07 березня 2018

Як у Шосткинському лісгоспі народжується ліс

Ліс починається з насінини. І це не просто слова, адже збір і заготівля лісового насіння – один з найважливіших етапів у справі лісовідновлення. Для лісівників вирощування лісу є пріоритетним напрямком діяльності і якість посівного матеріалу, на початковому його етапі, особливо важлива.

У Шосткинському лісгоспі Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства головною лісоутворюючою породою є сосна, тому особливу увагу Шосткинські лісівники приділяють саме збору соснових шишок.

Стаціонарна шишкосушарка знаходиться у Воронізькому лісництві підприємства, а саме у селі Пиротчино. Збудована вона у 1971 році і в той час у структурі лісгоспу це було окреме Пиротчинське лісництво. Жартома Шосткинські лісівники називають сушкосушарку «міні-заводиком» по переробці шишок. Саме тут з звичайної лісової соснової шишки отримують насіння.

- Не дивлячись на свій досить поважний вік, шишкосушарка відмінно виконує свої функції. У минулому році зробили ремонт приміщення та обладнання. Сама ж технологія добування насіння з часом істотно не змінилась, - говорить головний лісничий Шосткинського лісгоспу Петро Балабон.

Весь процес, від моменту закладки шишок на сушку і до отримання насіння займає 48 годин. Спочатку шишки засипають у камеру попередньої сушки, де вони знаходяться мінімум добу. Потім – у спеціальні барабани. У сушильній камері їх чотири, кожен місткістю по 125 кг. У барабанах шишки продовжують сушитися при температурі 50 градусів. З певною періодичністю барабани перевертаються і по мірі висихання сировини з отворів починає сипатися насіння. Потім воно збирається і обезкрилюється. Обезкрилювання насіння відбувається у спеціальному пристрої – обезкрилювачі Суворцева. Від насінини тут відділяється крилатка, яка, якщо її не видалити, ускладнює процес висівання насіння у грунт. Потім насіння додатково провівають, щоб видалити всі зайві домішки. І лише потім засипають у спеціальну герметичну тару.

- Вихід насіння складає 1% від маси шишок, тобто, з однієї тони шишок, в середньому, можна отримати 10 кг насіння. За один раз в усі чотири барабани шишкосушарки мажна завантажити 500 кг шишок. Тому за один цикл сушки на виході можна отримати, як мінімум, 5 кг насіння сосни, - продовжує головний лісничий.

- Шишкосушарка працює у безперервному режимі з грудня по березень. Її робота побудована на принципі безвідходного виробництва, адже для того, щоб підтримувати необхідну температуру в усіх камерах, у якості палива для печі використовуються ті ж самі шишки, тільки вже без насіння, - говорить Петро Балабон.

Зразки насіння в обов'язковому порядку вирушають у Харківську лісонасіннєву інспекцію. Тут насіння класифікують за класом якості, яке регламентується ГОСТом.

- Як правило, наше насіння високої якості, для цього у нас є спеціальні насіннєві плантації, де збираються шишки. Також збір відбувається під час рубок головного користування, адже сосна, яка досягла віку зрілості, - найкращий варіант для отримання насіння. В урожайні роки Шосткинський лісгосп збирає більш як 20 т шишок, залучаючи до цього процесу громадськість, - відзначає Петро Балабон.

- Нинішній рік був неврожайним, одна з причин цього – пошкодження дерев верхівковим короїдом. Але навіть за таких умов, при плані 4 т нам вже вдалось зібрати 4,5 тонн шишок. Шишки збираємо як своїми силами, так і залучаємо населення – закуповуємо шишки. Мінімальний розмір шишки, придатної для збору насіння, 3 см і більше, при цьому не допускається, щоби вона була пошкоджена, чи розкрита, - продовжує фахівець.

За сезон підприємство, за словами головного лісничого, використовує в межах 80 кг насіння сосни. При цьому заготовлюється завжди вдвічі більше, щоб вистачило запасу на випадок неврожаю й у наступному році.

Готове насіння висівають у лісових розсадниках. Через певний час сіянці висаджують на лісових плантаціях. Так починається життя майбутнього соснового Шосткинського лісу.

Прес-служба ДП «Шосткинське ЛГ»
2018-03-06 17:07:48

0 коммент.:

Дописати коментар