Ось ця пожежа на Космоснімках Sentinel 2 за 26 березня 2020 роки (синтез каналів 12-8-2 - саме це поєднання найкраще використовувати для виявлення торф'яних пожеж на ранніх стадіях розвитку). На знімку видно дві пожежі - одна у верхній частині, більша і яскрава, і друга в нижній, що виглядає як група окремих дрібних гарячих точок. Верхня - це випалювання сухої трави на осушених і занедбаних сільськогосподарських землях, лише частково заторфованних; нас цікавить не вона, а нижня (більш південна):
Ось вона при більшому масштабі:
Всі термокрапки розташовуються на одній прямій - уздовж насипу колишньої магістральної вузькоколійної залізниці Тесовського торфопідприємства. Інформації з місця поки немає, але можна з упевненістю стверджувати, що це горить суха торішня трава на насипу залізниці і уздовж неї. Хто і навіщо її підпал - однозначно сказати неможливо, але, як то кажуть, дурнів у нас років на сто вистачить, і грошей на сірники їм поки вистачає. На той час, коли торішня трава просихає до такого стану, що може інтенсивно горіти, торф на окремих підвищених ділянках на осушених торфовищах і кинутих торф'яних родовищах теж просихає до стану, при якому він може тліти. Такими підвищеними і рано висихаючими ділянками можуть бути насипи вузькоколійних залізниць і інших доріг, відвали осушувальних каналів, бурти видобутого і не вивезеного торфу, стінки старих прогарів (ям, які утворилися при вигорянні торфу при попередніх пожежах), і навіть окремі купини. Звичайно, навесні ще занадто сиро і холодно, щоб тління торфу від палаючої сухої трави почалося по всій площі впала - але досить і окремих невеликих вогнищ, щоб торф'яну пожежу почався. Поступово осередки тління розширюються і заглиблюються, і вже через кілька сухих днів стають малоуязвімая для опадів. Чим більше часу проходить, тим глибше в торф'яний поклад йде тління, і тим більше сильні дощі може такий осередок пережити. А подальша його доля залежить від погодних умов конкретного року. Якщо літо виявляється сирим і холодним, тління зберігається на відносно невеликій площі, а торф'яної димок докучає хіба що жителям найближчих селищ і дач. Якщо ж літо виявляється сухим і спекотним, то тління поширюється все швидше і швидше, площі пожеж зростають, диму стає все більше, особливо, якщо від тліючих торф'яних осередків запалала вже нова підсохлий трава, по якій вогонь розноситься набагато швидше і далі. В самі посушливі роки в основному саме такі торф'яні пожежі, що почалися ще навесні від палів сухої трави, призводять до сильного задимлення великих територій.
Чия це пожежа, хто повинен її виявляти і гасити? За нашим законодавством це в першу чергу залежить від категорій земельних ділянок. В даному випадку це землі колишнього торфопідприємства, фактично кинуті і нічийні. Невелика їх частина віднесена до земель лісового фонду - ізольованим кварталам лісу на виробленому торф'яному родовищі. Зокрема, насип вузькоколійки, на якій пожежа, перетинає квартал 67 Радянського дільничного лісництва - але видимі на знімку вогнища горіння сухої трави в межі цього кварталу не потрапляють. У такій ситуації за законом за організацію гасіння пожеж силами державної протипожежної служби відповідають органи державної влади суб'єкта РФ, але зазвичай ці повноваження спеціальною угодою регіони передають МНС. Зокрема, в Новгородській області з 1 січня 2020 року діє така угода, підписана 15 серпня 2019 року і затверджена розпорядженням Уряду РФ від 9 жовтня 2019 року № 2352-р. Тобто організувати гасіння цієї пожежі абсолютно однозначно має Головне управління МНС Росії по Новгородській області.
Загасити ця пожежа, скільки б там ні виявилося осередків тління торфу, зараз легко: до нього є під'їзд (по насипу вузькоколійки), та й взагалі він знаходиться на відстані трохи більше кілометра від однієї з головних доріг нашої країни - автомагістралі М10 Москва - Санкт- Петербург. Води для гасіння навколо цілком достатньо. Але якщо пройдену трав'яним пожежею площа на осушеному торфовищі ні перевірити зараз, ні виявити виникли осередки тління торфу і не загасити, поки навколо багато води - цілком може виникнути ситуація, при якій сил всієї місцевої або навіть регіональної пожежної охорони не вистачить, щоб впоратися з торф'яною пожежею влітку.
Поки про цю трав'яну і, швидше за все, торф'яну пожежу ніякої офіційної інформації немає. Справедливості заради відзначимо, що горіння трави було занадто швидким або занадто слабким, і не привело до появи термоділянки за даними сенсорів VIIRS або MODIS - трав'яну пожежу добре видно тільки на знімку Sentinel 2 з більш високою роздільною здатністю. Але звернути на нього увагу пожежній охороні без сумніву варто, поки справа не дійшла до чогось більшого і серйозного.
При тому достатку трав'яних палів, яке ми бачимо зараз майже по всій Середній смузі, і при малому обводненню торфовищ після теплої і малосніжною зими, можлива поява дуже великої кількості вогнищ тління торфу - і, відповідно, великої кількості торф'яних пожеж в разі літньої посухи. Щоб влітку вистачило сил на боротьбу з ними, основну їх частину потрібно знайти і загасити ще навесні.
0 коммент.:
Дописати коментар