Міністру аграрної політики та продовольства України
КУТОВОМУ Т.В.
Шановний Тарасе Вікторовичу!
На поверхні проблем і безумовно одна із важливих і резонансних - це рубки лісу, в першу чергу в Карпатах. Але проблеми набагато глибші. Лісове господарство, яке займає 1/6 території країни і має цикл від вирощування до лісозаготівель 80-120 років, повинно оцінюватись комплексно - за економічними, екологічними і соціальними чинниками. Їх впливу на розвиток місцевих громад, бізнесу, створенню робочих місць, формуванню здорового екологічного середовища.
Протягом останніх 8 років, за рідким винятком (1,5 роки), лісове господарство очолювали непрофесійні представники різних партій влади, які були зорієнтовані на отримання швидкого фінансового результату. Проблеми лісовирощування відійшло на другий план, як і проблеми ведення лісового господарства на Півдні і Сході країни.
Через збільшення експорту необробленої деревини загострилися та стали критичними відносини з деревообробниками.
Національні парки, замість того, щоб розвивати туристичний напрямок, в результаті безконтрольності зі сторони Міністерства екології та природних ресурсів України та постійного недофінансування значно наростили об’єм рубок в т. ч. суцільних.
Оскільки 3,0 млн га лісів підпорядковані обласним Радам, та іншим відомствам фактично залишились без контролю, значно збільшився об’єм нелегальних рубок. Нещадно вирубуються полезахисні смуги, смуги захисту доріг. Професійні кадри лісівників особливо в Лісостеповій та Степовій зонах, через відсутність бюджетного фінансування масово звільняються.
Ліси залишаються без охорони і у випадку сухої погоди (липень-серпень) великі лісові пожежі гарантовані.
Масовим явищем стало знищення лісів на сотнях гектарів в Поліссі через видобуток бурштину, а в Херсоні та інших областях - піску та каменю. Такого стану не було в лісах за всю історію незалежної України.
На нашу думку, потрібно терміново вирішити наступні питання:
1. Врегулювати ринок деревини та прийняти нормативно-правовий акт про порядок її реалізації на внутрішньому ринку. При цьому потрібно врахувати велику потребу в дровах паливних для населення. Такі пропозиції давно підготовлені. Проведено ряд обговорень, як в регіонах так і в офісі Світового банку (в межах програми FLEG).
2. Ввести адміністративну і кримінальну відповідальність за переробку краденої деревини. Посилити функції лісової охорони.
3. Винести на розгляд сесій обласних Рад проблеми розвитку лісового господарства та затвердити програми «Ліси області» до 2025 року. Поки що це зроблено лише в Полтавській області.
4. Внести зміни в правилах рубок взявши за основу сучасні технології та екологічність їх проведення. Для цього створити експертну групу з фахових спеціалістів, науковців та експертів екологів.
5. Заборонити суцільні рубки за винятком викликаних надзвичайними явищами на об’єктах природно-заповідного фонду, в захисних зонах (100 м) навколо населених пунктів та автодоріг.
6. Програми виконання лісогосподарських заходів в тому числі рубок, які затверджуються на 10 років, в розрізі кожного лісгоспу, приймати тільки після обговорення з місцевими громадами.
7. Зробити єдиний реєстр і надати вільний доступ до лісорубних квитків, які надають право на рубку. Це дасть можливість громаді контролювати об’єми рубок.
8. Для контролю та запобігання нелегального ринку деревини забезпечити електронний облік всієї зрубаної деревини та її руху по ринку (такий облік частково введено лише в Державному агентстві лісових ресурсів України).
9. Вирішити питання звільнення від ПДВ деревообробного та високотехнологічного обладнання для лісозаготівель якого Україна не випускає та обладнання для лісових розсадників (такий проект Закону є).
10. Розробити стимулюючі податкові заходи по підтримці розвитку глибокої переробки деревини на підприємствах малого і середнього бізнесу, особливо в депресивних районах Карпат і Полісся, де інших робочих місць крім лісового господарства не має.
11. Прийняти загальнонаціональну Програму «Ліси України» до 2025 року. Визначити основні показники зі створення, охорони та захисту лісів. Попередня Програма 2002¬2015 р. завершена. На сьогодні такі програми по розвитку лісового господарства, захисту ґрунтів від ерозії є в усіх розвинених країнах. Провести Державний облік лісів.
12. І найголовніше - для Півдня і Сходу країни негайно вирішити питання бюджетного фінансування, інакше робити там буде нікому, як і не буде лісів.
Крім того потрібно розглянути комплексну реформу в лісовому господарстві. Відповідні напрацювання в експертів є.
Розумію, що в цьому листі викласти все не можливо та й в державі інших проблем більш ніж достатньо. Але без професійних кадрових призначень в лісовому господарстві ці проблеми в черговий раз можуть залишитись без уваги. А для підготовки проектів нормативно-правових актів є експертні напрацювання, які неодноразово розглядались в групах FLEG, ФАО, НУБіП України.
З повагою,
Голова ГО «НЕП»;
Ю.М. Марчук
Національний координатор програми FLEG (правонаступництво в лісовому секторі) Світового банку, IUCN, WWF; завідувач кафедри дендрології та лісової селекції НУБіП України
Радник Голови агентства лісових ресурсів України Олександра Петровича Ковальчука
16.05.2016 р.
0 коммент.:
Дописати коментар