Площі національних природних парків збільшать
Станом на цей рік, площа природно-заповідного фонду (ПЗФ) нашої держави становить близько 6% від загальної. Разом з цим, середній показник в європейських країнах дорівнює 15%.
Відомо, що світова природоохоронна система включає об’єкти ПЗФ, завданням яких є підтримання та покращення екологічного стану певних територій. Одна з форм ПЗФ – національні парки, мета яких – виконання природоохоронних функцій на своїй території та отримання коштів за рахунок рекреаційних послуг.
Нині в країні реалізується ряд проектів, спрямованих на збільшення площі ПЗФ. Зокрема, вирішується питання щодо організації національного природного парку “Бойківщина” на території Турківського району Львівської області.
Ідею розширення площі природно-заповідного фонду області підтримують начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека та директори Боринського та Турківського держлісгоспів.
Розуміючи важливість реалізації проекту, зацікавленими сторонами досягнуто домовленості та запропоновано до складу національного природного парку включити землі держлісфонду загальною площею 7,9 тис. га, при умові функціювання НПП “Бойківщина” в структурі Державного агентства лісових ресурсів України.
Відповідно до наукових обґрунтувань територія, на якій проектується національний природний парк “Бойківщина”, вирізняється високим рівнем біотичного різноманіття та відіграє визначну екостабілізаційну роль у межах Головного Європейського вододілу в басейнах рік Стрий та Дністер. Окрім цього, на території Турківщини зосереджена низка пам’яток історії та архітектури етнографічного регіону Бойківщина, які можуть стати базовими осередками розвитку туристичного та рекреаційного використання.
– На національний парк покладаються важливі завдання, – наголошує Директор ДП “Боринське лісове господарство” Михайло Ільницький, – серед них збереження цінних природних комплексів та підтримання екологічної природної рівноваги в регіоні, проведення науково-дослідної та екологічної освітньо-виховної роботи, створення умов для організованого туризму та рекреації.
Робота щодо збільшення площі ПЗФ триває кілька десятиліть поспіль. Так у 2013 році був створений національний природный парк “Верхнє Побужжя”, що розташований на Хмельниччині. Його площа становить понад 108 тис. га.
24 листопада 2015 року у Херсонській області створений НПП “Нижньодніпровський”, до його території включено 801 тис. га. земель державної власності.
Фахівці Приазовського національного природного парку наголошують, що нерідко при організації нових парків ініціатори стикаються з рядом проблем. Серед них: недостатнє фінансування, відсутність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проекту землеустрою з організації встановлення меж території парку, проектних робіт по організації діяльності парку.
Беззаперечно, національні природні парки є універсальними об’єктами природно-заповідного фонду України і основою формування національної екологічної мережі. Тенденція збільшення парків, яка згідно Програми формування екомережі (повинна складати до 10,4% від площі нашої країни), може забезпечити збереження ландшафтного та біологічного різноманіття на території України.
В контексті перспектив розвитку, багатофункціональність парків дозволяє їм самостійно вести деякі види господарської діяльності, які дають можливість отримання додаткових джерел фінансування, що в умовах недостатнього бюджетного фінансування є умовою становлення і успішного розвитку цих об’єктів ПЗФ.
Нагадаємо, що у лісах, які належать до сфери управління Держлісагентства, станом на початок 2018 року створено майже 3,3 тис. територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею близько 1,3 млн. га, а заповідність підпорядкованих лісів становить 16,4%.
Раніше “Український лісовий портал” повідомляв, що фахівці обласного департаменту екології та природних ресурсів і восьми райдержадміністрацій Одеської області створять упродовж 2018-2020 років 12 нових заповідних об’єктів і територій природно-заповідного фонду загальною площею майже 30 тисяч гектарів.
Довідка
Система національних природних парків почала формуватися з 1980 р. – з часу створення першого – Карпатського НПП. На сьогодні в Україні існує 49 національних природніх парков.
0 коммент.:
Дописати коментар