21 березня 2018

Керівник Сумського ОУЛМГ Віктор Чигринець: Головне наше завдання – зберегти ліс для майбутніх поколінь


Сьогодні у Міжнародний день лісу, 21 березня, начальник Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Чигринець дав прес-конференцію, на якій розповів про показники, здобутки та проблеми діяльності лісогосподарських підприємств області.

Про управління
У структурі Сумського ОУЛМГ 12 лісогосподарських та 1 мисливське господарство. Пріоритетом роботи Сумських лісгоспів є догляд та примноження лісового багатства регіону.

Лісистість території області складає 17,8 %, це на 1,9 % більше ніж середня лісистість України, проте менша за рівень оптимальної лісистості -20-22 %. Склад деревних порід на Сумщині дуже різноманітний. У наших лісах росте понад 120 видів різних дерев та кущів. Із деревних порід переважають сосна (39,5%) дуб (38,4 %), береза – 5,5 %, ясен – 5,1 %, вільха – 4,4 %, осика – 2,0 %, липа – 1,6 %, інші – 3,5 %,

Відома Сумщина і мисливськими угіддями:

Наша область — одна із шести регіонів України, де зберегли популяцію зубрів. У лісах Сумщини їх проживає 49 голів. А ще, у мисливському господарстві «Суми» розводять фазанів. Також, варто зазначити, що ми утримуємо одне із 4 державних мисливських господарств в Україні, — розповідає Віктор Чигринець.

Державна лісова політика спрямована на збереження і розширене відновлення лісів. До речі, в Сумській області, як і в Україні, кожний другий гектар лісу створений штучно. А за останні 10 років площа збільшилась на 4 тис. га., за рахунок створення нових лісів.

Догляд за лісовими насадженнями проводиться з використанням сучасних мульчерів. Як результат, Сумські ліси відзначаються високою продуктивністю та високобонітетністю.

Відновлення лісів
Для забезпечення власних потреб у садивному матеріалі лісгоспи висівають власні розсадники. Минулого року на Сумщині було посіяно 12,2 га лісових розсадників при плані 7 га, вирощено 12,4 млн. шт. садивного матеріалу при плані 9,9 млн. шт.

Разом із основними лісовими породами, ми вирощуємо і декоративний садивний матеріал, який користується великим попитом у населення. Минулого року наші підприємства реалізували 17 тисяч саджанців декоративних дерев і кущів на загальну суму близько 1,3 мільйона гривень, — розповідає керівник управління.



Охорона лісу

Останніми роками набула особливої гостроти проблема охорони лісів від пожеж. Великі площі молодняків і середньовікових штучних насаджень хвойних порід, висока урбанізація території лісового фонду, посухи та необережне поводження з вогнем населення, зумовлюють високу ймовірність виникнення лісових пожеж практично в усіх регіонах України.

В лісгоспах встановлені системи відеонагляду за лісовими масивами. Вони допомагають виявляти лісові пожежі на початковому етапі. Також, в охоронній діяльності використовуються квадрокоптери, тепловізори і спеціальні автомобілі.

У наших лісгоспах, на сьогодні, встановлені 22 вежі спостереження, де встановлені відеокамери. Фактично,ці вежі охоплюють весь лісовий фонд області. У кожному з лісгоспів, за монітором сидить працівник, який бачить усю підконтрольну територію. Якщо відбувається загоряння, людина дає команду, і її наші працівники, разом із ДСНС ліквідовують. Минулого року, за допомогою пожежних веж і камер відеоспостереження, ми змогли контролювати ситуацію з лісовими пожежами, — розповів Віктор Чигринець.



За словами керівника управління, значною проблемою є розкрадання лісу. Управлінням було організовано 12 рейдових бригад, які захищають ліс від браконьєрів. В їх складі працюють колишні воїни АТО. Це дало результат, минулого року виявили 54% самовільних рубок дерев (загальний результат в Україні складає 27%).

Промислова діяльність
Головним напрямком використання деревини є поставка її на внутрішній ринок для задоволення потреб вітчизняної деревообробної промисловості. Виручені від реалізації кошти направляються на фінансування лісогосподарського виробництва, розвиток матеріальної бази, виконання соціальних програм.




Переробка деревини у роботі Сумських підприємств заслуговує особливої уваги. В порівнянні з показником минулого року лісгоспи збільшили переробку на 53 тис.м3 що складає 147 %. Найвищі обсяги переробки – по 30 тис. м3 – по Свеському та Кролевецькому підприємствах. Також підприємства області збільшили обсяг реалізації продукції. В порівнянні з минулим роком реалізація зросла майже на 141 млн. грн., або 118 %. Найбільші темпи приросту реалізації в Охтирському (на 40 %) та Тростянецькому (на 38 %) лісгоспах.

У Роменському та Охтирському лісгоспах порубкові залишки переробляють на паливну тріску, а Свеський лісгосп виготовляє паливні пелети. Все це має неабиякий попит на ринку готової продукції і дає додаткові прибутки.

Велика проблема лісу
Сьогодні вся Європа занепокоєна ураженням соснових насаджень верхівковим короїдом. Ця небезпечна комаха за лічені дні перетворює цілі масиви живого соснового лісу на сухостій. За висновками спеціалістів теперішнє всихання сосни в Україні прирівнюється до стихійного лиха. Площа ураження становить більше 300 тис. гектарів.

На Сумщині ураженню піддалися 1200 га соснового лісу.

Врахувавши, що 45% усіх лісових насаджень Сумщини – саме хвойні породи, а шкідник поширюється досить швидко, то екологічні втрати від нашестя короїда можуть бути незворотними.

Верхівковий короїд пошкоджує дерево з середини. Виявити пошкоджене дерево досить легко – голки жовтіють та повністю відмирає верхівка. Заражене дерево гине за 2-3 тижні. За словами науковців, активізація короїда пов’язана із кліматичними змінами, зокрема з потеплінням. Єдиним методом попередження масового поширення стовбурних шкідників є проведення санітарних рубок, спрямованих на оперативне видалення всіх осередків ураження, та подальше створення на цих вирубках нових, стійких деревостанів.


Найбільше ураження, а саме 295 гектарів лісу, виявлено у Роменському лісгоспі, 185 гектарів соснових насаджень у Охтирському лісгоспі, 155 – у Глухівському, 143 – у Кролевецькому лісомисливському господарстві та 134 – у Шосткинському лісгоспі.

Уражені площі понад 50 гектарів зафіксовані у Конотопському, Лебединському та Сумському лісгоспах – відповідно 53, 78 та 84 гектари.

У решті лісгоспів – Краснопільському, Середино-Будському, Свеському та Тростянецькому — уражені короїдом незначні площі, порівняно із зазначеними , — говорить очільник Сумського ОУЛМГ.

Щоб не допустити розповсюдження шкідника, спеціалісти в лісгоспах займаються виявленням уражених ділянок. Потім відбувається тривала процедура оформлення та узгодження необхідних дозволів на вирубку. Рішення про доцільність вживати крайні міри – за екологами. Після чого лісгоспи повинні зрубати визначені дерева і прямо на лісосіці спалити гілля, сучки та верхівки. Науковці стверджують, що короїд активний з травня по вересень, потім він перебуває в стадії сну. Тому часу для превентивних заходів обмаль — до квітня цього року.

Податкові платежі
За 2017 рік наші підприємства сплатили до бюджетів усіх рівнів та Державних цільових фондів 364,7 мільйонів гривень податків, зборів та інших платежів, це на 64,5 мільйонів більше в порівнянні з минулим роком. З них: 184,6 мільйонів гривень підприємства сплатили податку до Державного бюджету, 25,2 мільйонів надійшло до обласного бюджету, 77,2 мільйони отримали місцеві бюджети, 77,7 мільйони – платежі до Державних цільових фондів, — зазначає Віктор Чигринець.

Найбільшу питому вагу в загальній сплаті податків склала сплата ПДВ, тоді як в попередні роки домінувала сплата за спеціальне користування лісовими ресурсами. На сплату ПДВ було спрямовано 90,9 млн. грн., що на 34 млн. грн. більше за показник попереднього року та становить 25,2 % від всіх платежів ( в порівнянні з попереднім роком – 19 %) Плата за спеціальне користування лісовими ресурсами склала близько 60 млн. грн., або 16,5 % від всіх платежів ( в порівнянні з попереднім 21,4 %).

З кожного кубометра заготовленої деревини лісгоспи сплатили 490 грн., податкові платежі з 1 грн. реалізованої продукції склали 0,40 грн.

Капітальні інвестиції
Отримані кошти підприємства інвестують у розвиток власного виробництва. Бо головне — це не лише багаті природні ресурси, а вміння ними розпоряджатися. Тому кожного року підприємства області інвестують у розвиток власної виробничої бази до 10 % від загального обсягу реалізованої продукції.

Капіталовкладення 2017 року склали 72, 5 млн. грн. власних коштів з запланованих 50,6 млн. грн. У сумі інвестованих коштів – витрати на будівництво лісових доріг з твердим покриттям. Цією справою вони займаються вже десятий рік, тому в їх арсеналі понад 250 км доріг з твердим покриттям. Вони суттєво покращують доступ до лісу на випадок пожеж, скорочують відстань транспортування продукції, чим продовжують термін експлуатації техніки. У 2017 році їх збудовано порядку 20 км.




Окрім доріг, Свеський та Краснопільський лісгоспи збудували у лісових масивах чотири мости через річки, протяжністю понад 20 метрів кожен, здатних витримати 90-тонний вантаж.

0 коммент.:

Дописати коментар