Сьогодні Україна є єдиною країною в Європі, яка не має ні національної лісової політики або стратегії, ні державної програми розвитку лісового господарства. Наслідки цього катастрофічні: щодня з’являється інформація про незаконне вирубування лісу, а от інформації про покарання порушників значно менше. У Львівській області, третину якої вкривають ліси, ситуація така ж, як у всій державі.
Провадження є – винних майже немає
Повідомлення про факти незаконного вирубування лісу з’являються чи не щотижня, однак офіційно зареєстрованих випадків незаконної вирубки лісу значно менше, ніж є насправді. Крім того, багато проваджень роками перебувають у стадії розслідування, а це означає, що злочинці можуть продовжувати свою справу і залишатися непокараними.
Ось декілька фактів. Нещодавно співробітники СБУ в одному з державних лісових господарств Сколівського району Львівщини виявили факт незаконної вирубки деревини різних порід. Правоохоронці встановили, що службовці лісгоспу не вжили заходів з охорони лісового фонду, через що і було незаконно вирубано лісу на понад 100 тис. грн. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 191 ККУ. Тривають слідчі дії. Ще один факт незаконного вирубування лісу виявили співробітники Служби безпеки України на одному з державних лісових господарств Старосамбірського району Львівщини. Профільні фахівці оцінили обсяги злочинної рубки в кількасот кубічних метрів. Вартість нелегально зрубаної деревини, серед якої є, зокрема, бук, становить майже півтора мільйона гривень. Відкрито кримінальне провадження за ст. 246 Кримінального кодексу України.
Серйозну вирубку лісу зафіксували нещодавно на Закарпатті. Там на підставі незаконно оформлених лісорубних квитків на території трьох районів Закарпатської області вирубано та привласнено понад 2,5 тисячі кубічних метрів лісодеревини. Державі завдано збитків на суму понад 12 мільйонів гривень. На підставі матеріалів працівників управління захисту економіки Ужгородська місцева прокуратура Закарпатської області відкрила кримінальне провадження за ч. 3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України.
Не гребують зловмисники і вирубуванням лісу в заповідних зонах. 2 червня з’явилося повідомлення про те, що низка посадовців організувала порубку сторічних сосен на території державного заказника. Сума завданих державі збитків становить 23,9 мільйона гривень. Трьом зловмисникам повідомлено про підозру у скоєнні злочину, обвинувальний акт щодо них скеровано до суду. Оперативники встановили, що протягом трьох років посадовці лісгоспу виписували та затверджували спецквитки, на підставі яких було вирубано понад вісім тисяч сосен, віком понад сто років. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України.
Про повідомлення звичайних людей у соціальних мережах із фотографіями десятків вагонів лісу годі говорити. До прикладу, один із постів у «Facebook», де користувач пише про понад 150 вагонів із деревиною, які сфотографували на вокзалі в Івано-Франківську.
За словами чоловіка, щодня на вокзалі бачать по 3-4 поїзди деревини. Це при тому, що вирубку лісу в Україні тимчасово зупинили. Варто зазначити, що вагони з лісом постійно бачать і на інших вокзалах країни.
А нещодавно у Львові на станції Клепарів правоохоронці та активісти у вагонах із деревиною, яку везли за кордон, виявили заборонені до вивозу породи деревта невідповідності в документації. Деякі дерева були без чипів, якими маркують деревину відповідно до чинного законодавства, а заборонену для експорту деревину було замасковано.
Важливо, що ці повідомлення надалі з’являються і після того, як в Україні заборонили санітарну вирубку лісів, якою зазвичай прикривають свої злодіяння лісоруби.
«Вголос» надіслав запит у прокуратуру щодо масштабів вирубок лісів та кількості проваджень і судових розглядів з цього приводу.
Так-от, загалом, за даними прокуратури, протягом цього року органи прокуратури заявили в суди 21 позов на загальну суму понад 2,5 млн грн, з яких розглянуто та задоволено 12 позовів на загальну суму 538 тис. грн.
Крім того, у 2015-2016 роках прокуратура здійснювала процесуальне керівництво в 4 кримінальних провадженнях за фактами незаконного виконання службових обов’язків службовими особами, на яких покладено обов’язки охорони лісу, що спричинили незаконну вирубку лісів у Львівській області.
За результатами досудового розслідування 2 кримінальні провадження скеровано в суд для розгляду по суті зі встановленням у них заподіяних збитків на загальну суму 2,684 млн гривень. Ще два кримінальні провадження розслідують.
Також у прокуратурі повідомили, що протягом 2015-2016 років за фактами незаконного вирубування лісу (ст. 246 Кримінального кодексу України)розпочато 409 (!) кримінальних проваджень. Водночас за вказаний період завершено та передано до суду лише 15 кримінальних проваджень вказаної категорії.
В управлінні лісового господарства кажуть, що все добре
Водночас начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека переконує, що ситуація з вирубуванням лісів у Львівській області не є такою критичною, як її бачать мешканці області та описують ЗМІ. За його словами, на Львівщині вирубування лісів проводять планово та законно, а всі плани рубок можна знайти в Інтернеті (ще раз нагадаємо – нині заборонено навіть санітарні рубки!). Тут варто зазначити, що депутат Львівської обласної ради від ВО «Свобода» Олексій Балицький, який також є колишнім керівником департаменту екології Львівської ОДА, розповів, що знайти такі дані на сайті управління лісового господарстванадзвичайно складно.
«Я як людина, яка працювала в цій сфері, витратив дуже багато часу, щоб знайти ці документи. Звичайній людині, яка просто цікавиться темою чи хоче проконтролювати процес вирубування лісів на своїй території, знайти дані на сайті буде надзвичайно важко», – сказав Олексій Балицький.
Також Анатолій Дейнека запевняє, що в деяких випадках в області рубати ліси просто необхідно, інакше дерева загинуть самі й потім їх буде складно відновити. Йдеться про смерекові ліси, які протягом кількох останніх років почали висихати в Українських Карпатах. Керівник управління пояснив, що хворі смереки потрібно вирубувати і на їхньому місці саджати новий ліс. Керівник управління розповів, що на Львівщині хворі смерекові ліси займають понад 20 тисяч гектарів. Ці ділянки вирубують, а на їхні місця висаджують бук та ялицю.
Водночас те, що незаконні вирубування лісу на Львівщині також трапляються, Анатолій Дейнека не заперечує. Боротися з цим, на думку фахівця, потрібно на загальнодержавному рівні.
У Мінекології від лісу відхрестилися
Доки в міністерствах та профільних комітетах парламенту думають, якою має бути лісова політика держави та пишуть нові правила санітарної вирубки, ліс надалі тане.
У Міністерстві екології кажуть, що не мають впливу на Державне агентство лісових ресурсів, адже 2012 року його перепідпорядкували Міністерству аграрної політики та продовольства України. Про це заявила заступник міністра екології та природних ресурсів України Світлана Коломієць.
«Державне лісове агентство, яке, по суті, є агенцією, що керує одним із ключових природних ресурсів країни – лісами, не підпорядковується Міністерству екології та природних ресурсів. Ще 2012 року Державне лісове агентство було перепідпорядковано Міністерству АПК. Нині ми реального впливу на діяльність Державного агентства лісових ресурсів не маємо», – зазначила вона.
За словами заступника міністра екології та природних ресурсів, більшість вирубок лісів є незаконною, але цей процес дуже складно проконтролювати через неналежне технічне оснащення.
Також Коломієць додала: «Якщо ми говоримо про незаконні вирубки, це питання до правоохоронних органів плюс Державної екологічної інспекції».
Дещо в Мінекології все ж зробили: запропонували Кабінету Міністрів тимчасово припинити рубки в лісах до перегляду регуляційних актів. Уряд цю пропозицію підтримав, отож санітарно-оздоровчі заходи з вирубки дерев в українських лісах тимчасово призупинено.
Цікаво, що масштаби незаконних вирубок вразили самого міністра екологіїОстапа Семерака. У травні міністр приїхав із візитом у природний парк «Гуцульщина» в Івано-Франківській області й після цього відразу дав доручення звільнити з посади начальника Державної екологічної інспекції України в Івано-Франківській області Ігоря Стефурака. Остап Семерак також порушив питання про оголошення догани начальнику Державної екологічної інспекції України Андрію Заїці за самоусунення від контролю за виконанням службових обов’язків підлеглими, що призвело до завдання збитків природі України.
Що кажуть науковці?
Забороною вирубування лісу в Україні жодних проблем вирішити не вдасться, а лише буде завдано шкоду природі та економіці. Так вважає проректор з наукової роботи Національного лісотехнічного університету України Григорій Криницький. Науковець зазначив, що через повну заборону вирубки лісу тисячі людей залишаться без роботи, а це означає суспільне невдоволення та протести.
На думку Григорія Криницького, є три причини, через які питання лісу в Україні останнім часом дуже загострилося. Перша – економічна ситуація в державі, зокрема зубожіння населення.
«Історія свідчить, що завжди під час економічних криз ліс залишався чи не єдиним ресурсом, який забезпечував виживання людей. Лише поліпшення економічної ситуації, коли люди матимуть роботу, гідну заробітну плату, вирішить проблему», – сказав фахівець.
Друга причина – корупційні схеми, які є не лише в лісовій галузі, а й у всіх сферах нашої держави, «заручниками яких є навіть ті люди, які дійсно вболівають за ліс».
Третьою і головною причиною масового незаконного вирубування лісів в України, за словами Григорія Криницького, є наявна система лісогосподарювання, яка значною мірою пострадянська й потребує реформування.
Григорій Криницький пояснив, що нині в Україні існує суцільно-лісосічна система рубок, якою охоплено до 80% площі лісів і якої треба позбуватися.
«Суцільні рубки утворюють зруби, на яких потім відбуваються штучні насадження, там садять нові культури. Після цього маємо одновікові, дуже часто однопородні деревостани, які є дуже спрощеними, мають низьку біотичну стійкість. Отож треба від суцільно-лісосічної радянської системи господарюванняпереходити на вибіркову, наближену до природи систему. Ця система зумовлює вирощування різновікових, зазвичай мішаних лісів, на основі природного поновлення. Це будуть природно створені ліси, які матимуть високу біотичну стійкість і продуктивність. Головне, що ця система не створює суцільних рубок, ліс постійно існує на цій території і виконує свої екологічні, соціальні та економічні функції», – наголосив науковець.
Григорій Криницький розповів, що в Європі вже давно перейшли на вибіркову, наближену до природи систему рубок. Це не означає, що ліс перестали рубати, навпаки – деревини деколи заготовляють більше, але шкода лісу значно менша.
Природно, що тут виникає запитання: якщо вибіркова система така хороша і вже апробована у світі, чому Україна не запровадить її негайно?
«Для вибіркової системи потрібні різновікові ліси, а в Україні через суцільні рубки 90% лісу є одновіковим, їх потрібно переформувати. Нам треба мати ліси, в яких будуть дерева віком від двох років до кількох століть. Але це переформування потребує часу – практика показує, що цей процес триває до 70-80 років. У цей період треба змінювати законодавчу бачу й поступово відмовлятися від суцільних рубок і переходити на поступову (близьку до природної) систему господарювання, коли ліси вирубують у два-три прийоми», – пояснив Григорій Криницький.
Він також наголосив, що Львівщина має успішний досвід впровадження наближеного до природи лісівництва (12 років) і з радістю поділиться цим досвідом з усією Україною.
Леся Бурбан, «Вголос»
0 коммент.:
Дописати коментар