Серед українського суспільства побутує думка, що в межах Чорнобильської зони природа залишена сама собі і людина не втручається в природні процеси. Насправді це не так. У Чорнобильській зоні ведуть масштабні рубки лісу. І в наступні роки їх обсяг буде тільки збільшуватись!
ОВД та рубки у межах Чорнобильської зони
Перше підтвердження з офіційних джерел про значні обсяги рубок у межах Чорнобильської зони ЕПЛ отримало завдяки тому, що ДСП «Північна Пуща» (підприємство яке «завідує» лісами в межах Чорнобильської зони, знаходиться в підпорядкування Державного агентства з управління зоною відчуження) проходило процедуру ОВД. Вже тоді у нас виникли аргументовані підозри у сумнівній необхідності таких рубок, оскільки проти них виступали спеціалісти-біологи.
І хоча сам звіт з ОВД фактично був переписаний з матеріалів лісовпорядкування (незважаючи на те, що за нього було заплачено 120 000 державних гривень) під час громадських слухань ми отримали багато цікавої інформації. Зокрема, незважаючи на спроби представників ДСП «Північна Пуща» заборонити фотокопіювання, ми змогли ознайомитись з частиною матеріалів лісовпорядкування і дізнатись скільки планують зрубати лісу в найближчий час в Чорнобильській зоні.
Фрагмент з фотокопії матеріалів лісовпорядкування
Основна функція лісів в Чорнобильській зоні відчуження – бар’єрна. А після створення Чорнобильського біосферного радіаційного заповідника до неї додалась і природоохоронна. Лісогосподарська діяльність в її традиційному розумінні в зоні відчуження заборонена законодавством. Проте, на жаль, ведення лісівництва в Чорнобильській зоні де-факто регламентується такими ж лісівничими нормативно-правовими актами як і на решті території України. Тому останнім лісовпорядкуванням, проведеним в 2017 році, були запроектовані рубки, доцільність яких викликає великий сумнів.
Скільки рубають лісу в Чорнобилі?
Рубки головного користування в зоні відчуження заборонені. Тому основний обсяг деревини заготовлюється під час рубок оздоровлення та формування лісів.
Згідно отриманих нами матеріалів, такими рубками планують щорічно заготовляти близько 250 000 кубометрів ліквідної деревини. З них 62 690 кубометрів – це ділова деревина (грубо кажучи, це деревина, придатна для виробництва виробів з дерева), а решта – дрова.
Для порівняння, згідно з публічним звітом Держлісагенства за 2016 рік, на загальній площі підпорядкованих лісів в 7 млн га під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів заготовлено понад 9 млн куб. м ліквідної деревини. Приблизно 1.3 кубометра з гектара. В той же час ДСП «Північна Пуща» при площі вкритою лісом території в приблизно 150 000 га планує заготовити приблизно 250 000 кубометрів. Що складає приблизно 1.7 кубометра з гектара. Більше чим в середньому по Україні!
Види рубок
Хоча зробити остаточний висновок про доцільність тих чи інших рубок можна лише після обстеження насаджень на місці, але проведення окремих видів рубок викликає великі запитання. Особливо на фоні фактичної відсутності громадського контролю за призначенням та проведенням рубок в Чорнобильській зоні.
Прохідні рубки
Більше 33 000 кубометрів планується заготовляти під час прохідних рубок. Ці рубки проводяться в лісі за декілька десятків років до досягнення ними віку стиглості і фактично спрямовані на оптимізацію заготівлі деревини з ділянки і жодним чином не покращують ані санітарний стан лісів, ані їхню стійкість. Необхідність їх у неексплуатаційних лісах викликає великі сумніви.
Суцільні санітарні рубки
Ще під час проведення процедури ОВД у нас виникли сумніви в доцільності цих рубок. Зокрема, згідно матеріалів лісовпорядкування на цих ділянках лишився лише сухостій. Тобто рубки не були вигідні б навіть економічно! І громадські слухання лише додали аргументів цій точки зору, бо представники ДСП «Північна Пуща» обґрунтували економічний бік рубок подальшим їхнім спалюванням (!) по зеленому тарифу. Фактично єдиним аргументом лісівників була апеляція до традиційних норм ведення лісового господарства : «рубки запроектовані лісовпорядкуванням, ліс сухий, треба робити рубку».
Була проігнорована думка науковців-фахівців, які протягом багатьох років спостерігають за пожежами в Чорнобильській зоні і які рекомендували лишити ці ділянки під природне поновлення, так як штучне заліснення лише збільшить ризик пожеж. З позицією науковців та лісівників можна ознайомитись у публікаціях Екологічної групи «Печеніги» та BBC Україна.
Рубки протипожежних розривів
Саме під час рубок протипожежних розривів пропонується заговляти найбільшу кількість ділової деревини – більше 32 000 кубометрів, вихід ділової деревини складає порядку 80 %. Тобто, протипожежні смуги планується прокладати переважно в здорових лісах. При тому, як свідчать матеріали Східноєвропейського регіонального центру моніторингу пожеж, прокладати протипожежні смуги пропонують в тій ділянці Чорнобильської зони де пожежі майже не фіксувались на протязі періоду спостережень. А самі ці протипожежні смуги можуть навпаки зіграти негативний ефект під час виникнення масштабної пожежі.
Низка екологічних організацій прямо вважає, що фактично мова йде про комерційну заготівлю лісу під виглядом «боротьби з пожежами».
Фрагменти супутникових знімків Landsat 4 на яких видно як протягом 2017-2018 років відбувалась рубка протипожежних смуг в двох напрямках – широтном та довготном.
На думку ЕПЛ, саме публічність, відкритість та прозорість є необхідною умовою функціонування органів влади та державних підприємств. Тому ми звертаємось до Міністерства екології та природних ресурсів України, якому підпорядковано Державне агентство з управління зоною відчуження, з проханням розвіяти сумніви громадськості щодо доцільності таких масштабних рубок в Чорнобильській зоні.
Ми просимо :
Надати повний доступ до всіх матеріалів лісовпорядкування включно з фондами запланованих рубок, проектами лісових культур, проектами протипожежних розривів тощо.
Врегулювати питання з проведенням рубок у межах Чорнобильського біосферного заповідника згідно з вимогами ЗУ «Про природно-заповідний фонд» з відповідним затвердженням лімітів на проведення рубок.
Оприлюднити на офіційному сайті Мінприроди повний реєстр рубок по ДСП «Північна Пуща» за 2017-2018 рік.
Оприлюднити на офіційному сайті Мінприроди статистичні форми звітності за формою 3-лг по ДСП «Північна Пуща» за останні 5 років.
Надати можливість представникам громадськості натурно оглянути в «чистій» частині Чорнобильської зони ділянки, де ДСП «Північна Пуща» проводить рубки всіх вищезгаданих видів.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74
0 коммент.:
Дописати коментар