Директор Інституту лісу НАН Білорусі Олександр Ковалевич під час Міжнародної науково-практичної конференції «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення» розповів про необхідність унормування екологічних та лісівничих підходів до боротьби зі всиханням:
"Дуже ґрунтовні та цікаві доповіді прозвучали на конференції з різними поглядами на проблему. Тішить, що були і екологічні, і лісові погляди, які необхідно враховувати. Адже не можливо у одній доповіді відобразити різні аспекти. Наші колеги з України та представники інших країн презентували свої системи боротьби зі всиханням лісів. Щодо практичного аспекту, то вам відомо, що потрібно спростити законодавство щодо відводу лісосік для здійснення санітарних рубок, як я розумію нині це достатньо складна процедура, а короїд не чекає. Чим довше ми зволікаємо, тим більше проблем з’являється. Необхідно розуміти, що ми вирощуємо ліс, щоб держава отримала якісну деревину. Адже ліси виконують не лише екологічну функцію. Тому необхідну рятувати від всихання експлуатаційні ліси, адже це в тому числі і екологічна безпека держави. Ми провели в себе еколого-економічну оцінку лісів, відповідно до якої вартість одного гектару лісу, з усіма ресурсами деревинними і недеревинними, становить орієнтовно 10 тис. Тому якщо ми цю вартість, ми втрачаємо ресурси.
Щодо заповідних зонах, то там потрібно керуватися виписаними правилами. Адже якщо це повністю заповідна зона, то вона такою і повинна лишатися, на її не території не проводити ніяких видів рубок. Однак в експлуатаційних лісах, які виконують господарські функції, повинні здійснюватися санітарні заходи відповідно до прописаних норм. У разі, якщо межують експлуатаційні і заповідні ліси, у нас встановлена буферна зона. Це Національні парки. У кожному разі, потрібно вивчати ситуацію. З боку Польщі, де Біловезька Пуща, загинула вся ялина. Через те, що там повністю заповідна зона, її не рубали, хоча там достатньо великі площі насаджень були пошкоджені. З нашого ж боку ялину вдалося зберегти.
У Білорусі проблема всихання лісів піднята на рівні президента. І в першу чергу президент ставить перед урядом завдання її вирішувати. Населення теж пише листи, що всихають лісові насадження. Президент вимагає, щоб був наведений лад з цією проблемою. Тому над цим завданням працюють усі гілки влади. Звісно, що роз’яснення потребує те, що основним методом боротьби зі всихання є вирубування лісу. Тут потрібно говорити, що головне – це зменшити чисельність короїдів, які пошкоджують дерева, не допустити їх розмноження. І ми намагаємося знищити його на етапах личинок і лялечок, коли вони знаходяться в деревині. Тому хворі дерева зрізають, гілки спалюють, деревину вивозять на переробку. І в такий спосіб ми зменшуємо кількість жуків, забираємо частину популяції. Звісно, є моменти, які негативно впливають на цю роботу. Зокрема цьогорічна спека, не сприяє ефективному проведенню санітарних заходів".
0 коммент.:
Дописати коментар