09 січня 2020

Інформаційний дим від австралійських пожеж



Чи справді горить увесь австралійський континент?


Останніми днями ЗМІ та екоактивісти поширюють інформацію про масштабні пожежі в Австралії, унаслідок яких загинуло щонайменше 25 людей. Хоча пожежі 2019-2020 років справді значно сильніші, ніж у попередні роки, у мережі публікують багато неперевіреної інформації щодо їхньої площі та наслідків.

Тиждень.ua перевірив, яка інформація про пожежі є правдивою, а яка - фейками.

Чи вся Австралія охоплена вогнем?


Пожежі в Австралії - це сезонне явище, яке відбувається щороку. Як пише ВВС, у 2019 вони тривають із вересня, у листопаді-грудні ситуація періодично загострювалася. Найбільш уражений пожежами штат - Новий Південний Вельс, де від вогню постраждало 15,6 млн гектарів територій. Також масштабні пожежі почалися у сусідній Вікторії. У мережі поширюють зображення, на яких вогнем охоплена майже вся Австралія, проте загалом пожежі охопили близько 2% її території.

Наразі карта пожеж на континенті виглядає ось так:



Слідкувати за поширенням вогню можна на сайті NASA. На інтерактивній карті показані будь-які виявлення вогню, а не лише фактично спалену площу. Джерела тепла, що не є вогнем, становлять менше 1% позначень.

Для порівняння, у центральній частині африканського континенту та на Індокитайському півострові зафіксовано значно більше джерел вогню.



Чи справді у пожежах загинуло півмільярда тварин?


Інформація про 480 млн загиблих тварин вперше з'явилася у заяві професора Сіднейського університету Кріса Дікмана, після чого її підхопили ЗМІ та активісти. Пізніше для ВВС професор пояснив, що насправді говорив про всіх тварин, які могли постраждати від пожежі, але не обов'язково загинули.

Як зазначається, це число базується на звіті Дікмана для Всесвітнього фонду природи про вплив очищення земель на австралійську дику природу в Новому Південному Вельсі. За його підрахунками, в середньому на гектар території припадає 17,5 ссавців, 20,7 птахів та 129,5 рептилій. Професор помножив ці числа на площу територій, охоплених пожежами, та отримав кількість тварин, яка могла постраждати від вогню.

Як пояснив Дікман, великі тварини - такі як кенгуру та ему - а також більшість птахів здатні врятуватися від вогню, тоді як менш рухливі види справді знаходяться у небезпеці.

Еколог Йоркського університету Колін Біл також зазначає, що вченим важко оцінити, наскільки небезпечним вогонь є для рептилій, проте в Австралії більшість із них живе у ґрунті, який є хорошим теплоізолятором.

Чи винні у пожежах зміни клімату?


Загалом пожежі характерні для австралійських лісів. Як зазначають в Австралійському національному центрі вивчення лісу, деякі рослини, зокрема евкаліпт, упродовж століть еволюціонували таким чином, що не лише пристосувалися до вогню, але й не можуть виконувати без нього деякі функції.

"Вогонь є важливою частиною життєвого циклу багатьох рослин... Викид насіння евкаліпта викликається вогнем, коли жорсткі деревні капсули випорожнюють їх вміст, а термічна обробка ґрунту зменшує кількість комах, що харчуються рослинами, на короткий, але важливий час росту", - йдеться у дослідженні.

Утім, цьогорічні кліматичні умови все ж відрізняються від тих, які спричиняли пожежі на австралійському континенті раніше. За даними Австралійського метеорологічного бюро, з 2017 року рівень опадів в Австралії був рекордно низьким. Пожежі, що відбуваються в умовах рекордної засухи, охоплюють значно більшу площу, ніж у попередні роки, та виникають і на тих частинах континенту, для яких вони раніше не були характерними.

Читайте також: Кремнієва долина проти кліматичних змін

Зміни клімату можуть бути однією з причин масштабних пожеж, проте не єдиною. Як зазначає The Guardian, деякі політики, зокрема австралійський нардеп Барнабі Джойс, кажуть, що однією з причин є політика "зелених" та екоактивістів. Йдеться про законодавство, згідно з яким значна територія лісів Австралії визнається заповідною зоною. Противники "зелених" стверджують, що це заважає проводити на території лісів протипожежні заходи - прибирати сухостій, який підвищує рівень пожежної небезпеки, випалювати ділянки навколо будинків, інфраструктурних об'єктів та ліній електропередач.

Екологи заперечують обвинувачення та стверджують, що у 2018-19 роках Національна служба парків та дикої природи проводила заходи щодо зменшення пожежної небезпеки на більшій території, ніж раніше.

0 коммент.:

Дописати коментар