29 жовтня 2019

Лісова мафія України - 3

Українські ліси – окраса нашої країни. Тисячі туристів щороку їдуть до нас, щоб піднятися на гірські вершини чи покататися на лижах, побачити як «димлять гори» чи помилуватися прекрасним заходом сонця у Карпатах. В той же ж час українські можновладці, іноземні компанії полюють за найдорожчою сировиною після вугілля та газу – деревом.

Оптимальна лісистість для України Оптимальна лісистість для України – 20 % (станом на 2016 рік) від загальної площі території держави. Три роки тому ця цифра була уже 11%. Для того, щоб повернути Карпатам історичний вигляд, потрібно висадити майже 2,5 га землі (!). У 2006-тому році показник зібраного об’єм деревини в Україні становив 16, 498 млн. куб. м. Сьогодні ця цифра зросла на 27%, а саме - 22,6 млн. куб. м.

Частина третя. Мільйони на лісах
За часів президентства Віктора Януковича у лісовій галузі були свої порядки. Практично вся територія лісів належить державі, що дає змогу лісогосподарським державним підприємствам добряче заробити. До 2015 року з країни вивезли сотні тисяч кубів лісу у сусідні держави за надзвичайно низькими цінами. Українці, їдучи в Карпати бачили, як гори рік за роком лисіють. А нових насаджень не має. Активісти та журналісти почали бити на сполох, адже такі втрати лісу призводять до природніх катастроф.

Куди дівається ліс, хто і кому продає українську гордість – Карпати?, - досліджували журналісти проекту «Детективи» Тарас Зозулінський та Ксенія Найденко.

Прийнятий закон Верховною Радою у 2015-тому році про 10-річний мораторій на вивіз необробленої деревини, не зупинив умільців незаконно заробити на лісі. Схему, за якою в тіні реалізовують деревину, розробили багато років тому. Але використовують її і сьогодні.

«Детективи» з’ясували, що наприклад, одне з волинських підприємств «ПСБ «Волинь» брало участь у фальсифікації документів на сировину. Відбувається усе так: керівництво обласного управління лісового та мисливського господарства дає неофіційний наказ про внесення недостовірних відомостей щодо технічних та якісних характеристик деревини. Відповідно сировину продають дешевше за ринкову ціну. Згодом її перепродають, як якісне дерево, вже за середньою ціною за куб.



Так, за низькою ціною ліс продавали ТзОВ «Спільному українсько-німецькому ПСБ Волинь», співзасновником якого є Андрій Тищенко.

Усі, хто були причетні та допомагали у вивезенні сировини отримували «подяки» у 10-20% від реалізації лісо-пиломатеріалів. Додамо, що у 2012 році товариство виграло тендери на 20 435 128 грн. від лісового господарства на Волині.

Ще одна з фірм, яка успішно обходила закон – ТОВ «ОЛДАН». Власники цієї компанії - лучанка Ольга Колісник та донеччанин Сергій Моргун. Моргун також є співвласником ТОВ «ВП «Укрліспром». Партнером чоловіка по цьому товариству є Андрій Тищенко. Щодо цієї фірми 15 квітня 2013 року слідчі відкрили кримінальне провадження за фактами зловживання службовими особами своїм становищем та заволодінням майном у великих розмірах під час здійснення експорту деревини закордон.

Незважаючи на відкрите кримінальне провадження, ТОВ «ОЛДАН» у наступних роках продовжило перемагати на тендерах: 2015 рік – 11 млн. грн., 2016 рік – 12 млн. грн. Також слідчі відкрили кримінальне провадження щодо ТОВ «ВП «Укрліспром», яке у 2015 році заробило на експорті лісу 15 млн. грн., а у 2016 році – 20 млн. грн.

З інших кримінальних проваджень дізнаємося, що це була розгалужена мережа конвертаційних центрів. Досудовим розслідуванням встановлено, що «Виробниче Підприємство «Укрліспром» у 2016-2017 роках ухилялося від сплати податку на додану вартість на суму 3 194 522 грн., шляхом формування податкового кредиту з ПДВ від підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Апітрейдс», ТОВ «Промстаценерго», ТОВ «НВП «Полі-Пласт».

Керівником схем в лісовому господарстві медіа також називають Олександра Кватирка. У 2015 році читач «Волинських новин» надіслав на пошту інформаційного агентства декілька документів. У них йшлося про те, що Луцька об’єднана державна фінансова інспекція провела планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Цуманське лісове господарство» за 2014-2015 роки. Керував в цей час підприємством якраз Олександр Кватирко. Також у 2014-тому працівники Луцької ОДФІ разом із Волинською прокуратурою перевіряли додержання вимог законодавства щодо використання майна державного підприємства, а саме обґрунтованість визначення ціни договорів на виготовлення паркету з матеріалу замовника у ДП «Цуманське лісове господарство». За пів року (з жовтня 2013 до квітня 2014 років) правоохоронці виявили порушень на суму 905,4 тисяч гривень. У тому числі невідповідності, які привезли до втрат на суму 683,7 тисяч гривень. З цієї суми безпідставно було перераховано на ДП «Цуманське лісове господарство» 571,8 тис. грн.



Як повідомляють журналісти «Волинських новин», аби уникнути підозр у податківців, керівництво господарства розподіляло кошти між підприємцями та фірмами. Таким чином 305 тис. грн. перерахували: ПП М. Панасюк (50 тис. грн.), ПП Д. Юзвенко (115 тис. грн.), ТзОВ «Профі-Шина» (27 тис. грн.), ПП О. Позняковський (35 тис. грн.), ФОП М. Обруснік (10 тис. грн.), ФОП А. Лапчук (20 тис. грн.), ПП О. Юзвенко (48 тис. грн.). Гроші перераховувалися без жодних укладених договорів про надання послуг чи закупівель.

Ще 100 тисяч гривень було перераховано ТзОВ «Арзу» без фактичного отримання транспортних послуг, що підтверджується зустрічною перевіркою у товаристві. Фактично не збудованим є будинок Горинського лісництва, зведення якого ДП «Цуманське ЛГ» замовило у ПП О. Юзвенка. За роботу підприємець отримав 50,3 тисячі гривень.

Також лісове підприємство, порушуючи Господарський кодекс України та статут підприємства, у 2013-2014 роках надавало послуги з виготовлення паркету з давальницької сировини для ТзОВ «ВІДО-ЛТД» за цінами, які нижчі за собівартість. Внаслідок цього підприємство недоотримало доходів на суму 116,5 тис. грн., а тому саме собі завдало збитків на вказану суму.

Згідно з результатами ревізії Луцька ОДФІ надіслала до ДП «Цуманське лісове господарство» лист-вимогу усунути виявлені порушення. Матеріали перевірки податківці передали до прокуратури Волинської області управлінню ПЗСЕ УМВС України. Щодо питання додержання вимог законодавства під час використання майна ДП «Цуманське ЛГ», а саме обґрунтованості визначення ціни договорів на виготовлення паркету з матеріалу замовника (впродовж 1 жовтня 2013 до 1 квітня 2014 років), прокуратурою Волинської області відкрито кримінальне провадження.

Тож не потрібно забувати, що все таємне стає явним. Про транскордонну лісову мафію — у наступній частині розслідування “Детективів”.
  • Автори: Ксенія Найденко, Тарас Зозулінський (Україна), Márton Sarkadi Nagy (Угорщина), Ivan (Румунія)
  • Юридична підтримка — Оксана Максименюк та Інститут Розвитку Регіональної Преси
  • Цей матеріал підготовано в рамках проекту “European Cross-border grants “ за фінансування Journalismfund.eu (www.journalismfund.eu/ )

0 коммент.:

Дописати коментар