23 травня 2018

На Закарпатті проводяться заходи по боротьбі з короїдом


2017 рік для Карпатського біосферного заповідника(далі КБЗ) відзначився великою кількістю ураганних вітрів, що призвело до значних вітровалів та буреломів у лісових насадженнях КБЗ, найбільш руйнівний з яких відбулося 29 червня. Всього на території постійного користування КБЗ обліковано 152 осередки пошкоджених стихієюлісових насаджень, загальною площею 401,4 га та об’ємом виваленої і зламаної деревини - 37,5 тис. м3. Розмір вітровальних ділянок складає від 0,1 до 12 га, а об’єм знищеної деревини на 1 ділянці від 2 до 7800 м3. Інтенсивність пошкодження складає від 3 до 780 м3/га, або від 1 до 96% від запасу деревостану. Найбільш інтенсивно вітер уразив штучні ялинники - 72 осередки, загальною площею 237,6 га та запасом виваленої і зламаної деревини понад 27 тис.м3. Слід відмітити, що внаслідок своєї одноярусної та одновікової структури, штучні ялинники є найменш стійкими та стабільними серед інших типів лісових екосистем, адже саме різновіковість і різноярусність деревостанів є основою екологічної стійкості лісових екосистем. Саме тому надзвичайно актуальним постає питання відтворення деревостанів, видовий склад і просторова структура яких відповідатиме корінному типу лісу, шляхом переформування монокультур ялини.

Велика частина вітровальних та буреломних ділянок, навіть з тих, що розташовані в монокультурах ялини за межами заповідної зони не були розроблені недосконалість законодавства, зокрема чинної редакції Санітарних правил в лісах України, а також невизначеності юридичного статусу територій, переданих заповіднику "під охорону" у 2010 році. Не розроблені вітровали в хвойних лісах, є додатковим джерелом шкідників лісу, найбільш небезпечним з яких є короїд-друкар, стримати популяцію якого можуть переважно природні чинники. За даними науковців Інституту лісових, снігових і ландшафтних досліджень WSL (Швейцарія), висока смертність жуків взимку, наступає під час зимових морозів від -10 до -30оС, що тривають довше, ніж 1 тиждень, а масове розмноження жуків починається при середньодобовій температурі +17оС і вище. 

Отже,не розроблені вітровали 2017 року,м’яка зима 2017-2018 рр. та прогнозоване жарке і сухе літо 2018 року можуть призвести до спалаху чисельності короїдів у 2018-2019 рр, а площа та інтенсивність уражених ними хвойних лісів КБЗ, може в рази перевершити навіть показники 2008-2009 років. З метою часткового попередження прогнозованої інвазії короїда-друкаря та зменшення наслідків всихання ялинових лісів КБЗ, працівниками Служби державної охорони природно-заповідного фонду, на найбільших вітровальних ділянках КБЗ, було виставлено 40 феромонних пасток, а також відібрано ловчі дерева, які після заселення їх короїдами будуть окоровуватись, а кора з личинками шкідника - спалюватись.


Категорія : Суспільство

0 коммент.:

Дописати коментар