16 липня 2019

В Остерському військовому лісгоспі впроваджують нові техніки догляду за лісом




Нелегкі часи нині переживає лісова галузь Чернігівщини, а попереду – ще більш невтішні прогнози. Багато лісових господарств закінчили це півріччя зі збитками. Відсутність попиту на сировину, непосильні податки, відсутність державної підтримки та зрозумілої господарсько-лісівничої політики – все це негативно впливає на стан справ у лісовому господарстві. Втім, там, де керівник на своєму місці – є і прибутки, і перспективи.
Державне підприємство «Остерський військовий лісгосп» є тому яскравим прикладом!
Його керівник Володимир Брайко, по-військовому, чітко і відповідально говорить: «Скільки б держава не ставила завдань, а природа викликів – ми впораємось!»


Нові техніки догляду за лісом – економія та ефективність

Директор підприємства «Остерський військовий лісгосп» Володимир Брайко є кандидатом сільськогосподарських наук і лісівничу справу не тільки вивчав на практиці, але й свого часу, за студентською лавою.



Володимир Брайко

Нині він апробує наукові підходи у веденні лісового господарства. Удосконаливши винахід свого наукового керівника вченого-лісовода Івана Марченка – кільцевач дерев, Володимир Борисович впроваджує нові техніки у догляді за лісом, які демонструють не лише ефективність, але й значну економію.

«На цій ділянці ми освітлюємо головну породу – сосну, — говорить лісничий Карпилівського лісництва Ігор Коханчук. – Береза вже зробила свою функцію і підтягла сосну, тепер її треба знищити. Якщо ми зараз цього не зробимо, то сосна заглушиться і ми втратимо її насадження. – А ось – осика. Якщо ми її зрубуємо, то на виході отримаємо ще десять відростків. Щоб цього не трапилося, найкраще проводити кільцювання дерева. Тоді дерево всихатиме не зверху, а з кореня».

Володимир Брайко пояснює принцип дії кільцевача.

«Коли ми беремо дерево «на кільце», то функції його вегетації зводяться практично до нуля», — каже він.

ОВЛ-1 – так назвав свій удосконалений виріб Володимир Брайко. У перекладі він означає «Остерський військовий лісгосп-1».

«Прилад не новий, — пояснює раціоналізатор. – Його історія тягнеться ще з 1929-го року. Перший кільцевач винайшов лісничий Гаврись. Ми взяли за основу кільцева БТІ-1 від великого професора Івана Семеновича Марченка. Головне завдання приладу – вбити небажані рослини. Даний пристрій дає змогу це робити способом зменшення витрат. Для освітлення площ не треба ні бензопила, ні кущоріз, ні ланцюги. Це – малокваліфікована робота. Тут не треба збирати порубкові рештки і складати їх докупи та вивозити, — зауважує Володимир Борисович. – Дерево загине і впаде, а рештки слугуватимуть поживними речовинами для основної культури».

Після випробування кільцевача остерські лісівники хочуть порахувати трудові витрати і порівняти між собою економіку механізованого та ручного способу освітлення лісових культур.

Рекреаційний пункт «Захисник»

У державному підприємстві «Остерський військовий лісгосп» Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства намагаються всіляко зменшити антропогенне навантаження на екосистему.



Для цього будують рекреаційні пункти, де б люди могли відпочити, не завдаючи шкоди лісу.
Нещодавно поблизу військової частини в Десні лісівники відкрили рекреаційний пункт «Захисник», який здатен вмістити одразу кілька сотень людей. Для військових умова одна – прибирання!

Активна розбудова інфраструктури та високі зарплати

Догляд за лісом, боротьба з лісовими пожежами, утримання колективу – все це потребує значних коштів. А гроші в лісі можна заробити від реалізації лісу. Незважаючи на кризу «Остерський військовий лісгосп» закінчує півріччя з прибутком і навіть перевиконанням доведеного плану.

«Працювати завжди важко, не працювати – легко, — каже директор підприємства Володимир Брайко. – Наш колектив молодий й ініціативний, працює із задоволенням, при цьому наша молодь не лише працює, але й навчається, здобуває освіту, — не приховує свого задоволення колективом керівник. – Звісно, є складність із реалізацією круглого лісу, але якщо до кінця 1 кварталу 2019 року ми не авансували ліс під реалізацію, то нині доводиться довіряти партнерам, бо їм теж не легко. Це півріччя ми виконали всі доведені до нас фінансові плани».

І хоч як не легко доводиться нині лісівникам в «Остерському військовому лісгоспі» вкладають все зароблене у інфраструктуру та достойні зарплати своїм працівникам.

«Два роки останніх роки йде активна розбудова інфраструктури лісгоспу, — каже головний лісничий Олег Кулініч. – Якщо раніше лісництва були тільки на папері, не було навіть бази, то нині є три лісництва і є три бази. В цьому напрямку лісгосп вкладає великі кошти, бо це будівництво і витрати. Наприклад, всього 9 місяців тому у Карпилівському лісництві не було нічого – ні бази, ні техніки, ні дороги, тут був просто ліс і закинута територія. Сьогодні – це повноцінне лісництво».



У найближчих планах остерських лісівників відновити стару військову дорогу. Це дозволило б скоротити не тільки шлях від Десни до Косачівки, а й рукав вивезення деревини. А це – привабливість для покупців і гроші господарства. Тут достеменно знають на що їх витратити.

«Ми повинні не тільки зрубати, а рентабельно реалізувати, — наголошує директор підприємства Володимир Брайко. – А найголовніше це те, що наш колектив має отримувати достойну зарплату. Нині середня зарплата на підприємстві складає близько 14 тисяч гривень. Це говорить про те, що ми рухаємося в правильному напрямку. І знаєте, скільки б держава не ставила завдань, а природа викликів – ми впораємось!».

Віталій Назаренко
Фото Миколи Тищенка
Ще одна відеорозповідь про Остерський військовий лісгосп:
У військовому лісгоспі розповіли про боротьбу з лісовими пожежами

0 коммент.:

Дописати коментар