10 травня 2018

Не лише рубають: в Україні з'явилася турецька лабораторія для боротьби з короїдом

На сьогодні найбільш небезпечними шкідниками соснових лісів в України є короїд вершинний та шестизубий. Першопричина – негативні процеси, які спостерігаються в лісових насадженнях, що пов’язані насамперед зі зміною клімату. Такі значні підйоми температури сприяють тому, що шкідливі організми (в т.ч. й комахи) починають розмножуватися в своїх неприродних, величезних масштабах,пошкоджуючи не тільки ослаблені, але й здорові насадження. Масова деградація соснових насаджень вперше спостерігалась у 2011 року на Житомирському Поліссі, звідки поширилась на інші регіони, а з 2018 року масове, так зване «короїдне» всихання соснових насаджень, вже дійшло до соснових насаджень Сумської та Харківської області.



Взагалі, проблема всихання насаджень від короїдів стосується не тільки України, така ж катастрофічна ситуація всихання соснових насаджень відбувається у Білорусі, Польщі, Італії, Швейцарії, Німеччині, Фінляндії.

На жаль, хімічних ліків проти таких шкідників і захворювань на сьогодні немає. Лісівники можуть лише вживати певних заходів з підвищення стійкості лісів та зменшувати ризики їх пошкодження комахами та хворобами. На сьогодні єдиним методом боротьби з цим жуком є вчасне вирубування свіжезаселених дерев, поки жук ще не вилетів із них. Відповідно вкрай необхідно відразу ж переробити деревину, спалити порубкові рештки або їх подрібнити, щоб знищити шкідника, розмір якого складає не більше 3-4 мм.

Окрім своєчасних рубок, можна запроваджувати заходи з приваблювання птахів, переважно дятлів і синиць, які можуть знижувати чисельність популяції короїдів на 10-30%. Також у деяких країнах використовують хижаків – у Австрії, Канаді, США і Туреччині використовують біологічний метод вирощування і випускання хижих комах, який на сьогодні починає запроваджуватись в Україні.

Державне агентство лісових ресурсів України впроваджує сумісний проект, згідно з яким Генеральний директорат лісового господарства Туреччини надав державному спеціалізованому лісозахисному підприємству «Харківлісозахист» лабораторне обладнання для вирощування двох видів комах-хижаків, які можна вирощувати в лабораторних умовах і потім випускати в ліс, як елемент інтегрованого захисту лісу проти короїдів.


Личинки короїдів розвиваються приховано в тканинах дерев, формуючи специфічні ушкодження під корою.

Thanasimus formicarius – мурахожук – особи якого здатні знаходити яйця, личинок, лялечок і дорослих жуків короїдів під корою дерев, знищувати їх, забезпечуючи біологічний захист дерев.

У зв’язку з використанням хімічних препаратів а агроному секторі, більша частина цих жуків знищується, але вирощування їх в лабораторії та випуск в природу може забезпечити поступове знищення осередків короїдів.



Отримане обладнання – контейнери і термостати для вирощування різних стадій жуків, автоклави для стерилізації поживного середовища, мікроскопи і бінокуляри для контролю параметрів життєздатності популяції мурахожука та інші прилади необхідні для повного циклу вирощування мурахожуків та випуску їх в природу.

Варто зазначити, що застосування біологічних засобів це недешевий і довготривалий процес. Необхідно виростити достатню кількість жуків в лабораторії для випуску, тому на великих територіях у десятки тисяч гектарів ефект застосування хижих комах буде помітний тільки через декілька років. Але ж зниження щільності другої популяції короїда буде помітно вже в рік випуску.

На сьогодні лабораторне обладнання встановлено у корпусі біолабораторії ДСЛП «Харківлісозахист» і підприємство розпочало вирощування хижих жуків. Перші випуски хижих жуків для проведення виробничих дослідів і встановлення оптимальних термінів і кількості заплановані проводитись у лісогосподарських підприємствах Сумської області, де осередки масового розмноження та всихання сосни тільки почались.

Увага!

Запрошуємо 17 травня представників ЗМІ до ДСЛП «Харківлісозахист», щоб більш детально дізнатися про нову лабораторію та технологію вирощування Thanasimus formicarius у лабораторних умовах.

За інформацією звертайтеся до прес-служби Держлісагентства за тел. (044) 234-23-48, 095-445-75-50

10.05.2018
http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=192365&cat_id=134717

0 коммент.:

Дописати коментар