24 січня 2019

Ліс садити – не дарма на світи жити…



Глибокі знання, практичні навики, лісівнича інтуїція, працелюбність і любов до лісу майстра лісу – запорука створення зразкових лісових культур

Анатолій Кузьмович Гичак, майстер лісу Заболотненського лісництва ДП «Крижопільський лісгосп», переконаний, що для успішного створення лісових культур головне - не запустити насадження з першого року, вчасно посадити, не допустити забур’яненості, провести необхідні лісокультурні заходи. Він гордиться тим, що оглядаючи створені його руками лісові культури висотою до 6 метрів, можна з упевненістю сказати: це справжній ліс…

53-річний Анатолій Кузьмович – дипломований спеціаліст, сильний практик, невтомний трудівник, знає кожне дерево, кожну стежину у своєму майже п’ятисотгектарному обході №9, інтуїтивно відчуває, що краще застосувати саме тут і саме в цей період для того, щоб молоді насадження мали хорошу приживлюваність і гарний приріст.

Майстер лісу несе за свій обхід повну відповідальність у будні та вихідні, незалежно від часу доби, погодніх умов та соціально-економічних змін у державі. А це - ненормований робочий день, який часто розпочинається ні світ, ні зоря, робота в суворі зимові морози... Ось і цими днями - о сьомій ранку вже в лісі, адже на часі - рубки догляду, прочищення, освітлення. Тож слід простежити за ходом робіт, за вивезенням сировини. Анатолій Кузьмович зовсім не скаржиться. Свою роботу він і знає, і любить.

Сьогодні у проведенні лісокультурних робіт значну роль відіграє техніка, що суттєво полегшує ручний лісівничий труд. Лісгоспом взято серйозний курс на механізацію, закуплено трактори, культиватори, плуги.

Роки роботи – це не лише здобуті знання, практичні навики, поєднані з інтуїцією. Адже природа має свої примхи, які часто не збігаються із планами людини.

- Рік на рік не схожий. Тому по-різному буває. Часом спостерігаю за культурами першого року – чахнуть, жовтіють, але перезимували – і пішов ріст. Така вже специфіка нашої роботи, треба дивитися по обставинах: проводити вчасні догляди молодих культур, щоб не заглушив бур’ян, але і щоб не згоріли в спеку. Буває навесні дуб розвивається, дає приріст уже 5-6 см, а потім раптові травневі пізні заморозки вдарили – і молоді пагони гинуть. Потім насадження відновлюються, пускають з іншої бруньки пагін, але скільки вже втрачено… З роками набивається рука і з’являється досвід.

Лісові культури, а особливо дуб, без допомоги людини рости не будуть. Тому лісівники Крижопільського лісгоспу найбільше переймаються станом молодих насаджень

- Багато уваги надаємо формуванню стовбура під час проведення ручних доглядів, забираємо нижні гілочки, щоб збільшити продуктивність росту рослини, адже тоді вона не витрачає поживних речовин дарма, а йде вгору, збільшується приріст, - розповідає Анатолій Кузьмович. - Таким чином ми з перших років насаджень починаємо роботу над підвищенням товарної цінності майбутньої деревини.

Крім дуба звичайного, особлива увага в лісових угіддях Крижопільського лісгоспу надається культурі клена-явора. Це теж аборигенна для Поділля порода, яка гарно почуває себе у складі з головною породою дубом звичайним, в наших грунтово-кліматичних умовах дає гарний приріст, до того ж посухостійка порода, що важливо у даний час, коли рівень грунтових вод знижується, і до того ж цінується за якісну деревину.

- Вирощуємо і горіх чорний, який також є цінною породою в економічному плані, і хоча це інтродукована лісова культура, наші ґрунтово-кліматичні умови їй підходять. До того ж, Крижопільський лісгосп має гарну насіннєву базу цієї культури. Крижопільські лісівники роблять усе можливе для того, щоб ліс виконував свою основну функцію – екологічну – і при цьому створюють високопродуктивні лісові насадження.

Майстер лісу – це в першу чергу добрий господар. А клопотів на цій посаді завжди вистачає: взимку – рубки догляду, навесні – посадка, влітку – догляди, восени – заготівля насіння… Чого тільки вартий трудомісткий процес заготівлі насіння береки лікарської .А.К. Гичак показує фото осіннього урожаю цієї культури: китиці з рясними ягодами на кількаметровій висоті… І з усіх тих кілограмів ягід – 100 грам насіння… І за співпрацю з підростаючим поколінням лісівник не забуває. Приміром, цьогоріч учні Крикливецької школи зібрали для лісгоспу 400 кг жолудя.

Лісівник бачить результат своїх трудів, справжні діброви, які залишаться служити людям на довгі роки.

Автор: Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
23.01.2019 22:02

0 коммент.:

Дописати коментар