11 січня 2020

Наймасштабніші пожежі в Австралії і чому їх не можуть загасити. Головне

Із вересня 2019 року в кількох штатах Австралії вирують масштабні лісові пожежі. Під загрозою знищення опинилися рідкісні ендемічні види тварин і рослин, як, наприклад, реліктові сосни з роду Воллемія, які до середини 1990-х вважали вимерлими 30 млн років тому. Науковці прогнозують, що до лютого ситуація може погіршитися. "ГОРДОН" розповідає про причини й наслідки, можливо, наймасштабнішої пожежі в історії Австралії.


Ситуація в Австралії може погіршитися до лютого – на цей місяць припадає пік літньої спеки

Фото: EPA Сезон підвищеної пожежної небезпеки в Австралії триває із грудня до березня. На ці місяці (переважно на лютий) припали й найпотужніші пожежі протягом останніх 170 років: Чорна п'ятниця 1851-го та 1939 року, Попільна середа 1983-го і Чорна субота 2009-го. Із 1851 року внаслідок лісових пожеж в Австралії загинуло понад 800 осіб, приблизно 200 з них – у 2009-му.

У 2019 році сезон пожеж почався раніше від звичайного – окремі спалахи фіксували з вересня. Поширенню вогню сприяли засуха (2019 рік став найзасушливішим в Австралії впродовж 119 років метеоспостережень), сильний вітер і рекордна спека (4 січня в районі Сіднея температура піднімалася до позначки +48,9 ºС). Окрім того, причиною деяких загорянь стали іскри від високовольтних ліній електромереж та необережне поводження з вогнем: недопалки і незагашені багаття.

Гора Госперс в национальном парке Вуллеми, 13 ноября 2019 года. Фото: EPA
Гора Госперс у національному парку Вуллемі, 13 листопада 2019 року. Фото: EPA


Наймасштабніша пожежа цього сезону, зазначає газета The Sydney Morning Herald, почалася 26 жовтня на горі Госперс у національному парку Вуллемі (Новий Південний Уельс) після того, як у схил ударила блискавка. За півтора місяця окремі осередки загорянь у цьому районі з'єдналися в одну "мегапожежу", яка, за даними видання, стала найбільшою в історії Австралії.

Як зазначає британське видання The Guardian, пожежі 2019 року безпрецедентні. По-перше, полум'я охопило величезні території одночасно в кількох штатах країни. Станом на 6 січня лише в Новому Південному Уельсі вигоріла територія площею майже 5 млн га (для порівняння: площа найбільшої області України – Одеської – становить 3,3 млн га), а загальна площа постраждалих від пожеж регіонів становила понад 8,4 млн га.

В 2019-м в Австралии выпало в два раза меньше осадков, чем в 1903 году, который был самым засушливым до этого. Графика: bom.gov.au 
У 2019-му в Австралії випало вдвічі менше опадів, ніж у 1903 році, який був найпосушливішим до цього. Графіка: bom.gov.au


По-друге, пожежі фіксують у найбільш заселених регіонах на сході Австралії, а не на заході чи півночі країни, як зазвичай. По-третє, повністю вигоріли навіть ті області, у яких у попередні роки не було пожеж через відносну вологість, наприклад, евкаліптові ліси, болотисті місцевості та бананові плантації. По-четверте, пожежі стали причиною серйозного забруднення повітря. У найбільшому місті Австралії – Сіднеї – протягом місяця рівень шкідливих речовин у повітрі в 11 разів перевищував допустимий. На вихідних шлейф диму, подолавши 2 тис. км, досяг узбережжя Нової Зеландії. Новозеландський сайт Weather Watch стверджує, що це сталося вперше за історію спостережень.

На масштаб лиха вказує також те, що міністерство оборони Австралії вперше в історії країни оголосило мобілізацію резервістів: їх спрямують на допомогу армії і рятувальникам, які намагаються локалізувати осередки займання.

За останніми даними, пожежею знищено понад 1700 будинків, загинуло щонайменше 24 людини і, з огляду на все, тисячі тварин. Професор Сіднейського університету Кріс Дікман вважає, що внаслідок пожеж лише в Новому Південному Уельсі могли постраждати 480 млн особин. Британська телерадіокорпорація BBC пояснює, що ця цифра базується на даних про середню кількість тварин на 1 га (17,5 ссавців, 20,7 птахів і майже 130 рептилій), яку Дікман розрахував для Всесвітнього фонду дикої природи у 2007 році. У коментарі BBC науковець підкреслив, що багато тварин, особливо птахи та великі ссавці, найімовірніше, зможе втекти від пожежі, але згодом загине від нестачі їжі та знищення ареалу проживання. Проте інші експерти, опитані ВВС, вважають цифру завищеною.


Остров Кенгуру после пожара, 6 января 2020 года. Фото: EPA
Острів Кенгуру після пожежі, 6 січня 2020 року. Фото: EPA


Утім австралійська природа зазнала "катастрофічних руйнувань", вважає професор Університету Чарльза Дарвіна Джон Войнарськи. Як повідомляє ABC, унаслідок пожежі повністю вигоріло 1700 км² на острові Кенгуру, який розташований біля південного узбережжя Австралії (загальна площа острова – 4400 км²), зокрема значні території національного парку Фліндерс-Чейз, у якому жило кілька рідкісних ендемічних видів тварин.

Через пожежу під загрозою вимирання опинилися місцеві популяції коал (це єдина австралійська популяція, не заражена хламідіозом; станом на 2013 рік на хламідіоз хворіло приблизно 90% коал у материковій частині Австралії), підвид чорного (траурного) какаду, а також одне з найрідкісніших сумчастих континенту – сумчаста миша Айткена. Цей вид зустрічається тільки на острові Кенгуру і належить до зникомих. Еколог Пет Годженс зазначив, що загибель навіть 20 особин буде значною втратою для популяції.

У парку Вуллемі може бути знищено реліктові сосни з роду Воллемія: науковці вважали, що ці дерева вимерли ще 30 млн років тому, поки в 1994 році приблизно сотню сосен випадково не виявили в національному парку. Їх точне місцерозташування зберігають у таємниці.

Окрім того, унаслідок пожеж могли серйозно постраждати тропічні ліси Гондвани, стародавнього суперконтиненту, із якого 180 млн років тому почали формуватися сучасні континенти, ідеться в заяві ЮНЕСКО.

Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон осматривает пострадавшие районы с вертолета, 23 декабря 2019 года. Глава австралийского правительства подвергся жесткой критике в связи Фото: EPA

Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон оглядає з гелікоптера постраждалі райони, 23 грудня 2019 року. Глава австралійського уряду зазнав жорсткої критики за те, що полетів у відпустку на Гаваї в розпал лісових пожеж; а пізніше використав інформацію про боротьбу зі стихією для реклами Ліберальної партії, яку він очолює. Фото: EPA


На думку Войнарськи, на відновлення флори й фауни Австралії можуть знадобитися десятиліття. Проте, пише The Guardian, щонайменше кілька видів унаслідок цих пожеж зникне назавжди.

4–5 січня над постраждалими регіонами пройшли дощі, але влада підкреслює, що рівень опадів недостатній, щоб погасити полум'я, хоча це й дало можливість доправити гуманітарну допомогу нужденним.

Почесний професор Університету Монаша (Мельбурн) Невілл Ніколлс вважає, що пік сезону пожеж ще не пройдено. Він підкреслив, що найсильніша спека зазвичай припадає на лютий, тому варто очікувати погіршення ситуації. За прогнозами Бюро метеорології Австралії, рясні дощі, які допоможуть упоратися з пожежами, що пройдуть у лютому – квітні. Однак, указує Ніколлс, сильні опади після тривалої засухи можуть викликати повені, як це сталося в Австралії у 2009 році й відбувається зараз в Індонезії.

Пожарный и коала наблюдают за горящим лесом, Иден Хиллз, Южная Австралия, 22 декабря 2019 года. Фото: Eden Hills Country Fire Service / Facebook
Пожежник і коала спостерігають за охопленим вогнем лісом, Іден-Гіллз, Південна Австралія, 22 грудня 2019 року. Фото: Eden Hills Country Fire Service / Facebook

gordonua

0 коммент.:

Дописати коментар