинемо. Є можливість висловитися у присутніх з різних напрямків.

Почнемо з теми охорони і захисту лісів. Тут ми працюємо за двома основними напрямками.

Перше - боротьба з незаконною рубкою лісу. Хоча частка такої рубки в легальному обороті знижується, результати певні є, але це відбувається, на наш погляд, недостатніми темпами. Збиток як і раніше значний і щорічно вимірюється мільярдами рублів. Сьогодні використання лісу відстежується набагато краще, ніж раніше, в тому числі на основі космічних знімків і деяких інших технологій. Працює федеральний державний лісовий нагляд. З кінця 2015 року ми запустили єдину державну систему обліку деревини та угод з деревиною (ЛесЕГАІС). Через неї можна відстежувати рух деревини з моменту рубки і до кінцевого споживача. З минулого року в системі відбивається і оборот пиломатеріалів.

Відразу хочу сказати, з урахуванням того, що ми зараз створюємо нову систему відслідковування руху товарів в країні (вона повинна буде в кінцевому рахунку покрити рух усіх товарів, не тільки особливо важливих, цінних, підакцизних, а взагалі всіх), треба зробити в тому числі і проекцію на лісову систему, на облік деревини. Тут я звертаюся до Міністерства природних ресурсів, Міністерству промисловості: потрібно ці підходи зістикувати. Так, щоб ми створювали єдину систему в кінцевому рахунку, ті ж електронні мітки і все, що плануємо робити. Коротше кажучи, нам не потрібно створювати окрему систему обліку для лісу, окрему систему для чогось іншого - це все повинно бути в одному місці. Це не означає, що це завдання вже поточного року, але критерії, технологічні рішення повинні бути сумісними. Сподіваюся, це всі розуміють.

В цілому система, яка вже працює, непогано себе зарекомендувала. Вона допомагає стежити за рухом основного товару, допомагає залучати до відповідальності тих, хто порушує норми лісового законодавства. Очевидно, що цю систему ми будемо розвивати. І тут необхідно міжвідомча взаємодія і, найголовніше, щоб ми поєднали спільні підходи з контролю руху товарів, відслідковування руху товарів в обороті - завдання, яке ми вирішуємо сьогодні разом з нашими колегами по Євразійському союзу.

Крім того, нам потрібно в цілому зробити федеральний державний лісовий нагляд більш ефективним, вирішити питання матеріально-технічного забезпечення інспекторів. Ця складна тема теж відома. І звичайно, використовувати кращий досвід боротьби з незаконним обігом деревини. Тут в ряді регіонів є вже певний досвід. В Іркутській області в минулому році почали пілотний проект по маркуванню заготовляється деревини. В результаті там за I квартал цього року обсяг незаконних рубок в порівнянні з аналогічним періодом знизився майже на 70%. Давайте до цього повернемося.

Другий напрямок - охорона лісів від пожеж, які є великою проблемою для нашої країни. Найважливіше - навчитися по можливості такі лиха запобігати. Для цього ми приймаємо системні заходи. Суттєво збільшено фінансування протипожежних заходів в регіонах, в цьому році - до 6 млрд рублів. Це приблизно на 40% більше, ніж в 2017 році. Причому гроші повинні йти не тільки на гасіння пожеж, а й на авіапатрулювання територій.

Створено федеральний штаб з координації діяльності по гасінню пожеж. У всіх регіонах повинна бути необхідна лісопожежна техніка, обладнання та спорядження, для того щоб попереджати і гасити пожежі. Можна подумати і про виділення додаткових коштів за цим напрямком.

У віддалених районах лісові пожежі найчастіше поширюються через те, що їх виявили занадто пізно. Тому необхідно розвивати і систему малої авіації, причому (ми зараз цим теж займаємося, завдання досить об'ємна) перш за все формуючи цей парк із судів російського виробництва. Обговоримо, як це можна зробити.

Тепер що стосується лісопереробки. Як і раніше основною проблемою залишається те, що на експорт у нас йде набагато більше деревини, ніж готової продукції. За I квартал цього року експорт виробів з деревини збільшився майже на чверть, що само по собі, звичайно, непогано (він склав майже 4,5 млрд доларів, і якщо вважати рік до року, то це зростання на чверть), але це не відповідає потенціалу галузі, як не відповідають йому і темпи зростання готової продукції.

Ми спостерігаємо певне збільшення виробництва меблів, паперу, паркету, ДСП. Але все одно такого зростання недостатньо, треба думати, яким чином це зростання збільшувати.

Ситуацію можна змінити, стимулюючи розвиток переробки, запускаючи нові виробництва, модернізуючи існуючі. Ми тільки що побували на комбінаті «Калевала», який працює, - солідний, великий комбінат. Восени минулого року там змінили технологію виробництва, реалізується проект з розширення потужностей. Це все виглядає солідно. Таких підприємств, очевидно, має ставати більше - це, напевно, найголовніше. У тому числі для цього надається підтримка лісопромислового комплексу, субсидуються інвестиційні проекти в цій сфері. Сьогодні ми розглянемо питання підтримки великих інвестиційних проектів з будівництва целюлозно-паперових потужностей. Крім того, виробникам надаються пільгові позики по лінії Фонду розвитку промисловості, субсидії на відшкодування витрат на транспортування продукції на експорт.

Діють і деякі нематеріальні форми підтримки, такі як обмеження на участь іноземних компаній в державних закупівлях меблів і ряду товарів з дерева. У зоні постійної уваги - реалізація інвестиційних проектів в галузі освоєння лісів, оскільки вони не тільки дають стимул для розвитку лісопереробки, а й дозволяють створювати нові робочі місця.

Зараз у нас майже 150 таких проектів (147) із загальним обсягом заявлених інвестицій більш ніж на півтрильйона рублів, з них майже 410 млрд вже фактично проінвестовано. В цьому році було розпочато чотири проекти в Вологодської, Архангельської і Костромській областях, ще чотири планується запустити.

Є ще одна тема. Ми займаємося розвитком дерев'яного домобудівництва. У березні я підписав постанову Уряду, яка передбачала пільгову відсоткову ставку для тих, хто хоче взяти кредит на покупку дерев'яних будинків заводського виготовлення. Давайте поговоримо про те, наскільки затребувана виявилася така пільга, які ще заходи потрібні. Ми з колегами говорили про технічні вимоги, про СанПіН, піднімали цілий ряд інших питань, які зазвичай виникають, коли мова йде про впровадження нових технологій, включаючи технологію використання дерева для житлового будівництва.

http://forestforum.ru/viewtopic.php?f=9&t=22569&sid=75e3d87fece7588c6997f7c58afdebc4


0 коммент.:

Дописати коментар