27 серпня 2017

Як отримати публічну інформацію від Кабміну, Мінприроди, Мінагрополітики та їх підрозділів



 


Дуже просто. Так само, як і від інших державних закладів та установ. Спробуйте це зробити і розкажіть про результати цих спроб

А допомогти у цьому може сайт “Доступ до правди”.

Як працює цей сайт?

Сайт «Доступ до Правди» працює як уніфікована платформа для надсилання електронних запитів розпорядникам інформації відповідно до Закону “Про доступ до публічної інформації”. Необхідно зробити лише чотири прості кроки, щоб отримати інформацію:

1. Зайти на сайт «Доступ до Правди».

2. Обрати з переліку розпорядника інформації, який, на вашу думку, повинен володіти потрібною вам інформацією (ДАЛР там на стор 4 ).

3. Сформулювати текст запиту за формою на сайті.
4. Перевірити свою електронну або поштову скриньку.

Важливо пам’ятати, що ваш запит та відповідь на нього є публічними і автоматично оприлюднюються на сайті. Це важливо для наступного узагальнення відповідей, для того, щоб інші особи могли ознайомитися з наданими відповідями.

Вказані вами прізвище та ім’я будуть оприлюднені на сайті. Ваша електронна адреса, поштова адреса та номер телефону не оприлюднюються, крім випадку, якщо розпорядник інформації включить її у вкладений файл. Ми попереджаємо розпорядників про недопустимість включення у відповідь будь-яких персональних даних. За бажанням ви можете не вказувати жодних додаткових даних про себе, але в такому випадку імовірність отримати відповідь знижується.

УВАГА: Якщо в тексті запиту ви повідомите будь-яку додаткову персональну інформацію (поштова адреса, номер телефону чи факсу тощо), то вона буде автоматично оприлюднена на сайті. Електронні адреси вилучаються з тексту автоматично.


Яка різниця між запитом на інформацію та зверненням громадянина?

Перед тим як використати сайт «Доступ до Правди», вам слід визначитися, чи є ваше прохання запитом на інформацію або зверненням.

Запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться в його володінні (наприклад, інформація щодо використання бюджетних коштів або копія рішення сесії міської ради). Тобто йдеться про вже існуючу (раніше створену) інформацію, якою володіє розпорядник. Для відповіді на інформаційний запит розпорядник не повинен створювати нову інформацію (готувати аналітику, надавати роз’яснення тощо).

Звернення громадянина – це викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Звернення регулюються спеціальним Законом України «Про звернення громадян».

Сайт «Доступ до Правди» є платформою для надсилання саме запитів на інформацію, оскільки Закон «Про звернення громадян» не дозволяє надсилати звернення в електронній формі.
Що є публічною інформацією?

Публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом “Про доступ до публічної інформації”.


Хто має право доступу до публічної інформації?

Право на доступ до публічної інформації, відповідно до Закону, мають:

– фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства)
– громадські об’єднання без статусу юридичної особи
– юридичні особи.


Як оформити запит на інформацію?

Електронний запит на отримання інформації подається у довільній формі. При цьому обов’язково необхідно вказати:

1) прізвище і ім′я запитувача для фізичної особи (найменування – для юридичної особи), поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер телефону, якщо такий є. При цьому слід врахувати, що Закон не вимагає будь-якого підтвердження справжності вказаних прізвища та імені;

2) загальний опис інформації, яку запитувач хотів би отримати (вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит). Якщо вам відома назва чи інші реквізити конкретного документа, який ви запитуєте, то вкажіть їх; якщо ні – то наведіть якомога точніший опис інформації, яка вам потрібна.


Чи необхідно платити за надання інформації?

Інформація на запит надається безкоштовно.

У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.

При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.


Cтрок розгляду запитів на інформацію

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.


До якої інформації може бути обмежено доступ?

Інформацією з обмеженим доступом є: 

– конфіденційна інформація про фізичну або юридичну особу;
– таємна інформація (державна, адвокатська, лікарська, нотаріальна та інші види таємниць);
– службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється лише при дотриманні трьох вимог:

1. Якщо обмеження відповідає одному з таких інтересів: 

– в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам;
– для охорони здоров’я населення;
– для захисту репутації або прав інших людей;
– для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

2. Якщо розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам.

3. Якщо шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Якщо розпорядник відмовляє в наданні інформації у зв’язку з обмеженням доступу до неї, він може це зробити, лише обґрунтувавши це відповідно до трьох зазначених вимог.

Відповідальність за ненадання інформації

Право на доступ до публічної інформації гарантується юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Законодавство в сфері доступу до публічної інформації

За порушення Закону “Про доступ до публічної інформації” передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 425 до 850 грн (25-50 НМДГ). Із скаргами на такі порушення слід звертатися до прокурорів.


Оскарження ненадання інформації

Оскаржити ненадання інформації заявник може самостійно, або звернутися за допомогою до адвоката чи громадських організацій. Громадська організація «Інститут Медіа Права» підтримує Фонд захисту права на доступ до інформації, який було створено у 2012 році з метою забезпечення належного виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації». Кожен, чиє право на доступ до інформації порушене, має змогу безоплатно отримати допомогу фахівця для юридичного супроводу справи. Оплата праці фахівців здійснюється за кошти Фонду.

Фонд захисту права на доступ до інформації вже надав підтримку тридцяти двом судовим справам, з яких шість було направлено до Європейського суду з прав людини. Рішення про надання юридичного супроводу у судових справах щодо доступу до інформації приймає Наглядова рада Фонду. При обранні судових справ, юридичний супровід яких фінансуватиметься з Фонду, Наглядова Рада буде керуватися наявністю законних підстав для захисту позиції позивача і дотриманням процесуальних строків на звернення до суду.


Законодавство в сфері доступу до публічної інформації


  • Закон України «Про Інформацію»»
  • Закон України «Про доступ до публічної інформації»
  • Науково-практичний коментар до Закону України «Про доступ до публічної інформації»
  • Указ Президента України «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації»»
  • Указ Президента України «Про першочергові заходи щодо забезпечення доступу до публічної інформації в допоміжних органах, створених Президентом України»
  • Постанова КМУ «Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію»
  • Питання виконання Закону України “Про доступ до публічної інформації” в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органах виконавчої влади»


Олег Листопад

Доступ до правди
26/08/2017
https://www.lisportal.org.ua/82914/





ЗВІДКИ НОГИ РОСТУТЬ

ДАЛРу варто просвітити свої лісгоспи про вимоги Закону про доступ до публічної інформації

25/08/2017


За такі фокуси можна і під статтю потрапити. І прецеденти вже є…

ОЛ

Великобичківське лісове господарство Рахівського району Закарпатської області у відповіді на запит журналістки видання «Голос Карпат» Олени Мудрої вимагає, щоб запити надсилали у письмовій формі

Про це повідомляє «Доступ до правди»

Журналістка надіслала свій запит електронною поштою і просила надати документи по лісових ділянках Кобилецько-Полянського лісництва, де були проведені рубки у 2015-2017 років, а саме лісорубний квиток та план-схему ділянки відведеної у рубку.

Великобичківське лісове господарство Рахівського району надало відповідь з великою затримкою, а саме через місяць після отримання запиту, де зазначив, що з метою уникнення зловживань «сторонніми особами, які могли би скористатися електронною поштою підприємства, та з метою уникнення шахрайських дій цими особами запит потрібно надіслати повторно у письмовій формі».

Крім того, лісгосп вимагає у журналістки додати до запиту посвідчення журналіста і лише у цьому випадку обіцяє надати потрібну інформацію.

Юристка руху «Сильні громади» Наталія Рижкова, зазначає, що в ЗУ «Про доступ до публічної інформації» немає положень про зобов’язання надавати документи, що посвідчують особу та повноваження запитувача.

Таким чином, вимоги Державного підприємства «Великобичківське лісомисливське господарство» щодо надання журналістського посвідчення запитувача інформації – безпідставні.

«Крім того, вимога Державного підприємства щодо перенаправлення запиту на поштову адресу, також, незаконна, оскільки ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» містить положення, що дозволяють запитувачам інформації, на власний вибір, обирати спосіб подання запиту: усно, письмово, чи в іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою)», –  зазначила юристка.
 додав Олег Листопад
 Детектор медіа
 Новини
 Закарпатська область
 Кримінал
 кадри
 6 Коментарів “ДАЛРу варто просвітити свої лісгоспи про вимоги Закону про доступ до публічної інформації” Ісаченко сказав:
 25.08.2017 в 22:59

Листопад, не перетворюй журналістику на кубло пройдисвітів.
Увійдіть, щоб коментувати
OLEG Lystopad сказав:
 26.08.2017 в 17:56

Шановна Світлано.

Ваш коментар 1. не містить нічого, що стосується тексту 2. є за своїм стилем і лексикою таким, що порушує Правила користування порталом. Надалі такі коментарі будуть видалятися. Прошу Вас іще раз перечитати Правила користування порталом (лінк на них знаходиться на нижній панелі сторінки порталу)
Увійдіть, щоб коментувати
Ісаченко сказав:
 26.08.2017 в 21:55

Я не поняла?! Это что – Олег тут решает, кого удалить, кого оставить?!!! Да?! А ничего, что некоторые комментарии, не будем называть осенние фамилии, не отвечают здравому смыслу? Этот бред как – оставляем? Так напоследок я скажу: Листопад, ты хороший человек, но глупый и самонадеянный. Это правда. У кого поднимется рука на правду?
Увійдіть, щоб коментувати
OLEG Lystopad сказав:
 26.08.2017 в 22:06

Шановна Світлано.

Що Ви думаєте з приводу грубого порушення закону (про що чітко пояснила Юристка руху «Сильні громади» ) Великобичківським лісовим господарством?

Скільки запитів на публічну інформацію отримало Чернівецьке ОУЛМГ за цей рік? За минулий? Чи на усі було надано відповіді?

Чому уся система ДАЛРу була і залишається однією з найзакритіших в Україні?

А щодо Правил – то їх усе ж варто дотримуватися. А для цього варто прочитати хоча би один раз.


Увійдіть, щоб коментувати
Ісаченко сказав:
 26.08.2017 в 22:21

Листопад, на тебе просто не треба звертати уваги. переступити і забути.
Увійдіть, щоб коментувати
Lssnyk сказав:
 26.08.2017 в 22:46

Я так зрозумів, що “дятлофіли” захопили сайт через що нормальні коментатори давно звалили. Пора мабуть звалювати і самому.
 Попков, відкривай УЛ знову. Там було цікавіше.
Увійдіть, щоб коментувати

0 коммент.:

Дописати коментар