Про браконьєрство в Україні та шляхи його подолання.
Держлісагентство хоче створити мисливську службу охорони. Для цього планується залучити закордонні інвестиції, а до лав служби запросити ветеранів АТО.
Браконьєрство – одна з найпоширеніших проблем мисливського господарства України, яка руйнує його з року в рік. Подолати це явище не можемо десятки років. Існують одиниці господарств, у яких є достатньо коштів на ефективну охорону, але в більшості, особливо в угіддях громадських організацій, у яких у користуванні більше 70% мисливських угідь, ця ситуація – плачевна і побороти її самотужки їм не під силу.
Порахувати кількість випадків порушення мисливського законодавства – неможливо. Навіть не будемо наводити цифри складених протоколів, бо, зазвичай, одиниці з позивачів виграють суди і браконьєрів притягують до відповідальності й вони платять кілька сотень гривень. Причина у тому, що довести вину браконьєра у суді майже неможливо. Не кажучи вже про те, що охороняють мисливські угіддя у нас у більшості єгері, які не мають відповідної фізичної та юридичної підготовки, оснащення, та й мотивація розміром в «мінімалку» – не стимулює вступати у протистояння з армадою правопорушників і ризикувати життям.
Головна причина браконьєрського свавілля – це відсутність ефективної єгерської служби.
На сьогодні на одного єгеря припадає більше 10 тис. гектарів угідь. Це величезна територія, яку одна людина просто фізично не в змозі обслуговувати та охороняти. Також єгерська служба практично не має технічного забезпечення.
Деякі користувачі мисливських угідь свідомо йдуть на порушення законодавства заради отримання фінансової вигоди. Наприклад, допускають полювання із забороненими приладами нічного бачення у нічний час, а затриманих браконьєрів відпускають за певну винагороду.
Держлісагентство вкотре виступило з ініціативою створення мисливської служби охорони, але скрутне фінансове становище в країні поки що не дозволяє реалізувати цей проект. Тому, зараз проводиться робота щодо залучення до цього проекту закордонних інвесторів.
Крім того, готуються зміни до законодавства щодо посилення відповідальності за порушення правил полювання та використання державного мисливського фонду. В Держлісагентстві обіцяють, що вже найближчим часом штрафи за незаконне полювання зростуть у кілька разів, а за незаконне добування копитних тварин буде не адміністративна, а кримінальна відповідальність. Також планується збільшити суми відшкодування за завдані збитки мисливському господарству. Це повинно стимулювати користувачів мисливських угідь розвивати ефективну єгерську службу.
– Світова практика показує, що для ефективної роботи потрібно створити спеціальну службу з охорони мисливських угідь. Зокрема на Заході створені мисливські служби, які займаються виключно патрулюванням угідь та контролем за дотриманням правил полювання. Якщо все ж таки нам вдасться залучити інвесторів до створення служби, на неї будуть покладені функції по боротьбі з браконьєрством, моніторингом якості ведення справ у мисливських угіддях та надання практичної допомоги мисливцям.
Створюватися ця служба буде за прикладом Національної поліції України. Будь-хто зможе подати заявку на участь у конкурсі. Пройти співбесіду, тестування і приступити до роботи. Це буде зовсім нова, ні на що раніше не схожа структура. Заробітна плата буде збільшена.
“Лісовий і мисливський журнал”
0 коммент.:
Дописати коментар