05 березня 2020

Як і над чим працює «лісова поліція»



Працівники груп оперативного реагування разом із державною лісовою охороною ведуть цілодобове патрулювання.

Кажуть, що нафта — ​«чорне золото». Волинь не має її родовищ, однак у нас є своє «золото», щоправда, воно зелене — ​це наші ліси. І таке порівняння — не перебільшення. Вони для волинян справді дуже цінні. Зважаючи на це, охорона лісових насаджень є важливою і дуже непростою справою

Загальна площа лісів, за яку відповідають державні лісогосподарські підприємства Волині, понад 618 тисяч гектарів. Очевидно, що для догляду за ними потрібно чимало людей. Відразу ж варто зауважити, що далеко не весь штат лісгоспів займається безпосередньо захистом та доглядом лісів


Посадові обов’язки «лісової поліції»


На територіях, які підпорядковані ВОУЛМГ, статус державної лісової охорони мають 1087 працівників. Розпочнемо з головного. До їхніх прямих посадових обов’язків входять: контроль за дотриманням вимог лісового та мисливського законодавства, охорона лісів від пожеж, незаконних рубок, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, використання лісових ресурсів і мисливських тварин, організація та координація заходів із охорони державного мисливського фонду.

Ці люди працюють у структурі лісгоспів і не є окремим державним підрозділом. Разом із тим, зважаючи на специфіку своїх функцій, лісова охорона є такою собі «лісовою поліцією», має право на носіння зброї та часто cпівпрацює з правоохоронними органами.
Загрози для лісу

Кілька років тому Волинь, Україну та й загалом Європу сколихнули тривожні новини — ​є неприємна перспектива залишитися без хвойних лісів через пошесть небезпечного шкідника. Працівники галузі почали проводити посилені санітарні заходи. І критика від громадськості, і діяльність «чорних лісорубів» у цей період також активізувалися. Зрештою, поширення короїда завдяки оперативним діям волинських лісівників дещо стишилося. Тим не менш, працівникам лісової охорони дуже важливо в такий момент показати, що насадження в надійних руках. Зупиняти лісокрадіїв, навіть якщо серед них будуть і свої працівники.

Останнім часом порушення вийшли на новий рівень — ​це не просто зрубане дерево чи помилково застрелена тварина, а націлене і сплановане знущання над мешканцями лісу.

Зрештою, щоденно з різних куточків Волині приходять новини про затримання «чорних лісорубів». За 2019 рік «лісова поліція» виявила 1038 випадків лісопорушень та браконьєрства, із них 631 — ​незаконні порубки. Більшість самовільних рубок відбувається в районах, де розташовано понад 40% лісів краю. Йдеться про Ківерцівський, Маневицький та Камінь-Каширський райони.

Звичайно, з порушників стягують штрафи за шкоду, нанесену лісу, але питання в тому, наскільки такі покарання ефективні. Бо проблема не в сумах стягнень, а в настроях і відчутті вседозволеності. Адже останнім часом порушення вийшли на новий рівень — ​це не просто зрубане дерево чи помилково застрелена тварина, а націлене і сплановане знущання над мешканцями лісу.

Фактом, який обурив усю країну, стало вбивство ланей у вольєрі на території Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ». Зловмисники застрелили 7 самок. Вони планували злочин, адже приїхали до вольєра вночі та, на переконання лісівників, використовували зброю з глушниками. Убивство розслідують і кваліфікують цю подію за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 248 Кримінального кодексу України, тобто незаконне полювання. Ця стаття, окрім іншого, передбачає покарання у вигляді штрафу від 1,7 до 3,4 тисячі гривень. Хіба людину, яка може собі дозволити зброю з глушниками, налякає така сума? Питання залишається риторичним.

Вбивство тварин — ​далеко не межа, адже лісопорушники готові навіть посягнути на життя людей. Показовим у цьому плані став випадок у Ківерцівському районі, де «чорні лісоруби» спричинили аварію, щоб утекти від лісової охорони, яка завадила їм зрізати дуби. В результаті автомобіль лісівників опинився в кюветі, а злодії накивали п’ятами. Через кілька днів поліція затримала автівку і зараз триває розслідування злочину.

Небезпечний випадок стався у селі Заброди на Ківерцівщині. Там любитель незаконної рубки, якому не вдалося втекти, побив працівника лісової охорони. Загалом за рік сталися ще дві схожі ситуації у Камінь-Каширському районі.

Весь світ із жахом спостерігав за масштабними лісовими пожежами в Австралії. Для волинян же стало нормою те, що місцеві ліси вже три роки не нищить вогняна стихія. Такий стан речей — ​теж результат грамотного інвестування та організації роботи працівників галузі, зокрема, і лісової охорони. Зараз на території області діє 21 лісова пожежна станція, 52 спостережні вишки (35 з них обладнані системами телевізійного нагляду за масивами), 46 пожежних автомобілів і танк та багато іншої техніки. Лісова охорона ж постійно стежить за тим, аби полум’я не охопило волинські ліси. Поки що — ​успішно, хоча далеко не всі люди розуміють, як це небезпечно, і в прямому сенсі граються з вогнем, спалюючи сухостій, сміття та лишаючи вогнище у лісі.


Престиж професії задля збереження лісу


Звісно, не варто ідеалізувати працівників лісової охорони. Тут працюють не «коперфілди», а звичайні волиняни, серед них теж можуть бути недобросовісні люди, як і в інших професіях. Тим не менш, на цих людей покладена дуже важка і непроста робота.

І уявімо хоча б на мить: що буде, якщо завтра на охорону лісу не вийдуть близько тисячі представників «лісової поліції»? Що буде, якщо ліси залишаться без нагляду взагалі? Питання складне, як і відповідь на нього.

Лісова справа просто так не дається нікому. Її треба вивчати і любити. Якщо ж немає такої можливості, то варто не забувати про актуальну приказку: не можеш допомогти — ​не зашкодь!

Петро МАКАРУК

Фото пресслужби ВОУЛМГ.
ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО
05.03.2020, 14:45

0 коммент.:

Дописати коментар