11 червня 2019

Федеральний нагляд. Як навести порядок в лісовій галузі

Експерти впевнені, що федеральний нагляд за лісом дає більший ефект, ніж на рівні регіону.


Від голови Рослесхоза Івана Валентіка надійшла пропозиція повернути на федеральний рівень повноваження з управління у сфері лісового господарства. 

«Масштаб зловживань регіональними органами влади переданими їм повноваженнями в області лісових відносин свідчать про необхідність повернення цих повноважень на федеральний рівень» - зазначив він. І сьогодні експертне співтовариство з ним відповідно до - це питання вже піднімалося на різних рівнях.

Самі ж експерти вважають, що поки нагляд знаходиться в руках тих же людей, хто безпосередньо розпоряджається лісом, використання ресурсів відбувається безконтрольно. Передача повноважень на регіональний рівень поки нічим хорошим не закінчилася. Фахівці впевнені, що в країні слід створювати єдину систему лісоуправління.

Коли в Росії скінчиться ліс?


Регіональні скандали


У регіонах країни складається ситуація, коли то там, то там спалахують скандали, пов'язані зі зловживаннями в лісовій галузі. Так, наприклад, нещодавно в аеропорту Шереметьєво був затриманий міністр лісового господарства Іркутської області Сергій Шеверда . Йому закидають зловживання повноваженнями при призначенні рубок лісу. До цього скандали стрясали Хабаровський, Алтайський і Приморський краї. І кримінальні справи, порушені за результатами перевірок Рослесхоза, вказують на те, що федеральним і силовим органам для наведення порядку доводиться йти вже на крайні заходи - приписи щодо усунення порушень вже не діють.

Іван Валентік зазначає, що спочатку система перерозподілу повноважень була реалізована некоректно. «При прийнятті Лісового кодексу 2007 року зруйнували централізовану систему управління лісами в російській Федерації: все майно передали в регіони, включаючи майно лісгоспів і лісництв, техніку, обладнання, повітряні судна, яких було приблизно 120 одиниць. У 2006 році у Рослесхоза була практично повна інформація про лісовий фонд, а зараз є тільки 15% даних про його кількісні та якісні характеристики. Ситуація з незаконними рубками в лісах залишається ще досить складною »- зазначає Валентік.

Сьогодні ситуація з лісами знаходиться під контролем міністра природних ресурсів РФ Дмитра Кобилкіна . Він зазначив у своєму коментарі ЗМІ, що особисто вживав різних заходів, щоб мінімізувати незаконну вирубку. І те, що відбувається зараз, зазначив він, «нормальна системна робота держави».

Іван Валентік вважає, що в перспективі необхідно повертатися до централізованої системи управління лісами Росії. І озвучив цілком конкретні пропозиції.Наприклад, що на першому етапі на рівень Федерації слід віддати контрольно-наглядові функції та повноваження з лісовпорядкування. «Федеральної функцією також повинні стати авіаційна охорона лісів від пожеж і надання лісових ресурсів під значущі для країни масштабні інвестиційні проекти» - зазначив глава Рослесхоза.

«Мільйон на мільйон».Як зберегти ліси Росії


Експертна думка


Експерти вважають ініціативу Валентіка важливою для економіки країни. Крім того, вони відзначають і те, які пріоритети він розставив в державній політиці в лісовій сфері. «Я прихильник централізованої системи управління лісами. Життєздатна модель лісоуправління - федеральна, яка передбачає централізацію повноважень, створення федеральної лісової служби на базі Рослесхоза і, можливо, зі створенням держкорпорації. Вона б могла увібрати в себе питання, пов'язані з виконанням лісогосподарських заходів на території, яка сьогодні не передана бізнесу, а це близько 80% »- зазначив Іван Валентік в інтерв'ю ЗМІ.

Пропозиція Рослесхоза назвали розумним і в Громадській раді Міністерства природних ресурсів і екології РФ. Так, наприклад, член ради Олександр Закондирін отметил, что «в настоящее время все функции с точки зрения управления лесными ресурсами: аукционы, лесопользование — находятся на уровне регионов. Поэтому если мы хотим сохранить такую структуру, как Рослесхоз, то разумнее наделит ее либо хозяйственными функциями, либо контрольными. На местах есть вопросы: а можно ли проводить уницифированную политику по лесопользованию и проводить аукционы по всей стране? Наверное, возможно. Можно разделить контроль над лесопользованием в части определенной суммы и объема разыгрываемых площадей. Когда мы говорим об особенно ценных породах древесины или больших объектах, то все должно регулироваться федеральными структурами. А все, что небольшое, — этим пусть занимаются регионы. То же самое касается и системы контроля. На мой взгляд, система надзора должна быть единая в стране».

Глава Національного антикорупційного комітету, член Ради з прав людини при президенті РФ Кирило Кабанов вважає за можливе повернення повноважень в сфері лісових відносин на федеральний рівень. Але для цього потрібно розробити відповідну концепцію, що розкриває ефективність цього заходу. «Ми це питання [передачі повноважень лісового нагляду на федеральний рівень] обговорювали нещодавно на відкритих слуханнях в Раді з прав людини. В принципі, функції нагляду і розподілу, які знаходяться в регіонах, в більшості випадків є основою корупційних відносин. Я готовий підтримати це [пропозиція Валентіка], але все буде залежати від того, як буде відпрацьована тема охорони. Перш ніж передавати повноваження, повинна бути представлена ​​концепція того, як федеральний рівень змінить ситуацію », - резюмував експерт.

0 коммент.:

Дописати коментар