У Європі, в Україні та, зокрема, в Броварах стрімко всихають сосни. Причиною тому є верхівкові короїди, які прийшли на наші терени через глобальні зміни клімату. Внаслідок діяльності шкідників хвойні дерева вмирають. Труїти комах не можна, тож єдиний шлях – рубати сосни та утилізовувати деревину. Про це розповідають екологи та інші фахівці.
Минулого тижня виконком Броварської міськради вирішив зрубати 20 дерев у парку «Сосновий». Усі – сосни, яких вразив верхівковий короїд. Як розповів під час останньої оперативної наради головний еколог міста Юрій Жимайлов, роботи розпочались уже цього понеділка, 30 липня.
Юрій Жимайлов
Це підтвердили і свідки в соцмережах. Втім, у коментарях очевидці зазначили, мовляв деревину вчасно не вивезли, даючи шкідникам таким чином поширюватись далі. Окрім того, очевидці вказують на інші осередки поширення недуги – у лісах неподалік вулиць Шевченка, Ялинкової, Весняної тощо.
Про поширення короїдів навколо Броварів говорить і Юрій Жимайлов. Він також наводить як приклад масив лісу біля станції метро «Лісова», який також вразив шкідник. Водночас, підозри, що дерева могли полити соляркою чи іншими речовинами, щоби ті вмерли, а на їхньому місці щось збудували, головний еколог заперечує.
Так виглядає верхівковий короїд при наближенні. Фото – Удо Шмідт
Зі слів Юрія Жимайлова, спеціалізоване державне підприємство «Київлісозахист» підтвердило сумні припущення чиновників щодо парку «Соснового». Тому 20 вражених дерев вирішили зрізати чимшвидше. Однак, як скоро впораються із цією роботою, сказати складно, – зазначив головний еколог міста, – адже дерев багато і вони великі.
Юрій Жимайлов запевнив, що контроль над поширенням верхівкового короїда здійснюється. Водночас, фахівець попросив жителів міста негайно повідомляти про виявлені засохлі крони сосен оранжевого кольору. Чиновник акцентував, що єдиний спосіб боротьби – зрізати вражені дерева. Труїти шкідників не можна.
Ліс за Броварами. Авторка світлини підозрює, що над соснами “попрацювали” шкідники. Фото – Олена Гаращенко
Фахівці різних державних відомств вказують, що верхівковий короїд – лідер серед шкідників лісу. Трапляється всюди, шкодить різним видам сосен, ялин, рідше смереці, модрині, зрідка ялівцю. Починає заселяти верхню частину сосни, а згодом – і весь стовбур. Комаха «відпрацьовує» деревину під корою. Через закупорення потоків вологи дерево починає всихати.
До того ж, шкідник заселяє сосну не сам. Він приносить із собою гриби офіостоми. Вони створюють так звану синяву, що швидко поширюється на весь стовбур. Таке дерево є невиліковно хворим, а використати його можуть хіба на дрова. Найстрашнішим є те, що верхівковий короїд повністю знищує здорове дерево приблизно за місяць-півтора.
Суттєве збільшення популяції шкідників зумовлене, насамперед, масовим ослабленням деревостанів через кліматичні зміни та завдяки порушенню водного живлення лісів. Навали короїда зазнали й інші лісисті області України, перш за все Полісся. Окрім того, стрімке розмноження шкідника зафіксували в Білорусі, Польщі, Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Румунії.
ДМИТРО КАРПІЙ дата СЕРПЕНЬ 2, 2018
0 коммент.:
Дописати коментар