16 січня 2019

Білорусь обігнала Україну за заповідністю, заборонивши проведення рубок головного користування в заповідних об'єктах

Володимир Борейко

Наші білоруські друзі і колеги домоглися величезного успіху в реалізіціі ідеї заповідання в своїх заповідних об'єктах. В кінці 2018 р року в Білорусі були прийняті нові редакції двох найважливіших документів, що стосуються збереження ООПТ в цілому і заказників зокрема. Перший з них, безпосередньо присвячений ООПТ, - Закон Республіки Білорусь «Про особливо охоронюваних природних територіях» (далі - Закон). Закон прийнятий Палатою представників Національних зборів Республіки Білорусь 16 жовтня 2018 р схвалено Радою Республіки Національних зборів Республіки Білорусь 31 жовтня 2018 року і підписаний Президентом Республіки Білорусь 15 листопада 2018 г. Ще один новий Закон Республіки Білорусь № 152-З «Про внесення змін і доповнень до Лісового кодексу Республіки Білорусь »був прийнятий і офіційно опублікований 18 грудня 2018 р

Обидва даних Закону забороняють суцільні рубки головного користування в усіх заповідних об'єктах-від заповідників до заказників https://wildlife.by/ecology/articles/sploshnye-rubki-na-territorii-vsekh-oopt-nashey-strany-budut-zapreshcheny/

Особливо важливий цей заборона для заказників. Справа в тому, що в колишній редакції білоруського Закону про ООПТ всі види рубок головного користування, в тому числі і суцільні, були заборонені лише на території заповідників і національних парків. Що стосується заказників, які складають більше 70% від загальної площі всіх ООПТ, то лише на близько 20% їх загальної площі діяли обмеження по суцільним рубок головного користування. Це означає, що майже на 80% території заказників суцільні рубки головного користування, які призводять до повної трансформації лісової екосистеми, до сих пір були дозволені.

Важливість даної заборони для збереження лісових екосистем в межах ООПТ неможливо переоцінити. З чим я вітаю наших білоруських друзів і колег-екологів.

А як в Україні? Україна, на жаль, хвалитися нічим. Рубки головного користування, відповідно до Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого Кабміном України № 761 від 23.05.2007 р дозволені у всіх заказниках, а також в господарських зонах національних парків і регіональних ландшафтних парків. Якщо згадати, що, як правило, господарські зони НПП і РЛП займають в середньому 60% території парків, то, по суті, всі ці заповідання є липовими, так як ліс як знищувався раніше, до заповідання, так і знищується зараз.

Так, наприклад, в заказнику Зубровиця, створеному в Чернівецькій області для охорони зубрів, ведуться рубки головного користування. Рубки головного користування ведуться також в Міжріченському регіональному ландшафтному парку в Чернігівській області, в Ківерцівському національному парку «Цуманська пуща» на Волині і в багатьох інших заповідних об'єктах.

0 коммент.:

Дописати коментар