18 травня 2019

Чорний ясеновий пильщик - Валентина Мєшкова

Останніми роками у парках і на вулицях населених пунктів, у лісових смугах і в освітлених частинах лісових масивів можна побачити незвичайну картину. Наприкінці квітня над деревами кружляють хмари невеликих чорних схожих на мух (хоча це не мухи!) комах (див. фото).



Пильщики вилетіли, а бруньки ще не розкрилися. Сидять і чекають

Це – дорослі особини чорного ясенового пильщика. Вони сідають на гілки різних порід і паруються там, але можуть відкладати яйця лише на листя ясена звичайного, яке щойно розпускається, і ніколи – на листя інших видів ясена. Якщо листя ясена ще не розпустилося, вони буквально «обліплюють» бруньки (див. фото).



потім гризуть листки, поки не прийде час лялькуватися

Одна самка пильщика може загалом відкласти майже 50 яєць, а на один листочок складного листка ясена – до семи яєць. Через 10–13 діб залежно від температури повітря з яєць вилуплюються зелені личинки та гризуть листки ясена упродовж 2–3 тижнів. За великої чисельності шкідника дерева наприкінці травня стоять голі (див. фото). Іноді вони падають на землю і знову піднімаються стовбуром у крону. Наприкінці травня – на початку червня личинки занурюються у дернину чи ґрунт і формують кокони, в яких зимують, у середині квітня наступного року лялькуються, а через 2 тижні з них вилітають дорослі особини нового покоління.



а потім спускаються на землю та сплять у коконах до весни

Ясени значною мірою відновлюють листя у той самий рік. За нашими спостереженнями, дерева, об’їдені навіть декілька років поспіль, не всихають. Личинки не викликають алергії в людей.

Тому «боротися» з ними не варто, тим більше у населеному пункті, де застосування ефективних інсектицидів заборонено, а шкода від них є значно більшою, ніж від ясенового пильщика. Якщо комусь дуже захочеться «подихати» інсектицидом на приватній ділянці, то варто обприскувати крони дерев, коли основна маса личинок вилупилася, але найстарші ще не почали спускатися на землю та формувати кокони. Оскільки розвиток личинок відбувається неодночасно, такий момент вловити непросто. Якщо все-таки наявність личинок дуже дратує, можна нанести на стовбури кільця з клею, щоб личинки не змогли піднятися в крону. Можливо також влаштувати ловильні пояси з підручних матеріалів – тканини, мішковини, соломи, рогожі, щільного паперу, поліетиленової плівки тощо. Вловлених личинок можна знищувати чи згодовувати курям (якщо вони захочуть!)

0 коммент.:

Дописати коментар