30 січня 2018

На Хмельниччині всихають соснові ліси (ФОТО)

Лісівники провели обстеження об'єктів регіонального ландшафтного парку "Мальованка"
Depo.

Сьогодні 14:50




Проблема всихання соснових насаджень в області набуває ознак надзвичайної ситуації, передає Depo.Хмельницький.

На базі ДП "Шепетівське лісове господарство" фахівці лісозахисних підприємств, представники органів виконавчої влади Шепетівського та Полонського районів обстежили об'єкти регіонального ландшафтного парку "Мальованка".






Головний лісничий підприємства Олександр Заболоцький зауважує, що проблема всихання соснових насаджень набула ознак надзвичайної ситуації в Українському Поліссі, Білорусі, частині європейських країн, а на даний час загострюється в лісовому фонді підприємств Хмельницької області.

Учасники оглянули за допомогою системи відеоспостереження прилеглі лісові масиви та пересвідчилися в наявності групових осередків всихання сосни звичайної.

За інформацією прес-служби Шепетівського лісгоспу, оглянули й осередки всихання сосни звичайної, відзначивши поширення вершинного короїда в них та особливості його біології. Осередки переважно формуються в стінах лісу південної та південно-західної експозиції, біля зрубів, прогалин, полів, просік та інших відкритих ділянок. Це пояснюється світло- та теплолюбністю короїдів.






Стрімкість поширення процесів всихання, спонукає проводити вибіркові санітарні рубки з вилученням лише свіжого сухостою. Проте на таких деревах розвиток нового покоління вершинного короїда вже завершився і молоді жуки заселили прилеглі до осередку дерева, що мають ще життєздатний вигляд. Протягом 2-3 тижнів їх крони стають рудими і дерева переходять до категорії свіжого сухостою.

Та проведення санітарних рубок в осередках масового розмноження вершинного короїда згідно з вимогами чинних Санітарних правил в лісах України не можуть зупинити його поширення. Оскільки вилучаються переважно сухостійні дерева в осередку всихання, які вже використані короїдом як кормовий ресурс, а свіжозаселені дерева сосни II-IV категорій санітарного стану по його периферії залишаються на ділянці і стають центрами подальшого розповсюдження шкідників.

Таким чином вибіркові санітарні рубки не зумовлюють "випередження" короїдів та оздоровлення насаджень, а долають лише наслідки його шкодочинної діяльності. В мішаних деревостанах такі процеси зустрічаються значно рідше.




Є тут і певні труднощі, кажуть лісівники, як от: відсутність чітких ознак для візуального визначення свіжозаселених дерев, нормативна заборона вилучення ослаблених, але заселених стовбуровими шкідниками дерев, неможливість проведення суцільних санітарних рубок із вирубуванням буферних зон навколо наявних осередків, тривалі терміни погодження переліків заходів з оздоровлення санітарного стану лісів, особливо на ділянках природно-заповідного фонду.

Співробітники ДП "Шепетівське лісове господарство" на підготовлених модельних деревах сосни звичайної на ділянці вибіркової санітарної рубки наочно показали шкідників, які поширені в осередках всихання. Продемонстрували дерево свіжого сухостою з рудою кроною, на якому закінчило свій розвиток молоде покоління вершинного короїда. Район його тонкої кори був вщент вкритий льотними отворами жуків, які покинули місце свого харчування і розвитку.

"В наших умовах загальна продукція (кількість особин молодого покоління) в осередку відмирання перевищує середні популяційні показники виду в 4-5 разів, що вказує на початкову фазу масового розмноження вершинного короїда (концентрації чисельності). Поселення вершинного короїда супроводжуються розвитком синяви, оскільки жуки є переносниками грибків, що є її збудниками. Про це можна було наочно переконатися на зрізах стовбурів," - уточняють лісівники.




Із можливих заходів із запобігання поширення шкідників, може бути спалювання або подрібнення порубкових решток, обробіток пошкодженої деревини інсектицидами, застосування біологічних методів боротьби тощо.

Загалом проблема поширення всихання сосни у Шепетівському районі набуває загрозливих масштабів і потребує дієвих засобів для негайного вирішення, потребується розробки можливих способів ліквідації діючих та попередження виникнення нових осередків.

Узагальнюючи вітчизняний та зарубіжний науковий і виробничий досвід, Заблоцький наголосив на головних заходах щодо попередження всихання сосняків та поширення в них шкідників: своєчасне та термінове вилучення свіжозаселених стовбуровими шкідниками дерев шляхом проведення санітарних рубок та очищення лісосік із укладанням гілок товще 5 см у нижню частину куп, спалювання порубкових решток або подрібнення на технологічну тріску, тощо.

Нагадаємо, лісівники України "засадили" 45 тисяч футбольних полів. На місцях минулорічних зрубів відновлили лісів на площі 53,2 тисяч га.

https://khm.depo.ua/ukr/khm/na-hmelnichchini-visihayut-sosnovi-lisi-foto-20180129717536Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький