03 листопада 2018

Максим Чопей: Гірським громадам необхідне наповнення бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами



Гірські населенні пункти в Україні завжди були дотаційними. За всі 27 років незалежності державна політика не сприяла розвитку таких громад.

Як наслідок, нині ці ОТГ мають у наявності знищену інфраструктури, яку успадкували від попередніх сільських та селищних рад, низький рівень надання медичних, освітніх, а також публічних послуг.

Реформа місцевого самоврядування дає шанс ОТГ нівелювати цю ситуацію. Децентралізація створила можливості для розвитку таких громад. На цьому наголосив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.
«Система координат змінюється – ОТГ стають потужними суб’єктами у системі публічного врядування. На рівень громад переходять нові повноваження, створюються механізми для бюджетонаповнення. Та найважливіше: у громадах змінюється філософія управління, а також розуміння того, що здійснити якісні зміни можна, насамперед, власним зусиллям. Перед громадами простягається широкий діапазон можливостей. Сьогодні з думкою очільників, а також депутатами рад ОТГ рахуються місцеві державні адміністрації, відомства, народні депутати. У той же час голови територіальних громад утворюють місцеві асоціації, задля відстоювання своїх інтересів та представлення своїх ініціатив», — зазначив експерт.

За його словами, з моменту утворення місцевої асоціації «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» очільники гірських громад констатували необхідність наповнення своїх бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами. Одним з таких джерел багатства у громадах з гірським статусом є ліси.
«Приміром, в Івано-Франківській області є дев’ять гірських ОТГ, територія яких, у більшості випадків, на 60 % покрита лісами. Тому представники тергромад висловили ініціативу щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісовими масивами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні ОТГ отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані, а в даному випадку був явний дисбаланс», — наголосив виконавчий директор Агенції.

При цьому Максим Чопей додав, що такі громади вже як два роки отримують рентні платежі від лісових господарств. «Але чи достатньо цих коштів для вирішення проблем в ОТГ, коли лісовози майже щодня знищують інфраструктуру громад?», — зазначає він.

«Ми вивчали досвід європейських держав та дійшли згоди щодо необхідності внесення змін до Податкового кодексу України. У Верховній Раді України підтримали цей законопроект, а Глава держави його підписав. Документ пройшов довгу процедуру. Очевидно, у парламеті зрозуміли, що цей Закон буде сприяти розвитку громад», — додає Чопей.

Особливістю цього Закону є те, що органи місцевого самоврядування самостійно приймають податкову ставку.
«Ми готові йти на компроміс та зацікавлені у тому, щоб лісові господарства розвивались, а тому рекомендували радам ОТГ зупинитись на мінімальній ставці – 0,1%», — зазначає Максим Чопей.

Одночасно він підкреслив, що нині є чимало тих, хто критикує цей Закон.

«В основному критика лунає від працівників лісових господарств та від деяких депутатів обласної ради. Ми їх розуміємо, а чи розуміють вони, що в гірських громадах немає перспектив для створення промислових підприємств. Так звідки ж вони братимуть кошти? Із галузі туризму та розвитку автентичних ремесел? Ми вважаємо, що гірські громади мають використовувати той ресурс, який є на їхній території», — сказав Максим Чопей.

03.11.2018, 16:58 

0 коммент.:

Дописати коментар