Про Геопортал «Ліси України».
Інноваційна розробка: Веб сайт та кілька мобільних додатків для смартфонів, які створено для полегшення роботи фахівців лісової галузі.
Геопортал «Ліси України» (https://forestry.org.ua) створено як засіб доступу і оперування геопросторовою інформацією про ведення лісового господарства у сукупності з даними Агентства земельних ресурсів та даними дистанційного зондування Землі.
Основним джерелом інформації є дані лісовпорядкування як таксаційні, так і картографічні (зведені на єдину карту України). На базі цих даних і можливостей, що надаються веб програмуванням, співробітниками лабораторії нових інформаційних технологій УкрНДІЛГА розроблені принципово нові методи ведення лісового господарства України.
За даними лісовпорядкування можна отримувати стандартні форми:
– лісовий державний кадастр;
– фонди рубок;
– характеристика ділянок лісового фонду.
Також можна виконувати запити за вибраними показниками (порода, вік, діаметр, висота тощо) з подальшим відображенням результатів на карті або у вигляді відомостей.
Окремі функції геопорталу розроблені виключно для громадськості, серед них відображення на карті місць суцільних рубок, пунктів рекреації спеціально облаштованих для відпочинку.
Основними користувачами, які впливають на внесення та зміну даних є підприємства ВО «Укрдержліспроект» та організації різних рівнів управління лісового господарства (Держлісагентство, обласні управління, лісгоспи). Фахівці лісових відділів лісгоспів вносять дані про відведення лісових ділянок, а лісовпорядники на основі цих даних вносять зміни при проведенні лісовпорядкування. Таким чином забезпечується просторовий збіг таксаційних виділів та лісових ділянок при відведенні для рубок. Для просторового контролю рубок використовуються космічні знімки.
Використання геопорталу надає значні переваги для всіх рівнів управління лісовим господарством.
1. Для підприємств лісового господарства:
– надаються програмні засоби для обробки даних зйомки ділянок;
– спрощується доступ до даних безперервного лісовпорядкування і даних власного господарювання;
– з’являється можливість планування лісогосподарських заходів із використанням даних безперервного лісовпорядкування;
– полегшується процедура доведення законності проведення рубок перед контролюючими інстанціями та громадськістю;
– після точного встановлення координат меж виділів відведення лісових ділянок зводиться до винесення їх у натуру за допомогою GPS-приладів;
– спрощується вирішення питань узгодження меж із суміжними землекористувачами;
– автоматизується процес звітності щодо заходів, пов’язаних із захистом лісу;
– наявність публічного доступу до поточних рубок є значною перевагою при отриманні європейського сертифікату лісопродукції.
2. На рівні Держлісагентства та обласних управлінь лісового господарства:
– спрощується доступ до інформації про ведення лісового господарства та даних безперервного лісовпорядкування;
– прискорюється виконання інформаційних запитів з боку державних органів управління та громадських організацій;
– з’являється інструмент контролю даних лісовпорядкування по межах лісогосподарських підприємств;
– з’являється засіб оперативного реагування на запити з боку контролюючих органів щодо земельних конфліктів та правомірності лісогосподарської діяльності у встановлених межах.
Функціональні можливості геопорталу постійно розширюються, так одним з яскравих прикладів є нова сторінка геопорталу «Об’єкти рекреації».
На сторінці представлені створені лісогосподарськими підприємствами місця відпочинку для населення. Є можливість отримання докладної інформації про їх місцерозташування та характеристику. Зазначено вид об’єкта (заказник, рекреаційна зона, зона відпочинку, екскурсійний маршрут, пам’ятник садово-паркового мистецтва, екологічна стежка, еколого-просвітницький пункт, ботанічна пам’ятка природи тощо ), облаштування, технічний стан. Є короткий опис і фотографії об’єкта.
Ще один напрямок розвитку – це лінійка програмних продуктів, спрямованих на захист лісу. Ця розробка передбачає використання мобільних пристроїв для визначення та збору інформації в лісі про появу шкідників та хвороб, з метою оперативного виявлення та визначення локації осередків, закономірностей поширення й розвитку патологічних процесів у лісах України, що в подальшому дасть змогу робити своєчасний і точний прогноз стосовно майбутніх осередків.
Блок програм у напрямку виявлення лісових пожеж дасть змогу ефективніше боротися з ними та зменшить трудові затрати на формування звітності по них. Так автоматично будуть заповнюватись форми звітності щодо пожеж.
Нині геопорталом «Ліси України» вже користуються фахівці в чотирьох областях України. При узгодженій взаємодії всіх установ ДАЛРУ, він готовий до впровадження на всю територію України.
Публікацію підготовлено,
співробітниками лабораторії,
інформаційних технологій,
УкрНДІЛГА,
“Лісовий і мисливський журнал”
0 коммент.:
Дописати коментар