13 червня 2019

Як визначити незаконну рубку лісу і куди поскаржитися

Не пишіть у Фейсбуці «У лісі рубають дерева! Гвалт! Повідомте усіх». Толку з цього не буде жодного. А от якщо ви переконаєтеся, що це дійсно НЕЗАКОННА рубка, визначите її якомога точніші координати та правильно складете звернення до Державної екологічної інспекції, то – можливо – доможетеся позапланової перевірки цього лісового господарства і покарання винних.

Як усе це грамотно зробити, вчать на тренінгах проекту «Лісова варта» (ЛВ). Я побував нещодавно на одному – під Львовом. Семінарські заняття проходили у аудиторіях Львівської Духовної Семінарії Києво-галицької Митрополії Українсьткої греко-католицької церкви, а польові – на території державного підприємства «Львівське лісове господарство».

Учасники тренінга вчаться використовувати смартфон для визначення координат незаконної рубки

“Проект «Лісова варта» втілюють Всесвітній фонд природи WWF в Україні за підтримки Посольства Фінляндії та Лісової служби США, – розповів «Активним громадянам» експерт проекту Дмитро Карабчук. – Проект покликанний допомогти активній громадськості виявляти незаконні рубки й протидіяти їм. Експерти “Лісової варти” проводять тренінги (як для громадських активістів, так й для правоохоронних органів). А також самі реагують на повідомлення громадськості і виїжджають на місця потенційних нелегальних рубок. Висновки передають «куди треба», публічно висвітлюючи всі етапи співпраці із лісокористувачами – як негативні, так і позитивні».

Дмитро додав, що проект діє на всій території Українських Карпат: у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях. Ці області є найлісистішими в Україні (за даними Державного агентства лісових ресурсів України – 37% лісу країни). В цьому регіоні також зосереджена значна частина природно-заповідних територій, а також пралісів і старовікових лісів, які є домівкою для багатьох червонокнижних видів рослин і тварин. Але! Є вже приклади роботи у інших областях, наприклад, Київській, оскільки було багато запитів зі столичного регіону на таку співпрацю. Зокрема, Дмитро назвав відомий вже читачам «АГ» Центр моніторингу влади.

Учасниками тренінгу, в якому я прийняв участь, були державні екологічні інспектори, які спеціалізуються саме на викритті та документуванні лісопорушень. «Невже держінспектори не знають, як виглядає незаконна рубка?», — спитаєте ви. Знають, звичайно. Але, по-перше, на цьому тренінгу інспектори побачили, чому саме вчать громадськість і, відповідно, чого від неї (громадськості) очікувати. По-друге, обговорювали як ефективніше організувати співпрацю. По-третє, обмінювалися досвідом – свідчу, що було чим обмінюватися і що це дійсно цікавило учасників. І, нарешті, професори з Львівського лісотехнічного таки змогли запропонувати екоінспекторам дійсно нові для них навички та вміння. Наприклад, як за допомогою смартфона визначити GPS координати місця рубки.

GPS (Global Positioning System) нашою перекладається як Система глобального позиціонування. Це “сукупність радіоелектронних засобів, що дозволяє визначати положення та швидкість руху об’єкта на поверхні Землі або в атмосфері”, — так пише Вікіпедія, якій я чесно позавчора переказав скромний мінімальний добровільний внесок з моєї скромної зарплати.

“Громадськість, активісти без належних знань не можуть розрізнити, коли ліс рубають із порушенням законодавства, а коли ні. Саме тому, з одного боку, можуть блокувати цілком легальні заготівлі, з іншого – не можуть нічого вдіяти у випадках очевидних порушень”, – зазначає експерт «Лісової варти» Руслан Віцега. Тому Варта першим ділом розповідає активістам про ознаки законних рубок.

Отже, про легальність рубки найперше свідчать діляночні стовчики, які ставляться по куткам ділянки. На стовпчиках вказують вид номери кварталу та виділу, вид рубки (наприклад ССР – суцільна рубка санітарна, або ВСР – вибіркова рубка санітарна), рік рубки та її площа. Детальніше про маркування лісосік можна прочитати у документі. «Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України.



Діляночний стовп у ДП «Чорнобильська Пуща»

А лінійні межі рубки позначають межовими деревами, на які наносять відповідні знаки. Ось такі, наприклад:



Межові дерева

На усіх деревах, що мають рубатися, ставлять клейма



Клейма на деревах, які вимічені у рубку

Також на дерева наносять мітки, які вказують на їхню категорію технічної придатності. Одна риска – ділове дерево, дві – напівділове, три – дров’яне. Також бувають додаткові мітки.



Мітка на призначеному у рубку дереві у ДП «Чорнобильська Пуща»

Наступні ознаки легальності – вигляд лісорубів та їхня поведінка. Офіційні лісоруби не ховаються, спокійно собі працюють, мають форму, дотримуються правил безпеки, маркують місце своєї роботи



Зрубані дерева маркуються – або бирками (чомусь деякі журналісти називають їх «чіпами»), або клеймами (чомусь так само деякі журналісти і не лише вони вважають, що бирки – єдиний спосіб маркування зрубаної деревини).

На пні теж наносяться клейма.



Бирки на зрубаних деревах

Ну і головне – на законну рубку видаються документи. Найважливіший з яких – лісорубний квиток. Багато лісокористувачів (але не усі!) зараз викладають лісорубні квитки на своїх сайтах і ви можете самостійно перевірити, чи виписаний такий квиток на дану ділянку, чи ні. Ну і, звичайно, варто спитати такий документ у самих лісорубів – на місці події.



Лісорубний квиток 

Знати, на чиїй території, на території якого лісокористувача відбувається рубка – це важливо не лише для перевірки наявності лісорубного квитка. Законодавство дозволяє Державній екологічній інспекції перевіряти суб’єкти господарської діяльності. На практиці це означає, що у наказі на перевірку має бути точно зазначено, який суб’єкт перевіряється.

Як визначати лісокористувача – це інколи теж непроста наука. Як і визначення координат рубки за допомогою спеціальних приладів або просто смартфона. Як – дивіться на відповідні презентації «Лісової варти».

Куди скаржитися? У Державну екологічну інспекцію та у поліцію. Інколи у поліцію навіть краще – швидше приїдуть. Для правильного складання скарги у ДЕІ рекомендую уважно ознайомитися із статтею шість («позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю)) закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. Зокрема, зверніть увагу, що на позапланову перевірку треба дозвіл з профільного міністерства. На що іде десь до місяця часу. Тож про практику застосування (чи може краще сказати, “незастосовання” – навіть не знаю) цього закону, про особливості шостої статті та взагалі про дієвість такого контролю теж варто поговорити окремо.

Олег Листопад
Фото “Лісової варти” та автора
11.06.2019 

0 коммент.:

Дописати коментар