У лисиць знайшли собачі гени «дружелюбності».Виявляється, що лисиці стають агресивними через мутації в геномі, яка у людей викликає розумову відсталість.
Вчені з Інституту цитології і генетики св РАН спільно з дослідниками з Иллинойсского університету в Урбана-Шампейн нещодавно опублікували розшифровані дані про геном звичайної лисиці. Учені виділили у ньому ділянки, які змінили вид лисиць в процесі одомашнення людиною. За словами дослідників, раніше вони могли тільки порівнювати окремі гени, які містяться у лисиці, з аналогічними у сучасних собак. Однак більш точне вивчення генів показало, що лисиці мають ген, що пов’язаний з виявом приязні і любові до людей.
Вченим вдалося зібрати повну картину геному звичайної лисиці завдяки сучасним методом читання нуклеотидів у ДНК і РНК. Для недавнього дослідження донорами стали лисиці, що живуть в інституті в новосибірському Академмістечку. Варто відзначити, що близько 60-ти років тому вчений Дмитро Бєляєв став вибирати з лисиць, яких розводили на звірофермах заради хутра, найбільш дружніх до людини особин. Паралельно учений виводив лис, які володіють сильною агресією. Зараз же сучасні методи вивчення ДНК дозволили вченим зібрати набір генів собаки і провести порівняння з генами «добрих» лисиць Бєляєва. Завдяки іноземним дослідникам було розшифровано 10 агресивних і 10 слухняних ДНК, зібраних у лисиць.
Виявляється, що гени добрих і злих лисиць відрізняються послідовністю нуклеотидів в 103 ділянки. Гени собак відрізняються від вовчих генів у тих же ділянках, що і у лисячих генів. За словами вчених, новосибірські лисиці змінилися також з-за тієї хромосомної перебудови, яку у людини викликає синдром Вільямса. Проте всупереч очікуванням, порушення спостерігалися тільки у самих злих лисиць. Швидше за все, велику роль у свійських лисиць грав ген SorCS1, який наші вчені. Він є у ДНК тварин в такому вигляді, в якому не спостерігається в інших представників виду. Саме він і є геном «дружелюбності».
Відкриття дозволить зрозуміти механізм одомашнення. В майбутньому люди зможуть зробити з багатьох диких тварин справжніх домашніх улюбленців.
Серпень 7, 2018
0 коммент.:
Дописати коментар