За останні роки в Запорізькій області не стало ані спекотніше, ані посушливіше, однак кількість займань в екосистемах зросла втричі
Олеся Нєдєліна
Запорізька область переживає другу в цьому році хвилю масштабних пожеж на відкритих територіях. Перша прийшлася на кінець березня - початок квітня. Саме в цей період у більшості птахів і тварин з'являється на світ потомство, тож загоряння у степу і лісі завдали величезної шкоди природі.
Чи не кожного дня з'являлися повідомлення про згорілі пташині кладки, загибель зайченят тощо. Свідком однієї з таких пожеж, що сталася на Правому березі Запоріжжя 25 березня, стала місцева зоозахисниця Олеся Кулик. Дівчина з болем і жахом описує побачене: "Горіли сотні, тисячі гнізд, яєчок і птахів. Агонія фазана, що кричав, не розуміючи, звідки таке пекло, полетів прямо в полум'я, прямо при нас... Горіли очерети... При нас, на наших очах, не маючи можливості рятувати свої яєчка, свій будинок, злетіла з вбиваючим криком качка. Сотні, тисячі птахів залишилися без будинків. Далеко не всі з них зможуть повернутися додому. Не всі виведуть другу кладку. Я стояла і плакала. Сльози лилися струмками, я вмирала, горіла разом з ними. Вони отак плакали. Кричали, згораючи. Згораючи у вогні, задихаючись в диму".
Березнева пожежа на Правому березі. Фото: Олеся Кулик
Ще тоді, навесні, рятувальники констатували значне збільшення пожеж на відкритих територіях у порівняні з аналогічним періодом минулого року - приблизно в 3,5 рази.
Зоозахисники і пожежники нарікали на жителів області, які з першим весняним потепленням масово вийшли на пікніки, не дотримуючись вимог пожежної безпеки при розведенні багать. Однак наврядчи кількість відпочиваючих на природі цієї весни зросла на Запоріжжі у понад три рази.
Більш слушним поясненням здаються масові підпали трави селянами. Зазвичай траву активно спалюють в жовтні, аби навесні з'явилася молода травичка для годування свійських тварин. За такі дії передбачена адміністративна відповідальність. Цьогоріч штрафи зросли в п'ять разів - до 50 неоподаткованих мінімумів для пересічних громадян (850 грн) та до 100 - для посадових осіб (1700 грн). Утім, паліїв це не зупинило. Минулого жовтня погода була дощовою, тож траву почали активно палити навесні. Пожежі на величезних площах ставалися щодня. Щоправда, тривало це два тижні - розпочалися дощі і масштабні загоряння припинилися.
Нині в Запорізькій області розпочалася друга хвиля пожеж. Палають степи і ліси. В останній день травня величезне займання сталося в лісопарку Енергодара. Загальна площа пожежі склала двадцять гектарів, чи не вперше цього року горіли не лише суха трава та чагарники, а й самі дерева - до верхівок. Так звана верхова пожежа охопила гектар лісопарку. Гасили загоряння понад 12 годин.
Травнева пожежа в Енергодарі. Фото: соцмережі
Особливе занепокоєння викликає головна туристична перлина краю - Національний заповідник "Хортиця". На сполох б'є директор заповідника Максим Остапенко, який каже про намагання невідомих паліїв знищити історико-культурний комплекс "Запорізька січ".
Перший тривожний дзвоник тут пролунав на травневі, а це розпал туристичного сезону на Хортиці. Прямо під час екскурсії в одному з куренів "Запорізької січі", де розташовані найцінніші експонати комплексу - зброя козацьких часів, спалахнув дах. З куріння терміново евакуйовували відвідувачів та експонати. Поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 270 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки) Кримінального кодексу України. Утім, 25 травня провадження було закрите за відсутністю складу злочину. Кримінальних проваджень через підпали у травні і червні запорізька поліція взагалі не відкривала.
Загоряння куріня в "Запорізькій січі" та гасіння пожежі. Фото: соцмережі, ДСНС
Тим часом Хортиця продовжує горіти: за останній тиждень пожежі ставалися тут щодня, переважно поруч з дерев'яною Січчю. У вівторок, 6 червня, займання сталося неподалік пам'ятника Козаку Мамаю - згоріли два десятки дерев на площі в півгектара.
У середу, 7 червня, спалахнуло у 200 метрах від музею - пожежу загасили миттєво, великої шкоди завдано не було.
Наступного дня Хортиця знову зайнялася.
Червневі загоряння на Хортиці. Фото: Максим Остапенко
"Щойно зупинили жахливий підпал Хортиці. Невідомі намагалися спалити Запорозьку Січ!!! З підвітряної сторони по широкому фронту підпал степу і вогонь із великою швидкістю пішов на Січ", - повідомив директор заповідника. Та закликав обласну владу залучити до охорони Хортиці усі можливі ресурси: ДСНС, Нацгвардію, Нацполіцію. Остапенко також просить відгукнутися добровольців, які погодяться у вихідні, або у вечірній та нічний час перебувати на Хортиці і у випадку виявлення пожежі повідомляти про це координаторам і ДСНС. Тим часом, Комітет захисту Хортиці, що складається з ветеранів АТО, на своїй сторінці у "Фейсбуці" повідомив, що готовий преміювати 1000 гривень того, хто зловить за руку хортицьких паліїв.
У свою чергу фахівці вважають, що до масштабних загорянь найчастіше приводять не навмисні підпали, а необережне поводження і пустощі з вогнем. У засушливу сонячну погоду іноді вистачає скла на сухій траві, аби воно "спрацювало" як підпалювач. Тож годі і казати про кинутий сірник, недопалок чи, тим більше, багаття. Навіть у безвітряну погоду вогонь розповсюджується зі швидкістю 4 кілометри на годину, з вітерцем - летить, знищуючи все на своєму шляху.
Ще однією з причин збільшення кількості загорянь на відкритих територіях фахівці називають засміченість. І пересічні громадяни, і підприємства, намагаючись заощадити на вивозі сміття, викидають його в непризначених для цього місцях. Несанкціоновані смітники загоряються краще за живу природу, з них полум'я перекидається на навколишнє середовище. Цієї весни масштабне займання на одному з таких несанкціонованих звалищ сталося у Бородинському районі Запоріжжі - вогонь сягав трьох метрів заввишки.
Загоряння сміттєзвалища у Бородинському мікрорайоні. Відео: соцмережі
Отже, значне зростання кількості пожеж - відображення рівня культури запоріжців, а також свідчення про брак контролю з боку відповідних органів: правоохоронців, екоінспекції тощо.
Тим часом, запорізькі рятувальники готуються до гарячого літа. Тенденція останніх років демонструє, що роботи в них буде багато - саме на гасінні пожеж на відкритих територіях. Адже в 2015 році їх було трохи більше 2000, у 2016-му - понад 3000, з початку цього року кількість наближається до 800, а це втричі більше, ніж за аналогічний період минулого року. З 9 червня в Запорізькій області оголошено найвищий - 5 клас пожежної небезпеки. Прогноз погоди на літо з точки зору пожежної безпеки теж невтішний.
Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя
https://zp.depo.ua/ukr/zp/legkovazhnist-girsha-za-napalm-chomu-gorit-zaporizhzhya-20170609586268
0 коммент.:
Дописати коментар