23 січня 2018

Рубки лісу зменшилися, а обсяги реалізації зросли

Лісівники Закарпаття почали господарювати по-новому -- сучасно, дбайливо і водночас результативно. Всі підприємства галузі -- прибуткові. Основні лісогосподарські заходи належно виконані, зросли об'єми реалізації продукції, рівень заробітної плати працівників та платежі до бюджету. Це, підбиваючи підсумки господарювання за минулий рік, констатував на прес-конференції начальник облуправління лісового та мисливського господарства Валерій Мурга.

На знімку:

начальник обллісмисливгоспу Валерій Мурга (в центрі),
його заступник Василь Кий (ліворуч)
і голова галузевого обкому профспілки Валерій Федурця.

Варто відразу ж зазначити: такий позитив важливий ще й тому, що лісогосподарський комплекс Закарпаття посідає провідне місце в економіці області. За площею лісового фонду він входить до першої п'ятірки регіонів України, а за лісистістю і запасами деревини -- на першому місце. Ліси тут зростають на 695,8 тис. га. Вони займають 51,2 відсотка території краю, а загальний запас деревини становить 207,5 млн куб. м. Приділяється велика увага створенню зелених насаджень та природному поновленню лісу. А під час всеукраїнської акції "Майбутнє лісу у твоїх руках-2017" відповідні роботи були виконані на площі понад 3300 гектарів, що становить 105 відсотків від плану. На 1,2 тисячі га посаджено молодий ліс. Найбільший обсяг робіт з лісовідновлення, наголосив В. Мурга, виконано в таких держпідприємствах: "Брустурянське ЛМГ" на площі 446 га, "Мокрянське ЛМГ" -- 371,2 га, "Ясінянське МЛГ" -- 329,8 га, "Рахівське ЛДГ" -- 297 га, "Міжгірське ЛГ" -- 204,6 га та "Свалявське ЛГ" -- 200 га.

Для цього заготовлено 22 тонни лісового насіння, що удвічі більше плану. А на 19 га вирощено 8,6 мільйона рослин стандартного садивного матеріалу. Загалом висаджено понад 10 млн саджанців. Це ще раз засвідчує, що лісівники по-господарськи дбають про майбутнє Карпат.

Час диктує нові підходи. Тому туризм і рекреація -- серед пріоритетів. Облаштовано понад 200 місць відпочинку. Найбільше -- у гірських Рахівському, Великобичківському, Ясінянському та Свалявському лісгоспах, куди туристи їздять найчастіше.

Та основним все ж залишається лісозаготівля. Тут також намітилася позитивна тенденція: заготовлено 1202,2 тис. куб. м, що менше на 171,2 тис. куб. м, або на 12 відсотків порівняно з 2016-м. Водночас обсяг реалізованої продукції зріс на 16 відсотків, або на 125,4 млн грн, та становив 887,3 млн грн.

Щоб забезпечити сировиною внутрішніх споживачів, щоквартально проводяться аукціонні торги з продажу необроблених круглих лісоматеріалів.

Підвищення продуктивності праці одного штатного працівника зросло на 15 відсотків, а середня заробітна плата досягла 8426 грн. І відчутно зросла порівняно з 2016 роком -- на 2374 грн, або 39 відсотків. До речі, в обллісмисливгоспі у штаті -- 2976 осіб.

Торік завершено будівництво та відновлення лісової дороги (з'єднує два найбільші гірські райони -- Рахівський і Тячівський) між селами Чорна Тиса та Лопухів довжиною 11,6 км. Також капітально відремонтовано 21,4 км лісових автомобільних доріг, поточний ремонт здійснено на 270 км, оновлено 460 погонних метрів мостів та 230 п. м підпірних стінок.

А найголовніше, що підприємства галузі сплатили до зведеного бюджету 370,8 млн грн, в т. ч.: до держказни -- 218,8 млн грн; до місцевих скарбниць -- 82,5 млн грн; єдиного соціального внеску -- 69,5 млн грн. Зростання порівняно з 2016 роком -- 39,2 млн грн, або 12 відсотків. Усі підприємства є прибутковими. Чистий фінансовий результат -- 48,4 млн грн.

Майже удвічі зменшилися незаконні рубки: якщо позаторік вкрали з лісфонду майже п'ять тисяч кубометрів деревини, то торік зафіксовано 421 такий випадок і 2104 куб. м крадіжок. Сума завданої шкоди -- понад 11 млн грн. Порушена 31 кримінальна справа. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 89 посадовців державної лісової охорони, а дев'ятьох звільнено.

На завершення В. Мурга наголосив, що пріоритетними завданнями є подальше лісовідновлення, збільшення загальної площі лісів, застосування природозберігаючих технологій розробки лісосік, розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури, забезпечення функціонування єдиної системи е-обліку деревини, збільшення виходу цінних сортиментів за рахунок раціонального використання деревини, покращення ефективності охорони лісів від самовільних рубок, пожеж та браконьєрства.

Василь НИТКА.
Фото автора