11 січня 2020

Ігор Соболевський: Чи загрожує нам лісова катастрофа на кшталт австралійської?

Вона вже на порозі ! Коренева губка, короїд чи просто поверхнева коренева система ялини і виклики, пов'язані з очевидними змінами клімату призвели до масового всихання ялинових лісів у Карпатському регіоні і соснових на решті території країни. 

Тільки на Івано-Франківщині більше 35 тис. га. Ця цифра невпинно зростає завдяки втручанню популістів-політиків у діяльність лісового господарства та появі дивних нормативних документів про "тишу", різноманітні обмеження та заборони рубок, захист довкілля і т.д. 

У Європі рішення про рубки приймає лісничий на місці виявлення всихаючої ураженої ділянки, в Білорусі на протязі трьох днів, а в Україні бюрократія отримання дозволу на рубку збільшує уражену уражену ділянку в десятки разів. 

Не меншу шкоду завдають лісам абсурдні податкові навантаження на лісівничі структури, які вже сьогодні довели господарства до реального банкрутства і продовжують добивати рішеннями , які протилежні задекларованим намірам. В умовах коли ціна на вітчизняну деревину на 20-25 євро вища за європейську і бізнес припинив її купляти, / реалізувати виготовлену з неї продукцію не можливо/, уряд збільшує відсоток відрахувань на прибуток від 50 до 90%. 

Звідки у лісгоспів появляться кошти на порятунок лісів, якщо парламент не збирається вносити зміни до податкового законодавства щоб дати можливість лісгоспам вижити, а не те що здійснювати негайні та радикальні заходи по заміні всихаючих площ на нові стійкі породи? 

Різке падіння прибутків змушують лісовиків зменшувати ціну заготівлі, що у свою чергу спричинило масове звільнення лісозаготівельників. Їх з розпістертими обіймами чекають лісівники Польщі, Словаччини, Німеччини, Австрії і т.д. Там вони потрібні в необмежених кількостях тому, що Європа тотально і негайно вирубує всі уражені ділянки та 100 метрову захисну полосу навколо них, реалізує по мінімальних цінах сировину і за виручені кошти засаджує очищені площі новими, стійкими до змін клімату породами. Там де неможливо реалізувати віддають переробникам безоплатно і держава отримує податки , а не суцільні збитки. Одночасно виділяються значні бюджетні кошти для створення нових розсадників, закупівлю посадкового матеріалу і т.д. 

Сьогодні на складах українських лісгоспів гниє біля трьох мільйонів метрів кубічних дров, а реалізувати їх не можливо тому що відсутній механізм пониження ціни. Якщо діючий уряд та парламент не змінять свого ставлення до лісового господарства, нас чекає катастрофа не менш руйнівна ніж австралійська чи каліфорнійська. Технічні можливості наших пожежників не можна і близько порівнювати з технічним забезпеченням рятувальних структур Австтралії чи США, а самознищені і не оновлені ліси завдадуть непоправної шкоди економіці та екології краю.

0 коммент.:

Дописати коментар