По-перше, вони змушують піднятися з дивана і піти або поїхати в ліс, де чисте повітря і багато місця для ходьби, що дуже корисно для людини.
А по-друге, це найкращий джерело білків і вітамінів. І ще одна користь опеньків в тому, що в них мало калорій. Ці гриби підходять як для смаження, так і для консервації на зиму. Їх люблять вживати в їжу люди «підсіли» на різні дієти.
Насправді у опеньків є різні наукові назви. Вони відносяться до сімейств физалакриевых, строфариевых, трихоломовых та інших загонів грибів. Як сказав про опеньках міколог із США Томас Вовк, це «прокляття сучасної систематики.
Опеньки ростуть в основному в сирих лісах. Їх улюблене місце виростання – підгнилі пні.
Зазначимо, що в цьому році в приморському краї пройшла велика кількість дощів (циклони і тайфуни), тому досвід у лісі можна знайти не тільки на підгнилих пнях. Вони ростуть, в буквальному сенсі слова, під ногами.
Фахівці зазначають, що досвід можна збирати з кінця серпня по жовтень.
Позитивний вплив опеньків на організм полягає в тому, що вони не потребують довгої термічній обробці. Вони застосовуються як в якості проносного засобу, так і просто тому, що вони смачні.
Позитивними сторонами опеньків є присутність вітаміну B3 (PP). Цей вітамін покращує секрецію жовчного і шлункового соків. Також в опеньках повно вітаміну В2 (рибофлавіну). Присутні в них ще й такі вітаміни, як B6 і B9, а також калій і магній.
Незважаючи на всі переваги опеньків, є протипоказання. Їх не можна їсти людям з проблемами в травної системи, з нирковою недостатністю, вагітним жінкам і гіпертонікам.
magictr | Жовтень 12, 2019
0 коммент.:
Дописати коментар